Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Muzeum Westerplatte o wpisie obrażającym Pawła Machcewicza: - To nie nasza strona!

Mariusz Wójtowicz-Podhorski, p.o. dyrektora Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, twierdzi, że ani on, ani jego muzeum nie mają nic wspólnego ze stroną Muzeum Westerplatte na Facebooku. Na tej właśnie stronie chamsko obrażono prof. Pawła Machcewicza, dyrektora MIIWŚ.

Muzeum Westerplatte o wpisie obrażającym Pawła Machcewicza: - To nie nasza strona!
A
A
data publikacji: 10 sierpnia 2016 r.

Westerplatte latem 2016. Wojna na słowa trwa.
Westerplatte latem 2016. Wojna na słowa trwa.
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

We wtorek, 9 sierpnia, napisaliśmy, że władze Muzeum II Wojny Światowej złożyły do prokuratury w Gdańsku zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa znieważenia funkcjonariusza publicznego. 

Chodzi o obraźliwy wpis internauty, podpisującego się Wojtek Chmielewski, pod adresem dyrektora tej instytucji, Pawła Machcewicza. Chmielewski nazwał Machcewicza "skurw**" i "gnidą". 
 

Przeczytaj: Chamski wpis, obrażający dyrektora MIIWŚ, na Facebooku. Jest zawiadomienie do prokuratury!


Władze MIIWŚ uważają, że wpis, który na profilu FB Muzeum Westerplatte był widoczny 11 dni, znieważa Machcewicza, a za zaistniałą sytuację współobwiniają - poza autorem wpisu - także Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego, który pełni obowiązki dyrektora Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Janusz Marszalec, wicedyrektor MIIWŚ, twierdzi, że to właśnie Mariusz Wójtowicz-Podhorski administruje od lat profilem Muzeum Westerplatte na Facebooku. Marszalec wzywa Wójtowicza-Podhorskiego, aby wziął odpowiedzialność za tę stronę i wpisy, jakie się na niej pojawiają, w ramach przyzwoitości i dobrych obyczajów, jakie obowiązują dyrektorów placówek kulturalnych. - Niech Mariusz Wójtowicz ma tyle odwagi cywilnej, by się przyznać, że to on prowadzi tę stonę - mówi Marszalec. 


Redakcja gdansk.pl otrzymała w tej sprawie wyjaśnienie z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Oto jego treść: 
 

Szanowny Panie! 


Uprzejmie informujemy, że wbrew doniesieniom prasowym, wzmiankowany profil na Facebooku nie jest profilem Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w organizacji, nasze Muzeum nie jest administratorem tej strony, a co za tym idzie nie zajmuje się moderowaniem wpisów na niej.

Jeśli chodzi o zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przeciwko Dyrektorowi Muzeum II Wojny Światowej, to nasza wiedza na ten temat pochodzi wyłącznie z informacji prasowych, a zatem zapewne jest tożsama z Pańską.

Z poważaniem,

Mariusz Wójtowicz
p.o. Dyrektora Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (w organizacji)


Profil "Muzeum Westerplatte" rzeczywiście należy do Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Jednak, według naszej wiedzy, prezesem zarządu tego stowarzyszenia jest właśnie Mariusz Wójtowicz.

Na profilu FB Muzeum Westerplatte, w dziale "Page Info", widoczny jest adres podhorski.pl.   

Prokuratura musi teraz ustalić, czy doszło do przestępstwa. 

Tymczasem dziś na profilu FB Muzeum Westerplatte pojawił się kolejny prowokacyjny wpis dotyczący tej sprawy. Administrator strony napisał: "Panu dyrektorowi Muzeum II WŚ i niszowej gazecie brukowej, która go promuje polecamy komentarze internautów pod tym artykułem :)" ["niszową gazetą brukową" ma być Gazeta Wyborcza - red.]

Chodzi o artykuł z portalu wPolityce.pl "Prof. Paweł Machcewicz znieważony? MIIWŚ złożyło zawiadomienie w Prokuraturze Rejonowej w Gdańsku".

Sprawdziliśmy. Pod artykułem są dalsze - tym razem anonimowe - obraźliwe komentarze na temat profesora Pawła Machcewicza. Większość ma charakter antysemicki. "Ten na zdjęciu to Polak? Synek PRL-owskiej sędziny", "aj waj.. aj waj..", "jak ściągnie kapelusz wypadną fantazyjne loczki??", "Ludziska do roboty ślijmy powiadomienia do prokuratury na tą czerwoną hołotę!!!".

W związku z tym portal gdansk.pl zadał administratorowi portalu Muzeum Westerplatte, za pomocą aplikacji FB "message", następujące pytania: 

1. Kto jest administratorem tej strony?

2. Dlaczego obraźliwy wpis pod adresem prof. Pawła Machcewicza został usunięty dopiero po 11 dniach?

3. Czy zdaniem administratora profilu Muzeum Westerplatte, antysemickie komentarze - jak na portalu wPolityce.pl, który polecacie - są dopuszczalne i stosowne w debacie publicznej?

Czekamy od dwóch dni na odpowiedź. Bez żadnej reakcji. 

Czytaj także: Szef Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 uważa, że to "stek kłamstw, pomówień, inwektyw, oszczerstw". -
Sebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl
sebastian.lupak@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Sebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl
sebastian.lupak@gdansk.pl
więcej tekstów autora