• Start
  • Wiadomości
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku: zobacz zbiory z aplikacją Second Canvas - widać każdy detal

Muzeum Narodowe w Gdańsku: zobacz zbiory z aplikacją Second Canvas - widać każdy detal

Z platformy Second Canvas, dzięki której każdy może studiować najdrobniejsze fragmenty obrazów i rycin w zaciszu domowego fotela, korzysta już kilkanaście europejskich muzeów. Teraz także Muzeum Narodowe w Gdańsku udostępnia w ten sposób bezpłatnie swoje eksponaty, które nie są prezentowane na co dzień.
31.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Akwaforta `Portret młodzieńca` Rembrandt van Rijn - jedno z pierwszych dzieł prezentowanych w aplikacji Second Canvas Muzeum Narodowe w Gdańsku
Akwaforta `Portret młodzieńca` Rembrandt van Rijn - jedno z pierwszych dzieł prezentowanych w aplikacji Second Canvas Muzeum Narodowe w Gdańsku
ze zbiorów MNG

 

Jedyne co trzeba zrobić, to pobrać z App Store lub Google Play bezpłatną aplikację “Muzeum Narodowe w Gdańsku Second Canvas”. Za jej pomocą można przyjrzeć się dziełom sztuki w nietypowy sposób, nieosiągalny dla zwykłego odbiorcy nawet w muzeum.

Obrazy i ryciny z MNG zdigitalizowane zostały w technologii opracowanej przez hiszpańską firmę MADPIXEL, która umożliwia studiowanie najdrobniejszych szczegółów malarskich dzieł.

Poszczególne “eksponaty z aplikacji” (każdy pokazywany jest w całości i w zbliżeniach fragmentów) opatrzono zwięzłymi opisami. Zawierają najważniejsze wiadomości o artyście, ikonografii dzieła i jego pochodzeniu i - kilka zdań na temat prezentowanego detalu.

Póki co, Muzeum Narodowe w Gdańsku udostępnia w ten sposób dziewięć niepokazywanych na wystawie stałej dzieł ze zbiorów sztuki dawnej. Są to m.in.: “Portret Młodzieńca” oraz “Stary Mężczyzna w kapeluszu” (Rembrandt van Rijn); "Rycerz, śmierć i diabeł" (Albrecht Dürer),  “Śniadanie na trawie”(Max Slevogt). Projekt ma być stopniowo rozwijany.

Jak to działa, można sprawdzić TUTAJ.

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku