PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Muzeum Narodowe. Jakie zmiany w oddziale etnografii? Wypełnij ankietę do 20 lutego

Muzeum Narodowe. Jakie zmiany w oddziale etnografii? Wypełnij ankietę do 20 lutego
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku zaprasza na konsultacje społeczne (16 i 23 lutego) dotyczące remontu i modernizacji wnętrz Spichlerza Opackiego oraz oferty edukacyjnej i kulturalnej oddziału. Temu ma też służyć ankieta umieszczona na stronie internetowej placówki.
Nz. Muzeum Narodowe w Gdańsku-Oddział Etnografii.Wystawa Dzwięki Pierwotne . Zdjęcie zrobione podczas Noc Muzeów 2019
Nz. Muzeum Narodowe w Gdańsku-Oddział Etnografii.Wystawa "Dzwięki Pierwotne". Zdjęcie zrobione podczas Noc Muzeów 2019
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku mieści się w zabytkowym Spichlerzu Opackim i jest częścią kompleksu pocystersko-katedralnego. Zbudowano go w 1723 roku i od tego czasu w niemal niezmienionej formie stanowi wizytówkę Oliwy i atrakcję malowniczego Park Oliwski. 

Ale zarówno wystawa stała, prezentująca kulturę i sztukę regionu, jak i wnętrza budynku mają ten sam kształt od 1988 roku, co oznacza, że od 32 lat budynek nie przechodził żadnych znaczących remontów. 

- Najwyższy czas na zmiany - przekonuje dyrekcja muzeum i dodaje: - Zależy nam na dostępności przestrzeni dla wszystkich zwiedzających - w budynku pojawi się winda i inne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Planujemy powstanie nowej wystawy stałej, która w nowoczesny sposób opowie o mieszkańcach Pomorza. Dodatkowo, chcemy, by program wydarzeń był ciekawy i atrakcyjny dla naszych gości.

Oddział Etnografii MN podczas Nocy Muzeów 2019
Oddział Etnografii MN podczas Nocy Muzeów 2019
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Pierwsze spotkanie konsultacyjne odbędzie się w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Cystersów 19, w Parku Oliwskim) w niedzielę, 16 lutego o godz. 13. Drugie - w niedzielę, 23 lutego o godz. 13.  

Anonimową ANKIETĘ dotyczącą preferencji i oczekiwań można znaleźć na stronie:   

https://muzeumnarodowe.webankieta.pl/

Odpowiedź na kilkanaście pytań nie powinna zająć nam więcej niż 5 minut, a jest ważna, bo jak mówi dyrekcja muzeum: - Zapewniamy, że wyniki konsultacji społecznych zostaną uwzględnione przy przygotowaniu ostatecznej koncepcji projektu. 

Zbieranie odpowiedzi zakończy się 20 lutego 2020 r. 

Muzeum Narodowe w Gdańsku ubiega się o dofinansowanie w ramach Programu „KULTURA” Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014 – 2021 działanie: Poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl