• Start
  • Wiadomości
  • Muzeum II Wojny Światowej. Dzień po decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego

Muzeum II Wojny Światowej. Dzień po decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego

W środę, 5 kwietnia, Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił postanowienie wstrzymujące łączenie Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. W praktyce oznacza to, że muzea można łączyć. Tego samego dnia wieczorem przed placówką odbył się protest, w mediach pojawiły się pierwsze komentarze.
06.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

23 marca 2017 roku. Muzeum II Wojny Światowej otwarte dla zwiedzających

Gazeta Wyborcza przypomina dzień otwarcia muzeum:

Od 23 marca muzeum odwiedziło kilkanaście tysięcy osób. W każdy weekend wyprzedawano wejściówki do ostatniej: - Kiedy walczyliśmy o wolność i przetrwanie, nie spodziewaliśmy się, że kiedyś, już w wolnej Polsce, powstanie muzeum, które będzie opowiadało o naszych losach - nie krył wzruszenia Jerzy Grzywacz, żołnierz Armii Krajowej, łącznik podczas powstania warszawskiego, jeden z pierwszych zwiedzających muzeum.

Autorka artykułu "Cenzor zamyka muzeum", Emilia Stawikowska, odnosi się m.in. do rządzących:

W zamówionych przez Glińskiego u konserwatywnych publicystów i historyków recenzjach wskazywano, że muzeum nie pokazuje pozytywnych aspektów wojny: „Muzeum niesie głównie przesłanie o wyjątkowym nieszczęściu, jakim jest wojna. Nie ma eksponowanych cech pozytywnych, takich jak: patriotyzm, ofiarność, poświęcenie" - napisał dr Piotr Niwiński, historyk z Gdańska.

Do tej pory ani Gliński, ani jego zastępca Jarosław Sellin, ani Kaczyński muzeum w Gdańsku nie odwiedzili.


Witold Mrozek w felietonie w "Gazecie Wyborczej" pisze o ofensywie ministra Glińskiego na kilku frontach, m.in. MIIWŚ:

„Od nowa" ma być zbudowane np. dopiero co otwarte Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Obraz wojny jako konfliktu globalnego i dramatu ludności cywilnej ma ustąpić sławieniu polskiego oręża. Budowana przez osiem lat nowoczesna instytucja zostanie połączona z powołanym niedawno „pisowskim" Muzeum Westerplatte, jak dotąd istniejącym na papierze. NSA uchylił właśnie wyrok ws. uchybień proceduralnych resortu w sprawie połączenia.


Mariusz Leśniewski w komentarzu w "Dzienniku Bałtyckim" dostrzega plusy całej sytuacji:

Nic nie robi tak dobrze wystawie w Muzeum II Wojny Światowej jak spór pomiędzy dyrekcjątej placówki a Ministerstwem Kultury. Ludzie, wychodząc z założenia, że wystawa zostanie zmieniona prędzej czy później, walą drzwiami i oknami, by ją zobaczyć.

i dodaje:

Spodziewam się, że w najbliższych dniach i tygodniach czeka je boom, bo minister blokady przed wejściem nie postawi. A co potem. Scenariusz zdaje się jasny: zmiany kadrowe, zmiany w wystawie, pewnie spór o kwestie autorskie i kolejny konflikt na linii rząd - władze Gdańska.




Czytaj także:

Protest przed Muzeum II Wojny Światowej

Sąd zezwala na łączenie muzeów. Co to będzie oznaczało?

MIIWŚ otwarte! Pierwsza na wystawę weszła Joanna Penson, więźniarka obozu Ravensbruck

Muzeum II Wojny Światowej. Pierwsze opinie po Dniach Otwartych: "Robi wrażenie!" ZOBACZ naszą transmisję



TV

Pracownicy magistratu oddali krew