• Start
  • Wiadomości
  • Muzeum Gdańska zaprasza: odkrywaj tajemnice gdańskich dominikanów. W czwartki i soboty

Muzeum Gdańska zaprasza: odkrywaj tajemnice gdańskich dominikanów. W czwartki i soboty

Muzeum Gdańska zaprasza na cykl nieodpłatnych spotkań adresowanych do mieszkańców i sympatyków dziejów miasta. We wrześniowe, październikowe i listopadowe czwartki oraz soboty odbędą się oprowadzania kuratorskie oraz debaty i wykłady poświęcone zarówno dawnej, jak i współczesnej historii zakonu dominikanów. Spotkania poprowadzą dr Anna Frąckowska, dr Katarzyna Darecka i Michał Osek (OP).
27.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wystawę czasowa Muzeum Gdańska „Dominikanie w Gdańsku. 800 lat zakonu dominikanów w Polsce” prezentowana jest do 15 listopada
Wystawę czasowa Muzeum Gdańska „Dominikanie w Gdańsku. 800 lat zakonu dominikanów w Polsce” prezentowana jest do 15 listopada
fot. A. Grabowska / mat. MG

 

Gdańsk, po Krakowie, Sandomierzu i Wrocławiu, jest jednym z pierwszych ośrodków dominikańskich w Polsce. Tutejszy klasztor został założony w 1227 roku i jest niewiele młodszy od klasztorów w Bolonii, Paryżu, Pradze czy Oksfordzie. Więcej o ciekawej historii można dowiedzieć się podczas odwiedzin w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta, gdzie prezentowana jest wystawa „Dominikanie w Gdańsku. 800 lat zakonu dominikanów w Polsce - opowieść o konwencie gdańskim, ukazana na tle innych klasztorów dominikańskich w Prusach i na Pomorzu.

 

 

Na salach wystawowych odwiedzający mogą zobaczyć około 200 eksponatów: przywilejów, planów, rycin, archiwalnych i współczesnych fotografii, rzeźb, przedmiotów sakralnych i użytkowych. Pochodzą one ze zbiorów kilkunastu muzeów, bibliotek, archiwów i klasztorów w Polsce. Wystawie od października do listopada towarzyszyć będą oprowadzania kuratorskie oraz debaty i wykłady, które poprowadzą dr Anna Frąckowska, dr Katarzyna Darecka i Michał Osek (OP).

Spotkania są bezpłatne, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na wszystkie obowiązuje rejestracja - pod adresem mailowym czwartki@muzeumgdansk.pl.

 

Na wystawie zobaczyć można m.in. najcenniejsze, ukryte dotąd przed okiem publiczności skarby konwentu gdańskiego, mieszczącego się w zabytkowym kościele św. Mikołaja
Na wystawie zobaczyć można m.in. najcenniejsze, ukryte dotąd przed okiem publiczności skarby konwentu gdańskiego, mieszczącego się w zabytkowym kościele św. Mikołaja
fot. A. Grabowska / mat. MG

 

Program spotkań wokół wystawy „Dominikanie w Gdańsku”:

  • Oprowadzania kuratorskie

    • 09.2021 (sobota, architektura - dr Katarzyna Darecka), godz. 11:00–12:30
    • 09.2021 (sobota, sztuka - dr Anna Frąckowska), godz. 11:00–12:30
    • 10.2021 (sobota, historia - Michał Osek OP), godz. 11:00–12:30
    • 10.2021 (czwar­tek, Gdań­skie Dni Seniora), godz. 12:00–13:30

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47. Limit miejsc: 15 os.

  • Spotkania i dyskusje
    • 23.09.2021 (czwartek), godz. 17.00 -"Skarbiec gdańskich dominikanów" - Czwartki w Muzeum Gdańska – jubileuszowe, setne spotkanie – wykład dr Anny Frąckowskiej. Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47. Limit miejsc: 15 os.
    • Termin: 21.10.2021 (czwartek), godz. 17.00 - „Od fundacji do kasaty – losy gdańskich dominikanów” - Czwartki w Muzeum Gdańska, wykład z udziałem prof. Rafała Kubickiego i prof. Sławomira Kościelaka. Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47. Limit miejsc: 15 os.
    • Termin: 04.11.2021 (czwartek), godz. 17.00 - „Środowiska twórcze i opozycyjne u gdańskich dominikanów 1970-1989” - Czwartki w Muzeum Gdańska, debata z udziałem uczestników wydarzeń. Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47. Limit miejsc: 15 os.

 

Wystawa "Dominikanie w Gdańsku" odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prymasa Polski, metropolity gnieźnieńskiego, arcybiskupa Wojciecha Polaka, Metropolity gdańskiego, arcybiskupa Tadeusza Wojdy. Patronatu medialnego udzieliło Radio Plus.

Oprac. AO

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska