PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Muzeum Gdańska zamyka Dwór Artusa. Remont potrwa do czerwca 2018 roku
Muzeum Gdańska zamyka Dwór Artusa. Remont potrwa do czerwca 2018 roku
Remont Sieni Domu Ekonomistów, w jednej z największych atrakcji turystycznych Gdańska, potrwa do końca czerwca 2018 r. W planach modernizacja instalacji wodnej, sanitarnej, grzewczej i wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Sprawna klimatyzacja ma wpływ na stan przechowywanych tu zabytków
Koszt remontu to kwota nieco powyżej 2,1 mln zł brutto
Koszt remontu to kwota nieco powyżej 2,1 mln zł brutto
Mat. prasowe


Sień Domu Ekonomistów, dawniej zwanego Starym Domem Ławy, pełni obecnie funkcje wejścia do Dworu Artusa od strony Długiego Targu. Ogłoszony przez Muzeum przetarg na remont jego wnętrz wygrała firma Budkon, która wyceniła prace na nieco ponad 2,1 mln zł brutto. Duża część z tej kwoty zostanie przeznaczona na modernizację instalacji wodnej, sanitarnej, grzewczej i wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Wszystkie z elementów wykonano po II Wojnie Światowej, gdy odbudowywano zniszczony budynek. Z wyjątkiem jednego.

– Najważniejszym elementem remontu Sieni Domu Ekonomistów jest wymiana systemu klimatyzacyjnego, który zapewnia stałe i korzystne warunki w Wielkiej Hali Dworu Artusa, czyli tam, gdzie znajdują się Wielki Piec i wiele innych zabytkowych dzieł sztuki – tłumaczy Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Stary system jest już nieefektywny i wymaga zastąpienia go nowszym. Zmodernizujemy także sieć grzewczą dostosowując ją do współczesnych standardów. Te zmiany zapewnią bezpieczeństwo, ciepło a także obniżą koszty.

Przetarg na remont wnętrz Sieni Domu Ekonomistów wygrała firma Budkon
Przetarg na remont wnętrz Sieni Domu Ekonomistów wygrała firma Budkon
Mat. prasowe


Prace modernizacyjne będą trwać blisko pół roku – do końca czerwca 2018 r. Muzealnicy odwołali już wszystkie zajęcia edukacyjne w tym Oddziale. Przez blisko dwa tygodnie od czasu ogłoszenia prac, do obiektu można było wejść przez dziedziniec od ulicy Chlebnickiej. Od dnia 30 stycznia br. obiekt położony przy Długim Targu zostaje zamknięty do odwołania.

– Skuwana jest posadzka w Domu Ekonomistów, a także rozpoczęto prace przy schodach przedproża przy ul. Kramarskiej. Warunki panujące w Dworze Artusa nie pozwolą turystom w ciszy i spokoju zapoznać się z zabytkami tego obiektu. Z tego względu podjęliśmy decyzję o zamknięciu Oddziału. Jeśli w przeciągu najbliższego miesiąca prace nie będą prowadzone tak intensywnie, Dwór Artusa zostanie ponownie otwarty – deklaruje Waldemar Ossowski.

Remont obejmie modernizację instalacji wodnej, sanitarnej, grzewczej i wentylacyjno-klimatyzacyjnej
Remont obejmie modernizację instalacji wodnej, sanitarnej, grzewczej i wentylacyjno-klimatyzacyjnej
Mat. prasowe


Remont realizowany jest w ramach projektu „Przywracanie Blasku Drodze Królewskiej w Gdańsku” - to ponad 6 milionów złotych przeznaczonych na odrestaurowanie zabytków ul. Długiej i Długiego Targu. Z tej kwoty blisko połowa, tj. ponad 3 miliony złotych, dofinansowana jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zakończyło niedawno prace konserwatorskie oraz modernizacyjne Galerii Palowej, którą udostępniło zwiedzającym 18 stycznia 2018 r.

Natomiast do końca kwietnia 2018 r. zostaną zakończone remonty przedproży Ratusza Głównego Miasta i Dworu Artusa. Do realizacji pozostał ostatni element - remont Sieni Domu Ekonomistów Dworu Artusa w Gdańsku.

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl