Muzeum Gdańska. W poszukiwaniu najlepszych rozwiązań

W poniedziałek, 25 czerwca, w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta odbyło się seminarium poświęcone budowie głównego gmachu Muzeum Gdańska. W wydarzeniu wzięli udział specjaliści - muzealnicy, architekci, historycy, konserwatorzy i gdańszczanie.
27.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jerzy Szczepanik – Dzikowski, architekt z Warszawy, opowiadał m.in. o problemach związanych z zagospodarowaniem przestrzennym terenu przy ul. Rycerskiej. Gdy konkurs na projekt Muzeum Gdańska zostanie ogłoszony, architekt ma zamiar wziąć w nim udział
Jerzy Szczepanik-Dzikowski, architekt z Warszawy, opowiadał m.in. o problemach związanych z zagospodarowaniem przestrzennym terenu przy ul. Rycerskiej. Gdy konkurs na projekt Muzeum Gdańska zostanie ogłoszony, architekt ma zamiar wziąć w nim udział
Łukasz Ogrodziński/gdansk.pl

Oddziały Muzeum Gdańska ulokowane są w różnych częściach miasta. Aktualnie jest ich dziewięć. Są nimi: Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Muzeum Nauki Gdańskiej, Dom Uphagena, Wartownia nr 1 Westerplatte, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Twierdza Wisłoujście, Muzeum Bursztynu, Kuźnia Wodna. Żaden z oddziałów nie opowiada kompleksowo o 1000-letniej historii naszego miasta. Takie zadanie przypisuje się gmachowi głównemu Muzeum Gdańska, który ma powstać przy ul. Rycerskiej, nieopodal Targu Rybnego.

- Z jednej strony pracujemy nad koncepcją scenariusza wystawy stałej, z drugiej strony, równolegle pracujemy nad analizami architektonicznymi - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Dzisiejsze seminarium ma służyć wypracowaniu pogłębionej analizy urbanistycznej tego rejonu i zastanowienie się jaki budynek, o jakiej kubaturze, mógłby powstać na planowanej działce.

Na terenie o którym mowa, dzisiaj znajduje się niewielki plac, który w październiku 2018 r. ma zostać przekazany przez Muzeum Archeologiczne do Muzeum Gdańska. Według wstępnych planów na 7 tys. mkw powierzchni ma powstać wystawa stała, audytorium, a także pomieszczenia robocze i magazyny.

- Muzea budzą emocje i myślę, że to dobrze, że w tym miejscu odbywa się dyskusja. Jako muzealnik z innego ośrodka chętnie uczestniczę w takiej dyskusji, bonie tylko Muzeum Gdańska, ale chyba wszystkie muzea, nie tylko polskie, szukają nowej formuły. One się zmieniają, potrzebują nowych pomysłów. Nie możemy zastygać w tym, co przez lata wypracowaliśmy. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa jest w podobnym momencie - mówi Jacek Salwiński, zastępca dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. - Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przeszło w Muzeum Gdańska. My też przeszliśmy taką drogę od Muzeum Historycznego Miasta Krakowa do Muzeum Krakowa. To zmiana nie tylko nazwy, ale też profilu działania. To jest nie tylko historia, ale tez działania na terenie miasta. Też pracujemy nad główną nową siedzibą, ale trochę inaczej niż w Gdańsku. Tu jest pomysł budowy nowej siedziby, my pracujemy w oparciu o już istniejącą siedzibę, ale też w kontekście miejsca, które będzie centralną opowieścią o Krakowie. Także te problemu dla obu miast są wspólne. To są nowe pomysły inwestycyjne, ale jest to też poszukiwanie recept programowych na to, żeby jak najlepiej służyć odbiorcy. Są muzea, które są pewnym ikonami, one zawsze będą mieć odbiorców. Natomiast muzea miejskie mają szczególne zadanie. Praca z odbiorcą lokalnym jest nieco bardziej wymagająca.

W ramach pierwszego panelu tematycznego wystąpili George Ferguson, Ewa Trawicka – dyrektor Muzeum Archeologicznego, dr Marian Kwapiński - były Wojewódzki Konserwator Zabytków, prof. Błażej Śliwiński z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Jacek Salwiński - z-ca Dyrektora ds. Naukowych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

O problemach związanym z zagospodarowaniem przestrzennym terenu opowiedzieli architekci: Jerzy Szczepaniak-Dzikowski z Jems Architekci oraz Tomasz Konior z Konior Studio, a także prof. Wojciech Targowski z Fort Targowski i dr Wiesław Czabański z Politechniki Gdańskiej.

Zaplanowany konkurs architektoniczny ma zostać ogłoszony na początku 2019 roku.

TV

Mevo się kręci!