• Start
  • Wiadomości
  • Muzeum Gdańska. Dwór Artusa to kolejny oddział udostępniony do wirtualnego zwiedzania

Muzeum Gdańska. Dwór Artusa to kolejny oddział udostępniony do wirtualnego zwiedzania

Muzeum Gdańska rozwija projekt „Kultura w sieci”, w którym można w sposób wirtualny zwiedzać muzealne oddziały. Do pięciu już udostępnionych internautom zabytków, które można odwiedzić za pośrednictwem strony www, właśnie doszedł kolejny – Dwór Artusa.
09.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwór Artusa w Gdańsku w wersji wirtualnej
Dwór Artusa w Gdańsku w wersji wirtualnej
źródło: wirtualne.muzeumgdansk.pl


„To prawdopodobnie najlepsza wirtualna wycieczka na świecie...” - tymi słowami Muzeum Gdańska reklamuje swój projekt udostępniania zwiedzającym swoich oddziałów.
Oczywiście nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z zabytkami, ale w czasie pandemii lub jeśli ktoś jest bardzo daleko od Gdańska, to świetny sposób na to, żeby poznać historię Gdańska. Co ważne na taką wycieczkę można wybrać się w dowolnym dniu tygodnia o dowolnej porze dnia czy nocy.

Na stronie wirtualne.muzeumgdansk.pl mamy już dostępnych kilka obiektów do zwiedzania wirtualnego. Wystarczy wybrać interesujący nas oddział i kliknąć. Oprócz noty historycznej (również w wersji audio) do dyspozycji zwiedzających są różne panoramy zabytku. Wchodząc w dowolnie wybraną otrzymujemy interaktywny obraz 360 stopni. Zaznaczone są na nim detale, które można powiększyć i przeczytać o nich informacje. Dostępna jest wersja audio. Jest też tłumaczenie na język migowy. Klikając pojawiające się strzałki, przechodzimy do kolejnych pomieszczeń. Zupełnie jak w czasie „prawdziwego" zwiedzania.

Dwór Artusa w Gdańsku jest kolejnym obiektem Muzeum Gdańska, który w ten sposób udostępniono. Poinformował o tym na swoim profilu społecznościowym dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski. Wirtualna wycieczka składa się z czterech panoram oraz zestawu informacji o budynku, oryginalnych malowidłach, replikach zaginionych dzieł i historycznych modelach okrętów, z których słynął Gdańsk. Do tej pory zwiedzić można było już tak Ratusz Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Twierdzę Wisłoujście, Wartownię nr 1 na Westerplatte.


W przygotowaniu kolejne oddziały. Od 15 września dostępny będzie Dom Uphagena, od 22 września Muzeum Nauki Gdańskiej, które mieście się w Kościele św. Katarzyny, a od 29 września Kuźnia Wodna w Oliwie.


Projekt „Kultura w sieci”, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury, dofinansowany został ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz wideo promujące projekt:

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku