• Start
  • Wiadomości
  • Muzeum Gdańska dla WOŚP. Hymn na carillon i trzy aukcje - możesz sam wykuć serduszko

Muzeum Gdańska dla WOŚP. Hymn na carillon i trzy aukcje - możesz sam wykuć serduszko

MG przygotowało na finał 28. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy hymn na carillon i instrumenty dęte oraz pokazy kucia w Kuźni Wodnej w Oliwie. Osoby chcące wesprzeć akcję WOŚP będą mogły także wylicytować trzy atrakcje: indywidualne oprowadzenie po carillonie na wieży kościoła św. Katarzyny, lekcję gry na tym instrumencie pod kierunkiem Moniki Kaźmierczak oraz serduszko wykute tradycyjnymi metodami przez Remigiusza Pacera w Kuźni Wodnej w Oliwie. Można je też wykuć samemu.
11.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Serduszko wykonane z damastu skuwanego z 11 warstw, którego autorem jest Remigiusz Pacer, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie, oddziału Muzeum Gdańska, można wylicytować na Allegro
Takie serduszko wykonane z damastu skuwanego z 11 warstw, którego autorem jest Remigiusz Pacer, można wylicytować na aukcji Muzeum Gdańska
Fot. Remigiusz Pacer - Muzeum Gdańska


Gdańska aranżacja hymnu WOŚP została przygotowana na potrzeby finału 28. finału WOŚP „Gdańsk dzieli się dobrem” przez carillonistkę Monikę Kaźmierczak oraz gdański zespół Tubicinatores Gedansenes, który odtwarza dawną, nowożytną muzykę. 

Utwór będzie odtwarzany będzie w Gdańsku w najbliższą niedzielę, 12 stycznia, w godz. 15-20.

- W kilkunastosekundowym utworze pierwszoplanowe role odgrywają instrumenty, które od 1561 r. towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom miejskim – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Dawniej o takich wydarzeniach informowały dzwony z wieży Ratusza Głównego Miasta oraz koncert trębaczy. Współczesny hymn został nagrany w oddziałach Muzeum Gdańska i przygotowany spot ma stać się znakiem rozpoznawalnym Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To symboliczny wkład naszego muzeum w ogólnopolską akcję zbiórki pieniędzy na rzecz zakup sprzętu medycznego dla najbardziej potrzebujących i żywimy nadzieję, że będzie powtarzany w przyszłych latach. Mamy także inne propozycje.

 

Trzy licytacje - niespodzianki

Akcję WOŚP można wesprzeć również poprzez licytację trzech aukcji na portalu Allegro. Zwycięzca aukcji będzie mógł z rodziną lub grupą przyjaciół wziąć udział w przygotowanej specjalnie dla niego wycieczce po carillonie na wieży kościoła św. Katarzyny (aukcja kończy się 26 stycznia). Do zdobycia jest także indywidualna lekcja gry na carillonie (aukcja kończy się 31 stycznia). Oba zajęcia, w terminie wybranym przez zwycięzców aukcji, poprowadzi Monika Kaźmierczak - carillonistka miejska z Muzeum Gdańska.

W ostatniej z aukcji można wylicytować serduszko wykonane z damastu skuwanego z 11 warstw. Autorami wisiorka są Remigiusz Pacer, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie oraz Potok Oliwski, który przepływa przez Kuźnię Wodną w Oliwie, oddział Muzeum Gdańska. 

Z kolei własne serduszko będzie można przygotować w oddziale Muzeum równolegle podczas 28. Gdańskiego finału WOŚP. 

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 12 stycznia, od godz. 12 do 18 w Kuźni Wodnej w Oliwie.

- Połączenie stali węglowej i nierdzewnej przez wielu uznawane jest za niemożliwe, a jednak… udało się dzięki pomocy paleniska o temperaturze 1200 st. C, zabytkowych narzędzi, wytrawiania w kwasie i zabarwiania przez technikę zwaną szmelcowaniem. Podobne wisiorki, choć nie tak skomplikowane, będzie można wykonać w Kuźni Wodnej w Oliwie w zamian za symboliczny datek na rzecz Orkiestry – mówi Remigiusz Pacer.

oprac. AU

 

Aukcje Muzeum Gdańska dla 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy from Muzeum Gdańska on Vimeo.

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1