PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

“Murem za Bodnarem”. Akcja poparcia dla Rzecznika Praw Obywatelskich piątek - g. 18.00

“Murem za Bodnarem”. Akcja poparcia dla Rzecznika Praw Obywatelskich piątek - g. 18.00
Stowarzyszenie TAK Trójmiejska Akcja Kobieca organizuje wydarzenie, które ma być wyrazem poparcia dla Adama Bodnara. W czwartek, 15 kwietnia br., Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok na mocy którego, uchylone zostały przepisy pozwalające Rzecznikowi Praw Obywatelskich na pełnienie tej funkcji. “Adam Bodnar był i jest naszym głosem, naszym rzecznikiem” - czytamy na stronie wydarzenia, które zachęcić ma gdańszczan, by na znak niezgody z tą sytuacją, pojawili się w piątek, 16 kwietnia, o godz. 18.00 przed biurem PIS, przy ul. Targ Drzewny 3/7.
Nz. Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich
Nz. Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich
Krzysztof Mystkowski/KFP

 

W czwartek, 15 kwietnia, Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej zdecydował, że Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, odejdzie ze stanowiska za trzy miesiące. Wyrok ten od wczoraj szeroko jest komentowany przez polityków i osoby publiczne. Spotkał się także z falą sprzeciwu, której wyrazem była warszawska manifestacja zorganizowana przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Były starcia z policją i zatrzymania części protestujących. 

Stowarzyszenie TAK Trójmiejska Akcja Kobieca, we współpracy z m.in. z organizacjami Kontra na prawicę i Inicjatywą Trójmiasto, postanowiło wesprzeć protestujących warszawiaków. Na Facebook’u pojawiło się wydarzenie “Gdańsk-SoliDemo MUREM ZA BODNAREM!”. Ma ono zachęcić tych, którzy nie zgadzają się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, by wyszli na ulice i tym sposobem wyrazili swój przeciw wobec usunięcia prof. Bodnara ze stanowiska. 

Na FB wydarzenia czytamy:

Za @Ogólnopolski Strajk Kobiet powtarzamy w Gdańsku: "Wczorajszy pseudowyrok jest niekonstytucyjny, PRAWO POZOSTAJE PRAWEM. Wobec niego prof. ADAM BODNAR BYŁ I JEST NASZYM GŁOSEM, NASZYM RZECZNIKIEM"

Gdańsk wychodzi na ulice, dzisiaj, w piątek, 16 kwietnia 2021, #SoliDemo o godz. 18:00, start pod Biurem PiSu, Targ Drzewny 3/7

LINK DO WYDARZENIA

Organizatorki akcji poparcia dla prof. Adama Bodnara zachęcają także, by w godz. 14.00 - 17.00 pojawić się pod dawnym kinem Krewetka przy ul. Karmelickiej 1 (vis a vis Dworca Głównego). Aktywistki będą tam rozdawać plakaty i ulotki, zachęcające do udziału w akcji poparcia. 

- Tak chcemy podziękować całemu Zespołowi Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, z prof. Adamem Bodnarem na czele, za 6 lat obrony praw człowieka w Polsce, w ekstremalnie trudnych warunkach, na pierwszej linii frontu - czytamy na stronie wydarzenia. 

LINK DO WYDARZENIA

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze