Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Mural z gdańskimi motywami już gotowy. Można podziwiać

Lew, w którego sylwetkę wkomponowane zostały m.in. Bazylika Mariacka, zabytkowe kamienice, stoczniowe dźwigi i falowce - tak wygląda mural, który ozdobił jeden z budynków przy ul. 3 maja.

Mural z gdańskimi motywami już gotowy. Można podziwiać
A
A
data publikacji: 12 maja 2016 r.

GZNK

- To mural wyraźnie dedykowany naszemu miastu. Pełen interesujących detali, które warto odkrywać, przez to ciekawy zarówno z dalszej, jak i bliskiej perspektywy. Świetnie wpisujący się w kolorystykę ceglanego budynku - chwali projekt i wykonanie zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni ds. przestrzeni publicznej Michał Szymański i członek jury konkursowego.

Mural został wyłoniony w otwartym konkursie ogłoszonym w październiku 2015 roku. Najpierw nadesłane projekty zostały ocenione (pod względem walorów artystycznych) przez sąd konkursowy. Potem - do drugiego etapu - wybrano trzy prace. O tym, który z projektów będzie zdobił budynek przy ul. 3 maja decydowali już sami gdańszczanie.

Zdecydowanie największe poparcie miała praca Marcina Budzińskiego, absolwenta gdańskiej ASP, który na co dzień zajmuje się grafiką użytkową. Otrzymał 1085 głosów z 1567 łącznie oddanych.

- Trudno się nie cieszyć - komentował werdykt mieszkańców autor zwycięskiego projektu. - Tym bardziej, że to jedna z najlepszych ścian w mieście.

Teraz mieszkańcy Gdańska oraz turyści mogą zwycięską pracę podziwiać w oryginale, na ścianie budynku przy ul. 3 maja w sąsiedztwie dworca PKS.

Koszt powstania muralu to 12 tys. złotych.

GZNK-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl