Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Mural w teatralnym tunelu. „Jak wam się podoba?”. SONDA

Przejście podziemne przy skrzyżowaniu ulic Podwale Grodzkie i Okopowa zyskało nowy mural. Ma on związek z odbywającym się w Gdańsku Festiwalem Szekspirowskim. Czy przechodnie, gdańszczanie, turyści, wiedzą o związku artystycznej pracy z wydarzeniem kulturalnym? Czy rozumieją przesłanie? No i oczywiście, „jak mural się im podoba”? O to pytaliśmy w naszej sondzie.

Mural w teatralnym tunelu. „Jak wam się podoba?”. SONDA
A
A
data publikacji: 05 sierpnia 2018 r.

Tunel teatralny – tak zwykło się nazywać przejście podziemne w przecięciu ulic Okopowej i Podwala Grodzkiego. Tunel zyskał ten przydomek dzięki powstałym w nim muralom związanym z dziełami Szekspira. Na pomysł ten wpadła gdańska artystka wizualna i muralistka Iwona Zając. W latach 2006 – 2011 w przejściu powstały prace: „Szekspir na ulicy”, „Logo Szekspir”, „Szekspir z Zającem” czy „Szekspir na różowo”. Przedostatni – bo zeszłoroczny mural - nosi tytuł „Zakochaj się w Szekspirze”.

W głowie inicjatorki zrodził się pomysł, by każdego roku, w czasie trwania Festiwalu Szekspirowskiego, w tunelu powstawał nowy mural. W tym roku namalowano dzieło o nazwie „Jak wam się podoba?”. Na tak zadane pytanie przechodnie odpowiadali z łatwością. Schody zaczynały się, gdy mural trzeba było z czymś lub kimś powiązać. Po podpowiedziach pojawiały się pierwsze skojarzenia, ale na związek z festiwalem... nie wpadł nikt.

Może potrzeba czasu, by skojarzenia w umysłach przechodniów pojawiały się automatycznie? Istotne na pewno jest to, że dzięki artystycznym pracom tkanka miejska ożywa, a szare i ponure przestrzenie nie odstraszają.


Czytaj także: 

„Jak wam się podoba” mural w tunelu? Artyści po roku wracają do pracy

Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora