PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Mural przy ul. Floriańskiej w Nowym Porcie. Zobacz film, jak dzieci malowały ścienny obraz 

Mural przy ul. Floriańskiej w Nowym Porcie. Zobacz film, jak dzieci malowały ścienny obraz 
We wtorek, 26 listopada, o godz. 18.00 w KinoPorcie (ul. Strajku Dokerów 5) odbędzie się pokaz filmu “Baza 100%” o pracy młodych mieszkańców dzielnicy nad muralem na ścianie budynku przy ul. Floriańskiej 3. Mural w Nowym Porcie powstał w ramach projektu Muzeum Gdańska - „Nowy Port - nowe spojrzenie”. Pokaz filmu jest bezpłatny.
Dzieci namalowały mural w ramach projektu Muzeum Gdańska „Nowy Port - nowe spojrzenie”
Dzieci namalowały mural w ramach projektu Muzeum Gdańska „Nowy Port - nowe spojrzenie”
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Zaprojektowany przez dzieci ścienny obraz, który znajduje się na ścianie budynku przy ul. Floriańskiej 3 w Nowym Porcie, odsłonięto 18 sierpnia 2019 r. Mural inspirowany historią i dziedzictwem tzw. małej ojczyzny malowała grupa dzieci z dzielnicy, pod opieką pracowników Muzeum Gdańska i artystów. 

- Naszym głównym źródłem inspiracji jest historia najnowsza i nieprzypadkowo rozpoczynamy ją od XIX w., gdy rozwijający się Nowy Port włączono do Gdańska - wyjaśniała Anna Czarnota z Muzeum Gdańska, koordynatorka projektu „Nowy Port - nowe spojrzenie”, podczas wernisażu.

CZYTAJ: „Nowy Port - nowe spojrzenie”. Dzieci malują mural o dzielnicy - wernisaż w niedzielę

Malowanie muralu trwało tydzień, ale realizację poprzedzały ponad dwumiesięczne przygotowania - dzieci brały udział w warsztatach i wykładach poznając historię dzielnicy, a podczas oprowadzeń - fotografowały interesujące je obiekty. Zdjęcia pomogły im później w zaprojektowaniu formy muralu.

- Dzieci jeździły do historycznych miejsc Gdańska, były m.in. na Westerplatte, w Twierdzy Wisłoujście i w galerii murali na Zaspie, które miały na celu stworzenie koncepcji opowieści o Nowym Porcie - wspomina Anna Czarnota.

O wernisażu: Nasz mural, nasza dzielnica. Dzieci z Nowego Portu stworzyły ścienne malowidło

Młodym artystom podczas pracy nad projektem towarzyszyły też kamery dokumentujące ich działania. Te materiały z kolei, stały się bazą filmu “Baza 100%”, który możemy obejrzeć po raz pierwszy - we wtorek, 26 listopada, o godz. 18 w KinoPorcie (ul. Strajku Dokerów 5). 

- Film opowiada o kulisach realizacji projektu oczyma dzieci i ich „bazie”, czyli miejscu, w którym dorastają i z którego wynoszą swoje wartości - tłumaczy Czarnota.

Na pokazie obecni będą młodzi bohaterowie projektu - podopieczni Domu na Skraju i Towarzystwa św. Brata Alberta oraz zespół ekspertów, który im pomagał. Podczas premiery odbędzie się wystawa prac dzieci-twórców muralu i bohaterów filmu.

Zobacz trailer filmu "Baza 100%"

 

Projekt powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Dom na Skraju i Towarzystwem św. Brata Alberta. Koszt realizacji projektu „Nowy Port – nowe spojrzenie” wynosi 29,15 tys. zł, z czego 26 tys. to dofinansowanie z programu "Patriotyzm Jutra". Program jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Historii Polski jest jego operatorem od 2009 r. Na przestrzeni ostatnich lat rozdysponowano 24 mln zł i dofinansowano ponad 1100 projektów.

 

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze