• Mundial a zużycie wody w gdańskich domach podczas meczów Polaków

Nie ma kiedy do toalety, ani pod prysznic. Gdańsk mocno kibicuje naszym piłkarzom na Mundialu

Z danych zużycia wody, którymi dysponuje Saur Neptun Gdańsk, wynika, że mieszkańcy i mieszkanki naszego miasta masowo oglądają mecze Mundialu, z udziałem reprezentacji Polski. Dużo zależy od dnia i pory, w jakiej zaplanowano piłkarski pojedynek, ale skutek jest generalnie jeden: przez rurociągi gdańskich domów płynie znacznie mniej wody, szczególnie, gdy Polska zdobędzie bramkę.
01.12.2022
Za polską reprezentację kciuki trzymają nawet ci, którzy nie interesują się piłką na co dzień - nie tylko mężczyźni, ale też kobiety i dzieci, całe rodziny. Najbliższa okazja na Mundialu będzie w niedzielę, 4 grudnia, być może już ostatnia, ponieważ Francja należy do faworytów i pokonać ją będzie więcej niż trudno

Polska - Argentyna, czyli jak kibicujemy wieczorem

Decydujący o ewentualnym awansie z grupy rozgrywkowej mecz Polska - Argentyna rozpoczął się w środę, 30 listopada, godz. 20. Było to trzecie i ostatnie spotkanie w grupie. Jego wysoka stawka miała znaczący wpływ na zainteresowanie kibiców.

W ciągu pierwszych pięciu minut gry nagły nastąpił spadek zużycia wody z poziomu 3 tys. metrów sześciennych/godzinę do 2,5 tys. m3/godz.

Natomiast w przerwie meczu odnotowano gwałtowny skok zużycia wody - do ponad 3,5 tys. m3/godz. Po wznowieniu gry - znowu mniej, ok. 2,5 tys. m 3/godz.

Zaraz po zakończeniu meczu (godz. 22) wolumen zużycia wody powrócił do wysokiego poziomu ponad 3,5 tys. m sześciennych/godz., by w ciągu kolejnych 60 minut stopniowo opaść do poziomu 2 tys. m3/godz.

Tak kształtowało się zużycie wody w Gdańsku w środę wieczorem, podczas meczu Polski z Argentyną, który przegraliśmy 0:2, co szczęśliwie i tak dało nam awans do 1/8 finału Mundialu
SNG

Polska - Argentyna. Jak to interpretować?

• Od rozpoczęcia meczu z Argentyną duża część użytkowników tak była skupiona na transmisji z Kataru, że przez ponad 45 minut nie korzystała z kranów i toalety
  • W przerwie, w toaletach i kuchniach był zwiększony ruch, do tego stopnia, że znacząco przewyższył liczby dot. zużycia wody przed meczem
  • Następnie, wraz z rozpoczęciem drugiej połowy meczu, mieliśmy spadek do wartości, jakie towarzyszyły również grze w pierwszej połowie spotkania
  • Po końcowym gwizdku sędziego - ponownie duży skok w górę, ponieważ kibice zaczęli przygotowywać się do kolacji i nocnego spoczynku (ablucje, kąpiel, mycie zębów)

Gdańskie akcenty na Mundialu 2022 w Katarze - Przemysław Frankowski i Grzegorz Krychowiak

Emocje pierwszego starcia. Jak było z Meksykiem?

Pierwsze grupowe spotkanie reprezentacji Polski, z Meksykiem, rozpoczęło się we wtorek, 22 listopada, o godz. 17.

Grafika zużycia wody była typowa dla przebiegu każdego meczu. Najpierw spadek zużycia w pierwszej połowie, następnie gwałtowny wzrost w przerwie, spadek w drugiej połowie i gwałtowny wzrost po ostatnim gwizdku sędziego.

- Godzina 17.00, czyli czas rozpoczęcia piłkarskich zmagań, to pora kiedy zazwyczaj większość z nas dopiero wraca do domu po pracy - podkreśla Magdalena Rusakiewicz, rzeczniczka Saur Neptuna Gdańsk.

• Zużycie wody o tej porze kształtowało się na poziomie nieco ponad 3,6 tys m3/h.
  • Podczas pierwszej połowy zużycie spadło do ok 3,4 tys m3/h
  • Przerwa meczowa była czasem intensywnego zużycia wody. Systemy SNG zanotowały wzrost do poziomu 4,25 tys m3/h.
  • Druga połowa meczu to znów spadek poboru wody do poziomu ok. 3,3 tys. m3/h.
  • Natomiast po meczu gdańszczanie wrócili do obowiązków domowych i zużycie wody osiągnęło 4,5 tys m3/h
A tak pobieraliśmy wodę z gdańskiej sieci wodociągowej podczas wtorkowego meczu z Meksykiem (0:0)
SNG

Polska - Arabia Saudyjska. Lewandowski zatrzymuje wodę

Drugi grupowy mecz Polaków odbył się - w odróżnieniu od dwóch pozostałych - w weekend. Jego początek zaplanowano na sobotę, o godz. 14. Schemat był podobny: wyraźny spadek zużycia wody w obu połowach spotkania, gwałtowny i bardzo wyraźny wzrost - w przerwie.

Był to też mecz wyjątkowy, bowiem jedyny, w którym Polacy strzelili bramki. Jak się okazuje, gol zdobyty przez Polskę powoduje dodatkowo zmniejszenie zużycia wody. Było to szczególnie widoczne po drugiej bramce, zdobytej przez Roberta Lewandowskiego na 2:0, w 82. minucie.

- Po strzelonym przez Roberta Lewandowskiego golu nastąpił gwałtowny spadek zużycia wody i utrzymywał się do końca meczu, co może oznaczać, że jeśli ktoś do tej pory nie oglądał meczu, zasiadł przed telewizorem - mówi Magdalena Rusakiewicz.

Sobotni mecz z Arabią Saudyjską, jedyny w którym strzeliliśmy bramki. Widać wyraźnie, że zdobycie goli miało dodatkowy wpływ na zmniejszenie poboru wody - kibice nie mieli czasu oderwać się nawet na chwilę od telewizorów
SNG

Gdańska woda a Mundial - jak to jest liczone?

Bieżące zużycie wody w Gdańsku liczone jest jest na podstawie wskazań urządzeń pomiarowych w obiektów wodociągowych, które dostarczają wodę do mieszkań, firm i instytucji. Na liście takich obiektów znajduje się:

• 9 ujęć wody
  • 9 zbiorników wody
  • 4 przepompownie strefowe
  • 1 system przesyłowy wody z Sopotu

- Sumując te liczby jesteśmy w stanie podać bieżący przepływ wody dla Miasta Gdańsk - podkreśla Magdalena Rusakiewicz z SNG.

Najbliższa okazja do kolejnego pomiaru zużycia wody w czasie meczu naszej reprezentacji na Mundialu będzie już w najbliższy weekend. W niedzielę, 4 grudnia, o godz. 16, Polska zmierzy się w 1/8 finału z bardzo mocną Francją.

Polsat Plus Arena Gdańsk. Teraz ten napis na stadionie widać nawet w środku nocy