• Start
  • Wiadomości
  • Multum rowerów i hulajnóg w Gdańsku. Jak przebiegł pierwszy tydzień Rowerowego Maja?

Multum rowerów i hulajnóg w Gdańsku. Jak przebiegł pierwszy tydzień Rowerowego Maja?

Mija pierwszy tydzień piątej edycji Rowerowego Maja. Po raz pierwszy wyniki kampanii można śledzić na bieżąco na stronie internetowej, a pula nagród finansowych dla szkół i przedszkoli wzrosła ponad dwukrotnie. Zajrzeliśmy do gdańskich podstawówek, które w zeszłym roku otarły się o zwycięstwo, zajmując drugie lokaty w swoich kategoriach.
11.05.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rowerowy Maj`2018 - Szkoła Podstawowa nr 80. Dzieci to lubią!
Rowerowy Maj`2018 - Szkoła Podstawowa nr 80. Dzieci to lubią!
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W Szkole Podstawowej nr 80 na Przymorzu Wielkim uczy się 600 dzieci w 28 klasach. Wg kryteriów Rowerowego Maja, Osiemdziesiątka należy do “szkół dużych”. Tuż przed godziną ósmą stojaki rowerowe pękają w szwach i do parkowania pojazdów służy również płot wokół szkoły. Ponieważ nauka w podstawówce na Przymorzu odbywa się na dwie zmiany, kolejna duża fala uczniów na rowerach, hulajnogach, deskorolkach i rolkach (w kolejności preferencji uczestników akcji) przybywa do szkoły przed godziną 11. Co ciekawe, jeden z uczniów dojeżdża na zajęcia na monocyklu!

Jak twierdzi Krzysztof Markiewicz, szkolny koordynator Rowerowego Maja, nauczyciel wychowania fizycznego, kampania doskonale wpisuje się w obowiązujący przez prawie cały rok trend dojazdu do SP nr 80 na rowerach i hulajnogach.

- Uczą się u nas głównie dzieci z okolicy i chętnych do aktywnych dojazdów nie brakuje również w innych miesiącach, ale w maju kampania i związane z nią nagrody dodatkowo mobilizują uczniów i “frekwencja rowerowa” jest wyższa (w piątek, 11 maja wynosiła 72 proc. - red.) -  dodaje koordynator z SP nr 80.

Do szkoły na Przymorzu dojeżdża również grupa uczniów z Piecek - Migowa i Żabianki. Ci pierwsi, wybrani uczniowie klas V - VII, są na tyle ambitni, że pokonują codzienne 20 km jadąc na rowerze do szkoły. Z myślą o takich “długodystansowcach”, SP nr 80 zorganizowała dodatkowy wewnętrzny konkurs - młodzież zbiera kilometry za pomocą aplikacji Endomodo. Najlepsi dostaną nagrody w postaci akcesoriów rowerowych ufundowanych przez szkołę i radę rodziców.

Krzysztof Markiewicz, koordynator Rowerowego Maja w Szkole Podstawowej nr 80 w Gdańsku świeci rowerowym przykładem
Krzysztof Markiewicz, koordynator Rowerowego Maja w Szkole Podstawowej nr 80 w Gdańsku świeci rowerowym przykładem
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Krzysztof Markiewicz debiutuje w roli szkolnego koordynatora RM, w poprzednich edycjach wspomagał w pracy swoją koleżankę.

- Dzięki wprowadzeniu elektronicznego dziennika obecności rowerowej jest dużo mniej pracy, niż z wypełnianiem tabeli excell w połowie maja, tak jak było dotąd. Wystarczy tylko racjonalnie ogarnąć temat i uzgodnić zasady z wychowawcami, którzy prowadzą dzienniki dla poszczególnych klas - zapewnia nauczyciel. - Zauważyliśmy jednak, że ranking dostępny na stronie internetowej kampanii nie jest do końca wiarygodny, skoro organizator dopuszcza wpisywanie obecności uczniów z trzydniowym opóźnieniem. Wszystko zależy od metody przyjętej przez daną szkołę.

Krzysztof Markiewicz nie bez powodu został koordynatorem RM w swojej szkole. Jest zapalonym rowerzystą i dopiero pierwszy śnieg powoduje, że rezygnuje z jednośladu. Oczywiście, zwłaszcza w trakcie kampanii codziennie dociera do pracy na rowerze. A oprócz niego jeszcze 22 nauczycieli (w sumie 35 osób z kadry “zaliczyło” choć jeden aktywny dojazd na lekcje).

Rowerowy Maj`2018. Szkoła Podstawowa nr 45 w Gdańsku. W zestawie dopuszczonych w ramach kampanii środków transportu brakuje tylko deskorolki
Rowerowy Maj`2018. Szkoła Podstawowa nr 45 w Gdańsku. W zestawie dopuszczonych w ramach kampanii środków transportu brakuje tylko deskorolki
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

We wrzeszczańskiej Szkole Podstawowej nr 45 (312 uczniów w 17 klasach; “szkoła średnia” wg. kategorii RM), kilkunastu nauczycieli dojeżdża codziennie do pracy na rowerze. W tym także pani dyrektor i wicedyrektor.

Z uwagi na majowy “najazd” rowerów i hulajnóg na szkołę, w świeżo wyremontowanej szatni na wieszakach zamiast kurtek wiszą właśnie hulajnogi, pod nimi zaś stoją deskorolki. Rolki uczniowie trzymają w swoich szafkach. W piątek, 11 maja, “frekwencja rowerowa” w SP nr 45 wynosiła 67,5 proc.

W Szkole Podstawowej nr 45 w Gdańsku parking dla hulajnóg i deskorolek powstał w świeżo wyremontowanej szatni
W Szkole Podstawowej nr 45 w Gdańsku parking dla hulajnóg i deskorolek powstał w świeżo wyremontowanej szatni
Katarzyna Husar/SP nr 45

Rolę szkolnego koordynatora we wrzeszczańskiej podstawówce pełni Katarzyna Husar, nauczycielka informatyki, techniki i etyki, którą wyznaczono do tej funkcji z uwagi na jej bardzo dobrą sprawność fizyczną (na zielonych szkołach jako pierwsza daje uczniom przykład - wspina się na drzewa i zjeżdża na tyrolce).  

- Nowy system wprowadzania “obecności rowerowych” wymusza na nas systematyczność. Jeśli zapomni się wpisać rezultaty do trzeciego dnia wstecz, nie ma już możliwości wprowadzenia danych z tego ostatniego dnia, a walka toczy się przecież o każdy punkt. Dlatego ustaliliśmy, że dane będziemy wprowadzać codziennie i bardzo tego pilnuję - zaznacza Katarzyna Husar. - Jedyny mankament nowych zasad to to, że do końca kwietnia trzeba było dostarczyć organizatorowi pisemne zgody rodziców na udział w akcji. Po tym terminie nie można już było wprowadzać uczniów z nazwiska do dzienników klasowych, tymczasem niektóre dzieci zmobilizowały się do udziału w kampanii dopiero jak się rozpoczęła.

Miejski koordynator RM zdecydował się dopuścić spóźnialskich do zabawy. W tym roku po raz pierwszy rodzice musieli wypełniać zgody na udział dziecka w kampanii z uwagi na nowe zasady ochrony danych osobowych.

- Spóźnialscy funkcjonują jednak jako “iksy i igreki”, a nie jako konkretni uczniowie. Na szczęście są to tylko pojedyncze przypadki - dodaje Katarzyna Husar. - Rowerowy Maj jest fantastyczny! Rozbudza w uczniach rywalizację i jest to świetna zabawa na zasadach fair play. I przede wszystkim: promuje zdrowe zachowania. Dla dzieci, które dużo siedzą w domach przed komputerem to jest świetna sprawa. Uczestnicy dopingują się nawzajem. Jak kolega nie jeździ mówią: “frekwencja naszej klasy spada, musisz jutro przyjechać. Chcesz, to pożyczę ci moją hulajnogę”. Żałujemy, że rok temu się nie udało, na półmetku byliśmy na pierwszym miejscu, ale liczymy na sukces w tym roku!

Szkoła Podstawowa nr 45 w Gdańsku. Nauczyciele na rowery i (hulajnogi)! Od l.: Ewa Woźny - nauczycielka nauczania początkowego, Katarzyna Husar - koordynatorka Rowerowego Maja, nauczycielka techniki, etyki i informatyki oraz Ewa Kulińska - wicedyrektorka SP nr 45, uczy przyrody
Szkoła Podstawowa nr 45 w Gdańsku. Nauczyciele na rowery i (hulajnogi)! Od l.: Ewa Woźny - nauczycielka nauczania początkowego, Katarzyna Husar - koordynatorka Rowerowego Maja, nauczycielka techniki, etyki i informatyki oraz Ewa Kulińska - wicedyrektorka SP nr 45, uczy przyrody
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Gdyby w zeszłym roku obowiązywały takie zasady nagradzania, jakie wprowadzono w tym, obie opisywane podstawówki otrzymałyby nagrody finansowe. W 2018 r. bowiem pula nagród dla szkół i przedszkoli biorących udział w Rowerowym Maju wzrosła z 62 do 130 tys. zł. Dzięki temu nagrodzeni zostaną także laureaci II i III miejsca w poszczególnych czterech kategoriach (szkoły małe, średnie i duże oraz przedszkola). Skąd taka decyzja ze strony prezydenta Miasta Gdańska - fundatora nagród finansowych?

- Rowerowy Maj w Gdańsku z roku na rok ma coraz więcej uczestników. Trudno już znaleźć szkołę podstawową czy przedszkole, które nie brałyby udziału w kampanii. Trzeba cały czas podgrzewać ten płomień - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - Warto też przypominać, że w tym roku gdańskim projektem: Rowerowym Majem, żyje już cała Polska.

Jak mówi Monika Evini, gdańska i krajowa koordynatorka Rowerowego Maja, nowe rozwiązania w kampanii zostały dobrze przyjęte przez szkolnych koordynatorów akcji w całej Polsce.

- Oczywiście, z uwagi na możliwość uzupełniania wyników uczniów do trzech dni wstecz, tak naprawdę do samego końca nie będziemy wiedzieli, kto zwycięży, ale dobrze, że tak jest, bo emocje są nieodłączną częścią Rowerowego Maja - komentuje Monika Evini.

Na stronie internetowej Rowerowego Maja na bieżąco można sprawdzać wyniki szkół i poszczególnych klas startujących w kampanii.


W tym roku w naszym mieście w rywalizacji startują 144 placówki, prawie 28 tys. uczniów i przedszkolaków.

W skali kraju: 30 miast i gmin, ponad 103 tys. uczestników z 548 szkół.

Więcej:

Piąta edycja akcji Rowerowy Maj - pula nagród wzrosła dwukrotnie. Co warto wiedzieć

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie