PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Msza św. z kościoła św. Jana w niedzielę Gaudete: - Radość miesza się z opresją 

Msza św. z kościoła św. Jana w niedzielę Gaudete: - Radość miesza się z opresją 
W niedzielę, 13 grudnia 2020 r., trzecią niedzielę adwentu, liturgia mszy św. miała główną intencję, o którą poprosił Społeczny Komitet Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Na nabożeństwie, które odprawił ks. Krzysztof Niedałtowski, obecny był prezydent Lech Wałęsa.
Kościół św. Jana w Gdańsku podczas mszy świętej 13 grudnia 2020 r.
fot. kadr z nagraniaPortal gdansk.pl kontynuuje transmisje niedzielnych mszy świętych z kościoła św. Jana w Gdańsku. Obostrzenia spowodowane pandemią koronawirusa spowodowały, że we mszach uczestniczyć mogą tylko grupa medytacyjna, schola, służba liturgiczna oraz rodziny, które proszą o intencję. Dzisiejszego dnia intencja była szczególna, bo i data 13 grudnia jest dniem wyjątkowym zarówno w historii Polski, jak i kościoła rzymsko-katolickiego. To niedziela Gaudete – “niedziela radości”, trzecia niedziela adwentu. Odmienny kolor szat liturgicznych tego dnia - różowy a nie fioletowy - oznacza radość z przyjścia Chrystusa i daru odkupienia.

- Stajemy z radosną pieśnią na ustach, radość miesza się z opresją, ciemność zostaje przezwyciężana przez rozjaśnienie zbliżającego się święta - tłumaczył ks. Krzysztof Niedałtowski, rektor kościoła św. Jana w Gdańsku i duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej. - Taka jest dziś liturgia, której będziemy słuchać, taka jest liturgia naszego serca i kalendarz, który podpowiada nam rocznice: z jednej strony połowa grudnia to smutne wspomnienia masakry grudniowej sprzed 10 lat, ale potem 10 lat później budowa pomnika, który wydawał się przedtem niemożliwy. Tych trzech krzyży nadziei. Ten czas, kiedy razem złapaliśmy trochę wiatru w żagle, aby znowu potem doświadczyć stanu wojennego. I znów powróciła radość nowego budowania.

Ks. Krzysztof Niedałtowski powitał obecnego na mszy prezydenta Lecha Wałęsę, “jednego z tych, którzy tworzyli tę historię” - powiedział duszpasterz. 

Liturgia miała tego dnia główną intencję, o którą poprosił Społeczny Komitet Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970.

Duszpasterz przypomniał historię walk o powstanie i moment odsłonięcia pomnika 40 lat temu oraz towarzyszące ceremonii wydarzenie - premierowe odtworzenie "Lacrimosy' Krzysztofa Pendereckiego, dzieła zamówionego specjalnie na tę okazję przez Lecha Wałęsę. 

- Wzruszająca, niepowtarzalna chwila - wspominał ks. Niedałtowski i dodał: - Cieszę się, że możemy razem świętować to w kontekście niedzieli Gaudete. Szukamy sposobu do znalezienia w sobie nadziei, radości i jasności. Mimo tego, że wokół ciemno, pandemia, trudny czas i dla kościoła (kryzys kościoła), i trudny czas społecznie. Niech nam słowo ewangelii podpowie drogi do nadziei i radości, mimo wszystko. 

Kościół św. Jana prowadzi transmisje z mszy świętych za pośrednictwem kanału na Youtube.

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze