PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Mozartiana 2018: marionetkowy Don Giovanni, Wenecka Orkiestra Barokowa, NOSPR i inni
Mozartiana 2018: marionetkowy Don Giovanni, Wenecka Orkiestra Barokowa, NOSPR i inni
7 festiwalowych dni, blisko 200. artystów, 13 koncertów, a to wszystko tradycyjnie w pięknej scenografii Parku Oliwskiego, Katedry Oliwskiej i Domu Uphagena. XIII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana potrwa od 19 do 25 sierpnia. Na większość koncertów wstęp jest wolny.
Mozartiana - gdańskie święto muzyki Mozarta to zawsze duża dawka muzyki klasycznej, ale również jazzu i folku
Wolfgang Amadeusz Mozart już od 12 lat patronuje gdańskiemu świętu muzyki Mozartiana
mat. prasowe

- Główna idea Festiwalu Mozartiana pozostaje niezmienna - promocja muzyki klasycznej poprzez prezentację utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta w różnorodnej stylistyce, w wykonaniu wybitnych artystów - mówi Jan Łukaszewski, dyrektor i dyrygent Polskiego Chóru Kameralnego, które już od 12 lat organizuje muzyczne wydarzenie.

Tegoroczna Mozartiana potrwa od 19 do 25 sierpnia. Rozpocznie się w niedzielę, w Domu Uphagena (Gdańsk, ul. Długa 12), od występu Kai Danczowskiej - mistrzyni kameralistyki, która zagra wraz ze skrzypaczką młodego pokolenia Marią Sławek i Andrzejem Białko, wirtuozem organów. Artyści rozpoczną cykl pod hasłem „Mozart Kameralnie” i zaprezentują sonaty i fugi Mozarta oraz utwory Carla Philippa Emanuela Bacha. Początek koncertu o godz. 19. Bilety: salon 30 zł, patio 10 zł.

Założony w 2007 roku Meccore String Quartet uznawany jest za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia
Założony w 2007 roku Meccore String Quartet uznawany jest za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia
mat. prasowe

Drugiego dnia - w poniedziałek, 20 sierpnia, nadal pozostajemy w pięknych wnętrzach przy ulicy Długiej 12, gdzie odbędzie się recital Yuko Kawai z Japonii - finalistki XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Artystka, która zachwyca niezwykłym liryzmem i śpiewnością gry, wykona sonaty Mozarta. Koncert rozpocznie się o godz. 19. Bilety: salon 30 zł, patio 10 zł.

We wtorek, 21 sierpnia, dawne mieszczańskie wnętrza wypełnią się natomiast brzmieniem najlepszego polskiego kwartetu smyczkowego, od dekady podbijającego serca słuchaczy w Europie i Ameryce - Meccore String Quartet. Zespół znany jest z tego, że repertuar klasyczny gra brawurowo, śmiało łamiąc konwenanse i stereotypy. W Domu Uphagena wykona utwory Josepha Haydna i oczywiście Mozarta. Początek o godz. 19. Bilety: salon 30 zł, patio 10 zł.

Mozartiana - gdańskie święto muzyki Mozarta to zawsze duża dawka muzyki klasycznej, ale również innych gatunków. Przykładem jest Otar Magradze, który poza graniem standardów jazzowych łączy utwory różnych gruzińskich kompozytorów z tradycyjną muzyką folkową
Mozartiana - gdańskie święto muzyki Mozarta to zawsze duża dawka muzyki klasycznej, ale również innych gatunków. Przykładem jest Otar Magradze, który poza graniem standardów jazzowych łączy utwory różnych gruzińskich kompozytorów z tradycyjną muzyką folkową
mat. prasowe

Już od środy, 22 sierpnia, Festiwal Mozartiana przenosi się do zabytkowej dzielnicy Gdańska Oliwy, gdzie odbędzie się chyba najbardziej wyczekiwane wydarzenie w programie: Koncert Inauguracyjny. Na głównej scenie, usytuowanej na dziedzińcu Pałacu Opatów (ul. Cystersów 18), wystąpi Litewska Orkiestra Kameralna z „cudownym dzieckiem” - 16-letnim solistą, grającym na oboju Pijusem Paskeviciusem. Artyści zaprezentują lekkie divertimento, klasyczną symfonię, romantyczną serenadę i koncert na obój i orkiestrę Mozarta. Początek o godz. 19. Wstęp wolny.

To nie koniec atrakcji tego wieczoru. O godz. 21 staw mieszczący się przy Pałacu Opatów stanie się sceną dla spektaklu „Mozart na wodzie”, w reżyserii Leszka Mądzika. Wystąpi Pantomima Warszawska. Wstęp wolny.

Natomiast o godz. 21.30 dziedziniec Pałacu Opatów rozbrzmi autorskimi interpretacjami muzyki Mozarta w stylu... kaukaskiego etno-jazzu podczas koncertu „Etno Mozart”. Wystąpi Otar Magradze Jazz Band z Gruzji. Wstęp wolny.

Kolejnego dnia, w czwartek, 23 sierpnia, na początek powrócimy do klasyki - słuchacze będą świadkami plenerowej wersji opery skomponowanej przez 12-letniego Mozarta pt. „Bastien i Bastienne”. Reżyserem i scenografem przedstawienia będzie artysta o wyrazistym, niepodrabialnym stylu - Leszek Mądzik. Ten wszechstronny polski twórca przygotuje również pozostałe elementy scenografii tegorocznych Mozartianów. Na scenie zobaczymy sopranistkę Hannę Okońską w roli Bastienne, tenora Aleksandra Kunacha jako Bastiena oraz Piotra Lempę, bas, w roli Colasa. Solistom towarzyszyć będzie Polska Filharmonia Bałtycka pod dyrekcją Massimiliano Caldi. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20. Wstęp wolny.

A o godz. 22 nadejdzie czas żartów muzycznych, żonglerki, tańców i pantomimy - na dziedzińcu Pałacu Opatów wystąpi zespół The ThreeX z projektem „Misja Możart”. Dwoje skrzypiec i fortepian, wyszukany humor i wirtuozeria - tych kilka słów najlepiej charakteryzuje młodych muzyków z Wiednia. Również wstęp wolny.

Boon Hua Lien obecnie pełni funkcję asystenta dyrygenta w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz dyrektora muzycznego Orchestra Collective - jednego z czołowych, wielokrotnie nagradzanych zespołów instrumentów dętych w Singapurze
Boon Hua Lien obecnie pełni funkcję asystenta dyrygenta w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz dyrektora muzycznego Orchestra Collective - jednego z czołowych, wielokrotnie nagradzanych zespołów instrumentów dętych w Singapurze
Fot. Bartosz Barczyk

W piątek, 24 sierpnia, na dziedzińcu Pałacu Opatów zabrzmi wyjątkowa Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Boon Hua Liena. Ta najsłynniejsza polska orkiestra założona w 1935 roku to marka sama w sobie - orkiestra koncertowała niemal we wszystkich krajach świata, zrealizowała ponad 190 płyt dla wielu międzynarodowych wytwórni fonograficznych, współpracowali z nią wybitni dyrygenci i soliści. W wykonaniu NOSPR usłyszymy utwory Macieja Radziwiłła, Piotra Czajkowskiego oraz Symfonię Jowiszową Mozarta. Koncert rozpocznie się o godz. 19. Wstęp wolny.

Natomiast o godz. 21.30 w ramach projektu „Mozart i jazz” na dziedzińcu usłyszymy Krzesimira Dębskiego, Annę Jurksztowicz, Rolfa Zielke oraz Adam Czerwiński Quartet, którzy zaprezentują muzykę Mozarta w wydaniu jazzowym. Wstęp wolny.

Lalki, którymi posługują się aktorzy w inscenizacji opery Don Giovanni , to klasyczne czeskie lalki wykonane z drewna lipowego, o wysokości około 1 metra i wadze około 4-6 kg
Lalki, którymi posługują się aktorzy w inscenizacji opery "Don Giovanni", to klasyczne czeskie lalki wykonane z drewna lipowego, o wysokości około 1 metra i wadze około 4-6 kg
mat. prasowe

Podczas tegorocznej Mozartiany nie zabraknie także atrakcji dla dzieci. W czwartek i piątek (23-24 sierpnia) o godz. 17 organizatorzy tradycyjnie zapraszają do parku, do polany przy altanie, najmłodszych na program przygotowany specjalnie dla nich. Złożą się na niego działania muzyczno-ruchowe z udziałem dzieci przygotowane przez aktorów Teatru Komedii Valldal oraz przedstawienie marionetkowe - „Don Giovanni” w wykonaniu Narodowego Teatru Lalek z Pragi. Będzie to już trzeci z marionetkowych teatrów europejskich, które odwiedzą Mozartiana, prezentując tę zapomnianą formę widowiska tak typowego dla czasów patrona festiwalu. Wstęp wolny.

Julia Leżniewa jest jedną z najważniejszych artystek swojego pokolenia, okrzykniętą przez Le Figaro „nową Callas
Julia Leżniewa jest jedną z najważniejszych artystek swojego pokolenia, okrzykniętą przez Le Figaro „nową Callas"
Fot. Emil Matveev

Festiwal zakończy Koncert Finałowy w sobota, 25 sierpnia, w Archikatedrze Oliwskiej (Gdańsk, ul. Biskupa E. Nowickiego 5). Zaśpiewa Julia Leżniewa, rosyjska sopranistka okrzyknięta współczesną Marią Callas, znana gościom Mozartianów z zeszłego roku, oraz elita polskich głosów: Ewa Marciniec, jeden z najlepszych obecnie altów, wszechstronna artystka i pedagog, Krystian Krzeszowiak, tenor, goszczący na prestiżowych światowych scenach i Wojtek Gierlach, bas, wybitny polski śpiewak i pedagog. Solistom towarzyszyć będą Polski Chór Kameralny - organizator Festiwalu - oraz Wenecka Orkiestra Barokowa, grająca na instrumentach dawnych. Usłyszymy dwa utwory należące do bogatej spuścizny patrona Festiwalu w dziedzinie muzyki religijnej: Vesperae solennes de confesssore oraz Litaniae de venerabili altaris Sacramento. Koncert poprowadzi Maestro Jan Łukaszewski. Koncert rozpocznie się o godz. 21. Bilety: 30-90 zł.

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl