• Start
  • Wiadomości
  • Mozartiana 2017. Zobacz, co już było i nie przegap reszty [PROGRAM]

Mozartiana 2017. Zobacz, co już było i nie przegap reszty [PROGRAM]

Chociaż od czasów, w których żył Amadeusz Mozart minęło już ok. 350 lat, niezwykła lekkość i wdzięk jego kompozycji spowodowały, że do dziś inspiruje współczesnych wykonawców, niekoniecznie muzyki określanej jako poważna. W czwartek i piątek, 24 i 25 sierpnia, na Mozartianie przekonamy się jak brzmi w jazowej i folkowej interpretacji. A w sobotę wielki finał w Archikatedrze Oliwskiej - msza C-moll.
24.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gaba Kulka z zespołem zagrała na Mozartianie w środę, 23 sierpnia

Mozart kochał muzykę w ogóle, napisał wiele utworów kameralnych, kilkadziesiąt koncertów na różne instrumenty solowe z towarzyszeniem orkiestry, ponad 50 symfonii, blisko 20 mszy (w tym słynne, niedokończone przez niego „Requiem”, które usłyszymy już w sobotę), 13 oper (z których „Wesele Figara”, „Don Giovanni”, „Czarodziejski flet” czy „Cosí fan tutte” mogliśmy posłuchać jeszcze do niedawna w Operze Bałtyckiej), ale nie stronił też od muzyki rozrywkowej. Komponował tańce, divertimenta, serenady na czele z bardzo znaną „Eine kleine Nachtmusik (KV 525)".

Festiwal Mozartiana przypomina więc jego twórczość nie tylko wyłącznie w klasycznym wykonaniu, o czym mogliśmy się przekonać po raz kolejny już wczoraj, 23 sierpnia kiedy to festiwal przeniósł się do Parku Oliwskiego. Najpierw jednak klasyka.

- Francuzi to prawdziwi wirtuozi trąbki, najwięcej geniuszy gry na tym instrumencie wywodzi się z Francji - przekonywał przed koncertem Jan Łukaszewski, inicjator festiwalu Mozartiana, dyrektor i dyrygent Polskiego Chóru Kameralnego. I o godz. 19, wystąpił francuski trębacz Romain Leleu. Towarzyszyła mu słowacka orkiestra Slovak Sinfonietta.

W środę o godz. 19, wystąpił francuski trębacz Romain Leleu. Towarzyszyła mu słowacka orkiestra Slovak Sinfonietta

Wkrótce potem, o godz. 21.30 zagrała Gaba Kulka z zespołem, która swoją twórczość określa jako progresywny pop, ale jej granie to błyskotliwe połączenie jazzu, rocka i weillowskiej stylistyki.  

A dziś w czwartek, 24 sierpnia, też koniecznie musimy przyjść do parku. Po pierwsze, dlatego że i w czwartek, i w piątek o godz. 17, Aneta Głuch, aktorka i reżyser teatru lalek, dziekan wydziału lalkarskiego PWST w Krakowie, zaprasza tu dzieci. Przygotowała i wyreżyserowała program “mozartowski“ przeznaczony dla najmłodszych widzów i słuchaczy.

A nieco później, o godz. 20 czeka nas premiera spektaklu "Fantazja na oliwskie organy", który napisany został specjalnie dla festiwalu Mozartiana. Jego reżyserem jest Jerzy Bielunas. Spektakl zainspirował Jana Łukaszewski, który chciał w ten sposób opowiedzieć o ostatnim opacie Jacku Rybińskim, o jego pasji i fascynacji sztuką zachodnioeuropejską tamtej epoki.

- Rybiński był wielkim melomanem, twórcą orkiestry i chóru. Napisaliśmy więc spektakl muzyczny - mówi reżyser Jerzy Bielunas.

Na początku usłyszymy więc fragmenty chorałów gregoriańskich, a intryga opiera się na hipotetycznym spotkaniu opata z Mozartem. To prawdopodobny scenariusz, gdyż opat Rybiński często podróżował po Europie, kochał muzykę i na pewno słyszał o “genialnym dziecku“, a potem wybitnym kompozytorze.

Postaci Mozarta i zakonnika przedstawiać będą monumentalne, trzymetrowe marionety, a głosu opatowi użyczy wybitny aktor Olgierd Łukaszewicz.

Wystąpią też soliści Jolanta Kowalska-Pawlikowska - sopran i Wojciech Gierlach - bas oraz Polska Filharmonia Bałtycka i Polski Chór Kameralny.

Tego dnia przekonamy się też jak Mozart brzmi w jazz-wydaniu, o godz. 22. Zagra dla nas wybitny pianista, jeden z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych, Artur Dutkiewicz.

Na scenie w Parku Oliwskim usłyszymy jeszcze m.in. jazzmana Artura Dutkiewicza, Łukasza Długosza na flecie, a Florence Sitruk na harfie wraz z Polską Orkiestrą Radiową i zespół ze Szkocji - Breabach

W piątek, 25 sierpnia, o godz. 21.30, zaś zagra niezwykle barwny szkocki zespół Breabach, który zaprezentuje muzykę Mozarta w folkowym wydaniu, na oryginalnych szkockich instrumentach.

Koncert Finałowy odbędzie się jak zwykle w Archikatedrze Oliwskiej, w sobotę 26 sierpnia, o godz. 21. W murach świątyni wybrzmi Msza c-moll genialnego kompozytora. Usłyszymy więc sopranistkę Robin Johannsen – goszczącą na najważniejszych europejskich i światowych scenach operowych, Julię Leżniewą – rosyjską sopranistkę, która po raz pierwszy zaśpiewa w Gdańsku (oprócz partii drugiego sopranu w Mszy c-moll zaśpiewa także solowe Regina coeli), Lothara Odiniusa - niemieckiego tenora, laureata wielu prestiżowych nagród oraz polskiego śpiewaka i pedagoga – Wojciecha Gierlacha (bas).

Partię chóralną wykona Polski Chór Kameralny (organizator festiwalu), a solistom i chórowi towarzyszyć będzie legendarna orkiestra instrumentów dawnych Academy of Ancient Music z Wlk. Brytanii.

Niedokończona przez Mozarta Msza c-moll zostanie dodatkowo oprawiona śpiewem gregoriańskim w wykonaniu zespołu Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński. Dyrygować będzie maestro Jan Łukaszewski.


Program


Czwartek, 24 sierpnia

1. Park Oliwski, godz. 17, Mozart dla dzieci

Reżyseria: Aneta Głuch

Opracowanie plastyczne: Barbara Ptak

2. Park Oliwski, dziedziniec Pałacu Opatów (Gdańsk, ul. Cystersów 18), godz. 20, spektkal FANTAZJA NA OLIWSKIE ORGANY

Reżyseria: Jerzy Bielunas

Scenografia: Mariusz Napierała

Olgierd Łukaszewicz - Opat Rybiński

Adam Turczyk - młody Mozart

Jolanta Kowalska-Pawlikowska - sopran

Wojciech Gierlach - bas

Polska Filharmonia Bałtycka

Polski Chór Kameralny

Jan Łukaszewski - dyrygent

Massimiliano Caldi - dyrygent

3. Park Oliwski, dziedziniec Pałacu Opatów, ul. Cystersów 18, godz. 22, Mozart i Jazz - Artur Dutkiewicz TRIO

Piątek, 25 sierpnia

Park Oliwski, godz. 17

1. Mozart dla dzieci

Reżyseria: Aneta Głuch

Opracowanie plastyczne: Barbara Ptak

2. Park Oliwski, dziedziniec Pałacu Opatów, (Gdańsk, ul. Cystersów 18), godz. 19, KONCERT SYMFONICZNY

Łukasz Długosz - flet

Florence Sitruk (Niemcy) - harfa

Polska Orkiestra Radiowa

Michał Klauza - dyrygent

Program: W. A. Mozart: Uwertura do opery Don Giovanni KV 527, Koncert na flet i harfę KV 299, Symfonia nr 38 D-dur „Praska” KV 504.

3. Park Oliwski, dziedziniec Pałacu Opatów, ul. Cystersów 18, godz. 21.30, Mozart i folk - Breabach (Szkocja)

Sobota, 26 sierpnia, godz. 21

Archikatedra Oliwska (Gdańsk, ul. Biskupa E. Nowickiego 5)

KONCERT FINAŁOWY

Robin Johannsen (USA) - sopran I

Julia Leżniewa (Rosja) - sopran II

Lothar Odinius (Niemcy) - tenor

Wojtek Gierlach - bas

Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński (Michał Sławecki - dyrygent)

Polski Chór Kameralny

Academy of Ancient Music (Wielka Brytania)

Jan Łukaszewski - dyrygent

Program: W. A. Mozart: Msza c-moll KV 427, Regina coeli C-dur KV 108/74d.

Festiwal odbywa się dzięki Miastu Gdańsk, we współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz Muzeum Historycznym Miasta Gdańska oraz Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni.

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku