Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Mozart chodzi po Gdańsku. Rozpoczął się festiwal - lepiej nie przegapić

Porywający recital Karoliny Nadolskiej zainaugurował cykl koncertów „Mozart kameralnie” w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana. Dziś (poniedziałek, 22 sierpnia) i jutro zaplanowane są dwa kolejne występy. Najpierw swoje interpretacje utworów wielkiego kompozytora zaprezentują niemiecka sopranistka Ursula Fiedler z austriackim pianistą Christianem Heitlerem, następnie - polski zespół Arystarchov Piano Trio, który za swoje osiągnięcia otrzymał m.in. stypendium "Geiger" dla wybitnych

Mozart chodzi po Gdańsku. Rozpoczął się festiwal - lepiej nie przegapić
A
A
data publikacji: 22 sierpnia 2016 r.

Recital Karoliny Nadolskiej otworzył XI Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana.
Recital Karoliny Nadolskiej otworzył XI Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana.
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta w kameralnej odsłonie, w zabytkowych wnętrzach Domu Uphagena w Gdańsku, w niedzielę 21 sierpnia otworzyła tegoroczną, XI edycję Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana. Pierwszym wykonawcą, który w ramach święta muzyki klasycznej zaprezentował swoje interpretacje wielkiego kompozytora była Karolina Nadolska, która kilka lat temu wdarła się do ścisłej czołówki polskich pianistów młodego pokolenia.

Wielokrotnie nagradzana (m.in. I Nagrodą na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie w 2014 roku) Nadolska w ciągu zaledwie godzinnego recitalu oczarowała publiczność nieprawdopodobną sprawnością techniczną, muzyczną ekspresją i wrażliwością, z jakimi interpretowała doskonałe kompozycje Mozarta. Artystka zagrała Rondo D-dur KV 485, III Fantazję fortepianową d-moll KV 397, Wariacje D-dur na temat Menueta Duporta KV 573 i Sonatę F-dur KV 332. Jej wykonanie słynnego Ronda Alla Turca z XI Sonaty fortepianowej a-moll KV 331 na zakończenie zachwyciło przybyłych, którzy nagrodzili pianistkę gromkimi brawami i domagali się bisów.

Idealne dopełnienie części muzycznej tego wieczoru stanowiła strona wizualna koncertu - oryginalne wnętrza XVIII-wiecznego mieszczańskiego salonu Jana Uphagena, i sama obecność słynnego gdańszczanina na widowni, wraz z żoną Abigail (w ich role wcielili się statyści w strojach z epoki) pozwoliły publiczności poczuć się dokładnie tak, jak w czasach Mozarta.

Organizatorzy Mozartianów zadbali nie tylko o odpowiednią oprawę muzyczną, ale i wizualną...
Organizatorzy Mozartianów zadbali nie tylko o odpowiednią oprawę muzyczną, ale i wizualną...
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Niedzielna klasyka w najlepszym wydaniu dała przedsmak tego, co będzie można usłyszeć do soboty, 27 sierpnia 2016 r. włącznie, w różnych lokalizacjach w Gdańsku. W programie znalazły się nie tylko koncerty kameralne, ale symfoniczne, jazzowe i wydarzenia dla dzieci. Patrząc na znakomite rozpoczęcie festiwalu, można być pewnym, że wszystkie występy będą na najwyższym poziomie artystycznym.

Następne koncerty kameralne w Domu Uphagena (Gdańsk, ul. Długa 12) odbędą się w poniedziałek 22 sierpnia - wystąpią Ursula Fiedler (śpiew) i Christian Heitler (fortepian), oraz we wtorek 23 sierpnia - wystąpi Arystarchov Piano Trio, zespół utworzony w 2009 r. przez Katarzynę Białowolską, Alicję Oktabską oraz Adama Woźniaka. Muzycy specjalizują się m.in. w wykonywaniu utworów W. A. Mozarta, J. Haydna, L. van Beethovena, R. Schumanna, czy J. Brahmsa. Koncertowali w wielu miastach Europy (Stuttgart, Weimar, Oberstdorf, Immenstadt) i na licznych festiwalach. Grają jako kameraliści, soliści oraz członkowie najlepszych orkiestr. Jako zespół otrzymali stypendium "Geiger" dla wybitnych muzyków.

Oba koncerty rozpoczynają się o godz. 19. Bilety: 30 zł.

PROGRAM FESTIWALU - TUTAJ

Czytaj też: Festiwal Mozartiana. Dyrygent tłumaczy, dlaczego muzyka klasyczna jest dla każdego

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora