• Start
  • Wiadomości
  • MOPR się podzielił. Gdzie odbierać becikowe i wnioski na 500+

MOPR się podzielił. Gdzie odbierać becikowe i wnioski na 500+

Od 1 lipca 2016 roku po "becikowe", stypendia i zasiłki szkolne, dodatek mieszkaniowy czy wnioski "Rodzina 500+" i inne świadczenia idziemy do Gdańskiego Centrum Świadczeń a nie - jak dotąd - do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
01.07.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dyrektor Ewa Wołczak (w środku): Gdańskie Centrum Świadczeń poprawi dostępność i jakość świadczeń dla gdańszczan

- Zależało nam, żeby wszystkie świadczenia zebrać w jednym miejscu - mówi Arkadiusz Kulewicz z gdańskiego MOPR. - Dawniej świadczeń, którymi zajmował się ośrodek było mniej, w ciągu ostatnich kilku lat doszły świadczenia rodzinne, dodatki mieszkaniowe, program "Rodzina 500+". Możliwości jest więc coraz więcej. Skupienie w jednym budynku tych "usług pomocowych" sprawi, że gdańszczanie będą mogli załatwić wszystkie sprawy w dobrze skomunikowanym punkcie, do którego bez problemu można dojechać z każdego miejsca w Gdańsku.

To nie jedyne zalety - na klientów GCS czeka wiele stanowisk obsługi, automatyczny system kolejkowania, poczekalnia, pokój zabaw dla dzieci i punkt informacyjny, a budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Co się zmieni od 1 lipca 2016?

Gdańskie Centrum Świadczeń będzie obsługiwać zadania dotyczące: świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, świadczeń wychowawczych, dodatków mieszkaniowych, obniżek czynszowych, dodatków energetycznych, stypendiów i zasiłków szkolnych, świadczeń dla żołnierzy oraz świadczeń w ramach Programu „Rodzina 500+”. Czyli wnioski o przyznanie:

zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami,

„becikowego”,

świadczenia rodzicielskiego

świadczenia wychowawczego „Rodzina 500+”

świadczenia opiekuńczego

zasiłku pielęgnacyjnego

świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

stypendium i zasiłku szkolnego,

dodatku mieszkaniowego,

dodatku energetycznego,

obniżki czynszowe

będą obsługiwane przez Gdańskie Centrum Świadczeń w budynku przy ul. 3 Maja 9 (budynek Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku). Siedzibą Gdańskiego Centrum Świadczeń zostanie jednak część budynku przy ul. Powstańców Warszawskich 25, dotychczas użytkowanego przez MOPR, ale zostaną tu pracownicy zajmujący się przede wszystkim pracami administracyjnymi. Do centrum przejdą nie tylko pomieszczenia, ale też 148 pracowników, budżet na ich wynagrodzenia oraz środki na wypłatę świadczeń. Działalność Centrum będzie finansowana w głównej mierze z dotacji rządowych, przekazywanych na obsługę takich zadań, jak Program „Rodzina 500+”, czy świadczenia rodzinne oraz z budżetu Miasta.

Po co podział MOPRu?

- Stale wzrasta ilość form pomocy adresowanych do gdańszczan, nie tylko do tych którzy korzystają ze świadczeń z pomocy społecznej - mówi Ewa Wołczak, zastępca dyrektora MOPR ds rozwoju w Gdańsku. - To znaczy że stale zwiększa się też ilość osób mogących w różny sposób skorzystać z naszych świadczeń. Stąd konieczność stworzenia nowej, wyspecjalizowanej jednostki, jak Gdańskie Centrum Świadczeń, które poprawi i dostępność i jakość świadczenia usług na rzecz mieszkańców Gdańska. 

Czym teraz będzie zajmował się MOPR? Przede wszystkim pracą z rodzinami. - Oddzielenie pracy socjalnej od przyznawania świadczeń pozwoli skuteczniej pomagać rodzinom w ich trudnej sytuacji życiowej - dodaje dyrektor Wołczak. - Pracownik przychodził do rodziny z wywiadem na 16 stron, który musiał wypełnić, żeby ustalić formy pomocy rodzinie. Ale wśród tych obowiązkowych procedur niewiele czasu zostawało na rozmowę z rodziną, zbudowanie relacji na tyle głębokiej, żeby rozmawiać o problemach. Teraz będzie na to czas. 

Wszelkie informacje dotyczące zasad ubiegania się o świadczenia, informacje teleadresowe można znaleźć na stronie GCS.

Pracownicy GCS zachęcają też do korzystania z usług punktu informacyjnego, mieszczącego się w budynku przy ul. 3 Maja 9 w Gdańsku. Z pracownikami punktu można skontaktować się równie telefonicznie, dzwoniąc pod numer telefonu (58) 326 79 89, lub pisząc na adres info@gcs.gda.pl.

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet