• Start
  • Wiadomości
  • MOPR, Policja, Straż Miejska. Po raz kolejny policzą osoby bezdomne w Gdańsku

MOPR, Policja, Straż Miejska. Po raz kolejny policzą osoby bezdomne w Gdańsku

Pracownicy gdańskiego MOPR, służb mundurowych, organizacji pozarządowych dotrą w czwartek, 5 grudnia do ogródków działkowych, piwnic, dworców, okolic mostów i wysypisk, aby policzyć przebywające w nich osoby bezdomne. Przeprowadzana co dwa lata akcja umożliwia skuteczniejszą pomoc potrzebującym.
03.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

2015_12_11_liczenie_bezdomnych_034_799x533.JPG
Liczenie osób bezdomnych odbywa się w Gdańsku co dwa lata, informacje zebrane podczas akcji pracowników MOPR, służb mundurowych służą lepszej diagnozie problemu i kompleksowemu wsparciu osobom bezdomnym
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

W najbliższy czwartek w godzinach od 18 do 23 po raz kolejny przeprowadzone zostanie w Gdańsku badanie socjodemograficzne, połączone z liczeniem osób bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych. W akcji udział weźmie udział około 70 pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Policji, Straży Miejskiej, Straży Ochrony Kolei i organizacji pozarządowych.

Zebrane informacje potrzebne są do badania pt. „Portret zbiorowości ludzi bezdomnych województwa pomorskiego 2019”, które realizuje w grudniu Pomorskie Forum na Rzecz Wychodzenia z Bezdomności. Podczas akcji nocnej patrole służb miejskich dotrą do miejsc, w których mogą przebywać adresaci „liczenia” i nie tylko policzą osoby w kryzysie bezdomności, ale zbiorą informacje na temat ich wieku, stanu zdrowia, wykształcenia i przyczyn, dla których znaleźli się na ulicy. Zaproponują też potrzebującym pełną pomoc, od schronienia po żywność, kąpiel, aktywizację społeczną, zawodową, poradnictwo prawne itd.

 - Uzyskanie tej wiedzy pozwala skuteczniej zdiagnozować problem i mu zapobiegać - podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - Dlatego apeluję o sygnały o osobach koczujących w miejscach niemieszkalnych. Podczas czwartkowego badania patrole postarają się dotrzeć do każdego potrzebującego i przekonać go do skorzystania z kompleksowej oferty pomocowej miasta.  

 

2015_12_11_liczenie_bezdomnych_012_799x533.JPG
Nz. Liczenie osób bezdomnych w 2015 roku. Podczas tych akcji osoby bezdomne informowane są też o dostępnej pomocy: schroniskach i noclegowniach, miejscach wydawania posiłków, ale też możliwościach aktywizacji społecznej i zawodowej, poradnictwa prawnego itd.
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

W ciągu dnia 5 i 6 grudnia badanie socjodemograficzne przeprowadzone będzie również m.in. w gdańskich schroniskach i noclegowniach dla osób bezdomnych, w szpitalach, zakładzie karnym. Po raz pierwszy Pomorskie Forum policzyło osoby bezdomne w 2001 roku. Akcje prowadzone są co dwa lata. Podczas ostatniego przedsięwzięcia Pomorskiego Forum, w grudniu 2017 roku na terenie Gdańska przebywało łącznie 813 osób w kryzysie bezdomności. 

Informacje o osobach bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych można kierować do Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel. 58 522 38 20 (pon., wt., czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. od 8.00 do 17.00 i piąt. od 7.30 do 14.30), Straży Miejskiej - tel. 986 oraz Policji - tel. 112. 

Osobiście osoby potrzebujące schronienia mogą zgłaszać się do Noclegowni Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta przy ul. Żaglowej 1 w Gdańsku, tel. 58 342 13 14.

 

Czytaj także:

Ilu bezdomnych jest w Gdańsku, jak im pomóc? Trwa ogólnopolska akcja liczenia - już po raz trzeci

 

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej