PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Montaż szyb na rotundzie palmiarni w Parku Oliwskim

Montaż szyb na rotundzie palmiarni w Parku Oliwskim
Rozpoczęło się szklenie stalowej konstrukcji palmiarni w Parku Oliwskim. Zamontowane zostały dwa pierwsze pasy szyb, jeden poziomy i drugi pionowy. Przeszklenie to ostatni etap budowy obiektu, w którym znajduje się 180-letni daktylowiec.
Docelowo na stalowej konstrukcji zamontowanych będzie 1400 szt. punktów podtrzymujących, z których każdy jest indywidualnie dopasowany
Docelowo na stalowej konstrukcji zamontowanych będzie 1400 szt. punktów podtrzymujących, z których każdy jest indywidualnie dopasowany
fot. DRMG

 

Z uwagi na nietypowy kształt rotundy montaż szyb to bardzo trudny i czasochłonny proces. Wszystkie szklane elementy fasady muszą być bardzo precyzyjnie dopasowane by zamknąć ją w całość. Na teren budowy trafiają już gotowe szyby z zamontowanymi wewnątrz tzw. rotulami, czyli elementami łączącymi szybę ze stalową konstrukcją palmiarni. W ostatnich dniach zamontowane zostały dwa próbne pasy szyb, jeden dolny poziomy okalający rotundę i drugi pionowy pas, do szczytu obiektu. Łącznie do oszklenia rotundy potrzebnych jest 420 szt. szyb, z których największe mają powierzchnię ok. 2,6 m2. Każda z szyb montowana jest odrębnie i pracuje niezależnie, dzięki temu w przypadku ewentualnego uszkodzenia szyby nie ma problemu z jej wymianą.

Przed rozpoczęciem szklenia konieczne było przygotowanie stalowej konstrukcji rotundy i opracowanie systemu, który umożliwi wykonanie szklenia zgodnie z założeniami projektanta. W tym celu wykonawca robót wykonał specjalne wsporniki tzw. konsole, podtrzymujące szyby. Montowane są one do stalowej konstrukcji rotundy, a następnie do nich przytwierdzane są szyby. Dopiero po właściwym zamontowaniu wsporników można rozpocząć montaż szklanych elementów fasady.

- To bardzo ważne aby konsole były zamontowane precyzyjnie gdyż w przypadku nawet minimalnych różnic i niewielkich przesunięć, gotowe szyby mogą do siebie nie pasować - mówi Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Aby uzyskać właściwe parametry szklanej fasady wykonane zostały dwa pierwsze próbne pasy, które będą stanowiły wyznaczniki poziome i pionowe dla dalszego szklenia obiektu. Prace te pozwoliły również sprawdzić czy nowatorski system montowania szkła za pomocą konsoli i rotul jest właściwy i czy nie wymaga udoskonalenia.

- W najbliższym czasie rozpocznie się przygotowanie pozostałej części konstrukcji palmiarni do dalszego szklenia i montaż kolejnych stalowych konsol. Docelowo na stalowej konstrukcji zamontowanych będzie 1400 szt. punktów podtrzymujących, z których każdy jest indywidualnie dopasowany. Natomiast reszta szyb na budowie pojawi się na początku maja, a ich montaż potrwa ok. 4 tygodni - dodaje dyr. Bartosiewicz.


Przypominamy, że w trakcie realizacji rotundy zmianie uległ projekt jej konstrukcji, a co za tym idzie zmieniła się także technologia wykonania oszklenia. Z uwagi na specyfikę prac uznano, że szklenie rotundy wykonane zostanie przez firmę wyspecjalizowaną w tej dziedzinie i umowa z dotychczasowym wykonawcą została rozwiązana. Nowa umowa na przeszklenie całego obiektu i montaż instalacji odgromowej została podpisana w listopadzie 2019 roku. Przetarg wygrała firma WGsystem Paweł Jedlecki z Gorlic. Wspomniane przedsiębiorstwo specjalizuje się w punktowym mocowaniu szkła i posiada duże doświadczenie w realizacji podobnych zadań, m.in. Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie czy Port Łódź. W czasie realizacji zadania nad zapewnieniem roślinności odpowiednich warunków czuwa botanik. Zakończenie prac których koszt wynosi 8,5 mln złotych, planowane jest na połowę sierpnia 2020 r.

 

Agnieszka ZakrzackaUrząd Miejski w GdańskuDyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Agnieszka Zakrzacka - najnowsze
Agnieszka ZakrzackaUrząd Miejski w GdańskuDyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Agnieszka Zakrzacka - najnowsze