Montaż szyb na rotundzie palmiarni w Parku Oliwskim

Rozpoczęło się szklenie stalowej konstrukcji palmiarni w Parku Oliwskim. Zamontowane zostały dwa pierwsze pasy szyb, jeden poziomy i drugi pionowy. Przeszklenie to ostatni etap budowy obiektu, w którym znajduje się 180-letni daktylowiec.
01.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Docelowo na stalowej konstrukcji zamontowanych będzie 1400 szt. punktów podtrzymujących, z których każdy jest indywidualnie dopasowany
Docelowo na stalowej konstrukcji zamontowanych będzie 1400 szt. punktów podtrzymujących, z których każdy jest indywidualnie dopasowany
fot. DRMG

 

Z uwagi na nietypowy kształt rotundy montaż szyb to bardzo trudny i czasochłonny proces. Wszystkie szklane elementy fasady muszą być bardzo precyzyjnie dopasowane by zamknąć ją w całość. Na teren budowy trafiają już gotowe szyby z zamontowanymi wewnątrz tzw. rotulami, czyli elementami łączącymi szybę ze stalową konstrukcją palmiarni. W ostatnich dniach zamontowane zostały dwa próbne pasy szyb, jeden dolny poziomy okalający rotundę i drugi pionowy pas, do szczytu obiektu. Łącznie do oszklenia rotundy potrzebnych jest 420 szt. szyb, z których największe mają powierzchnię ok. 2,6 m2. Każda z szyb montowana jest odrębnie i pracuje niezależnie, dzięki temu w przypadku ewentualnego uszkodzenia szyby nie ma problemu z jej wymianą.

Przed rozpoczęciem szklenia konieczne było przygotowanie stalowej konstrukcji rotundy i opracowanie systemu, który umożliwi wykonanie szklenia zgodnie z założeniami projektanta. W tym celu wykonawca robót wykonał specjalne wsporniki tzw. konsole, podtrzymujące szyby. Montowane są one do stalowej konstrukcji rotundy, a następnie do nich przytwierdzane są szyby. Dopiero po właściwym zamontowaniu wsporników można rozpocząć montaż szklanych elementów fasady.

- To bardzo ważne aby konsole były zamontowane precyzyjnie gdyż w przypadku nawet minimalnych różnic i niewielkich przesunięć, gotowe szyby mogą do siebie nie pasować - mówi Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Aby uzyskać właściwe parametry szklanej fasady wykonane zostały dwa pierwsze próbne pasy, które będą stanowiły wyznaczniki poziome i pionowe dla dalszego szklenia obiektu. Prace te pozwoliły również sprawdzić czy nowatorski system montowania szkła za pomocą konsoli i rotul jest właściwy i czy nie wymaga udoskonalenia.

- W najbliższym czasie rozpocznie się przygotowanie pozostałej części konstrukcji palmiarni do dalszego szklenia i montaż kolejnych stalowych konsol. Docelowo na stalowej konstrukcji zamontowanych będzie 1400 szt. punktów podtrzymujących, z których każdy jest indywidualnie dopasowany. Natomiast reszta szyb na budowie pojawi się na początku maja, a ich montaż potrwa ok. 4 tygodni - dodaje dyr. Bartosiewicz.


Przypominamy, że w trakcie realizacji rotundy zmianie uległ projekt jej konstrukcji, a co za tym idzie zmieniła się także technologia wykonania oszklenia. Z uwagi na specyfikę prac uznano, że szklenie rotundy wykonane zostanie przez firmę wyspecjalizowaną w tej dziedzinie i umowa z dotychczasowym wykonawcą została rozwiązana. Nowa umowa na przeszklenie całego obiektu i montaż instalacji odgromowej została podpisana w listopadzie 2019 roku. Przetarg wygrała firma WGsystem Paweł Jedlecki z Gorlic. Wspomniane przedsiębiorstwo specjalizuje się w punktowym mocowaniu szkła i posiada duże doświadczenie w realizacji podobnych zadań, m.in. Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie czy Port Łódź. W czasie realizacji zadania nad zapewnieniem roślinności odpowiednich warunków czuwa botanik. Zakończenie prac których koszt wynosi 8,5 mln złotych, planowane jest na połowę sierpnia 2020 r.

 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku