PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Monopoly Gdańsk doczekało się nowej edycji! Jako pierwsze w Polsce

Monopoly Gdańsk doczekało się nowej edycji! Jako pierwsze w Polsce
Gdańsk, jako jedno z kilku polskich miast, doczekał się własnej edycji kultowej gry Monopoly. Popularna planszówka w miejskiej odsłonie spotkała się z tak dobrym przyjęciem, że producent zdecydował się wypuścić jej nową, odświeżoną wersję. W drugiej edycji znajdziemy m.in. Gdański Teatr Szekspirowski i Forum Gdańsk.
Gra Monopoly znana jest na całym świecie. Popularnością cieszy się nie tylko oryginalne wydanie, ale polska odsłona gry poświęcona miastom - szczególnie Gdańskowi
Gra Monopoly znana jest na całym świecie. Popularnością cieszy się nie tylko oryginalne wydanie, ale polska odsłona gry poświęcona miastom - szczególnie Gdańskowi
mat. prasowe


Amerykańska gra Monopoly, w której handlujemy nieruchomościami, kultowa w Polsce szczególnie w latach 90. (pierwsze polskie wydanie planszówki miało miejsce w 1992 roku), w ostatnim czasie doczekała się licznych rodzimych wersji. W 2014 roku odbyła się premiera Gdańsk Monopoly - po raz pierwszy w historii polskie miasto mogło pochwalić się własną planszą, dołączając do tym samym do australijskiego Sydney, francuskiej Marsylii i niemieckich Berlina oraz Monachium.

W kolejnych latach do Gdańska dołączały kolejne miasta - swoje plansze do gier otrzymały m.in. Poznań, Toruń, Wrocław, Kraków i Wadowice. Jednak to nasze miasto może mieć szczególny powód do dumy, bowiem jako jedyne (na razie) może się poszczycić się drugą, odświeżoną i uzupełnioną odsłoną poświęconej mu gry.

- Gdańsk zasłużył na drugą edycję, ze względu na zainteresowanie, jakim cieszyła się pierwsza wersja. Nieprzypadkowo „Gdańsk Monopoly - druga edycja” ukazuje się właśnie teraz, przed świętami - uważamy, że jest to doskonały prezent dla cały rodzin. Niewiele jest takich zabawek czy gier, które w jednym miejscu mogą skupić trzy pokolenia, a Monopoly takie jest: grają w nią dzieci, rodzice i dziadkowie - tłumaczy Bartłomiej Gniadkowski z firmy Winning Moves, odpowiedzialnej za przeniesienie Gdańska na planszę kultowej gry.


Nowa plansza gdańskie edycji gry Monopoly
Nowa plansza gdańskiej edycji gry Monopoly
mat. prasowe


Nowa edycja to zupełnie nowy wygląd gry i nowe miejsca na planszy, w tym inne gdańskie dzielnice niż poprzednio. Pola na planszy najnowszej edycji odzwierciedlają też zmiany, jakie zaszły w naszym mieście w ostatnich latach - pojawiły się budynki, które „wyrosły” w miejskiej przestrzeni w okresie po wydaniu pierwszej edycji. To m.in. Forum Gdańsk, Gdański Teatr Szekspirowski czy Muzeum II Wojny Światowej, a także odnowione Narodowe Muzeum Morskie i otwarte w 2014 roku Europejskie Centrum Solidarności. Na planszy znalazły się również: Hala Targowa, Garnizon, Politechnika Gdańska i Hevelianum.

- To druga edycja gry, więc naturalnie musiała być trochę inna od pierwszej. Długo myśleliśmy nad tym, co powinno znaleźć się na planszy. Postawiliśmy na miejsca, które są wpisane w Gdańsk, są bardzo charakterystyczne, a dzięki nim mieszkańcy i turyści kojarzą nasze miasto - komentuje Gniadkowski.

Podobnie, jak w pierwszej wersji gry, na planszy pojawiły się słynne gdańskie zabytki: Żuraw i Ratusz Głównego Miasta. Oprócz tego gracze będą mogli zakupić pola z gdańskimi bramami: Zieloną, Złotą i Wyżynną, parkami: Oliwskim, Oruńskim i Reagana, oraz z molem w Brzeźnie czy latarnią morską w Nowym Porcie.


O tym, co dokładnie się zmieniło, a co producenci gry zdecydowali się pozostawić, można było przekonać się w weekend - premiera drugiej edycji odbyła się w sobotę, 15 grudnia, o godz. 12, w Forum Gdańsk (Targ Sienny 7), przy mostku historycznym, i trwała dwa dni - do niedzieli, 16 grudnia. W tym czasie miało miejsce uroczyste odsłonięcie nowej, dużej planszy o wymiarach 5x5 metrów, natomiast po odsłonięciu odbyły się na niej rozgrywki. Forum Gdańsk odwiedził również Pan Monopoly, z którym można było zrobić sobie zdjęcie. Nie zabrakło i konkursów, w których nagrodą była - a jakże - kultowa planszówka. Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze