PORTAL MIASTA GDAŃSKA
';
PL | EN | DE

Nabór wniosków w ogólnopolskim programie „Moja Woda”. Można otrzymać 5 tys. złotych dotacji

Nabór wniosków w ogólnopolskim programie „Moja Woda”. Można otrzymać 5 tys. złotych dotacji
Dzięki programowi "Moja Woda" właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać nawet 5 000 zł dofinansowania na przydomowe mikroinstalacje zbierające i magazynujące wodę opadową i roztopową. Nabór wniosków w województwie pomorskim prowadzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Dofinansowaniu podlegać mogą koszty poniesione po 1 czerwca 2020 roku. Program Moja Woda  będzie realizowany do 2024 roku
Dofinansowaniu podlegać mogą koszty poniesione po 1 czerwca 2020 roku. Program "Moja Woda" będzie realizowany do 2024 roku
fot. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

 

Program "Moja Woda" ogłoszony został przez Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, będzie realizowany do 2024 roku. Ogólnopolski budżet programu to 100 mln zł.  

- Stoimy przed jednym z najważniejszych ekologicznych wyzwań, jakim jest brak wody w kranach. Musimy zacząć działać. Mikroinstalacje wodne to prosty sposób na wykorzystanie darmowej wody, czyli deszczówki. W całym kraju dzięki temu programowi zaoszczędzonych może zostać milion metrów sześciennych wody rocznie - mówi Marcin Osowski, prezes Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, instytucji, która na terenie województwa pomorskiego prowadzi nabór wniosków.

W ramach „Mojej Wody” dom jednorodzinny może otrzymać do 5 000 zł dotacji na przydomowe instalacje, które magazynują wody opadowe lub roztopowe. 

Ta kwota obejmuje maksymalnie 80 proc. kosztów kwalifikowanych, czyli m.in. zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji - przewodów odprowadzających wody opadowe, instalacji rozsączającej, zbiornika retencyjnego, czyli wszystkiego, co służy nawadnianiu lub innemu wykorzystaniu zatrzymanej wody.

- Podziemny zbiornik na deszczówkę o pojemności 3 tysięcy litrów kosztuje około 2 tysiące złotych. Jeśli dodamy do tego wszelkie przewody, które doprowadzą do niego deszczówkę oraz robociznę, to okazuje się, że za własne kilkaset złotych możemy mieć instalację wartą kilka tysięcy - wyjaśnia Marcin Osowski.

Dofinansowaniu podlegać mogą koszty, które zostały poniesione po 1 czerwca 2020 roku.


- Podczas gdy Europejczyk zużywa około 200 litrów wody dziennie, mieszkaniec Afryki Subsaharyjskiej zużywa jej 10 litrów. Te różnice pokazują, że świadomość tego, jak ważna i cenna jest woda, wśród mieszkańców naszego kontynentu jest dość niska. Musimy to zmienić i nauczyć się mądrzej korzystać z ziemskich zasobów - przekonuje Paulina Górska, kierownik Zespołu Programów Regionalnych WFOŚiGW w Gdańsku.


Wnioski należy składać w wersji elektronicznej przez Portal Beneficjenta na stronie WFOŚiGW w Gdańsku. Jednocześnie wniosek należy:

  • wysłać wersję papierową pocztą na adres: WFOŚiGW w Gdańsku, ul. Rybaki Górne 8, 80-861 Gdańsk

albo

 

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl