Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Modlitwy i ryk syren. W 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W niedzielę, 10 kwietnia, mija sześć lat od katastrofy smoleńskiej. Także w Gdańsku uczczone będą ofiary tamtej tragedii - cztery z nich były mieszkańcami naszego miasta: Anna Walentynowicz, Maciej Płażyński, Arkadiusz “Aram” Rybicki i Leszek Solski, działacz Rodzin Katyńskich.

Modlitwy i ryk syren. W 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej
A
A
data publikacji: 08 kwietnia 2016 r.

W Gdańsku wciąż żywa jest pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej. Na zdjęciu - odsłonięcie pomnika Anny Walentynowicz we Wrzeszczu. 15 sierpnia 2015 r.
W Gdańsku wciąż żywa jest pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej. Na zdjęciu - odsłonięcie pomnika Anny Walentynowicz we Wrzeszczu. 15 sierpnia 2015 r.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

O godz. 8.30. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku zbiorą się dawni opozycjoniści zrzeszeni wokół Ruchu Młodej Polski, by wspólnie pomodlić za swoich przyjaciół - śp. Macieja Płażyńskiego i Arkadiusza Rybickiego, a także pozostałe ofiary katastrofy smoleńskiej. Swój udział zapowiedzieli m.in.: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek.

Po modlitwie odprawiona będzie msza św. w intencji ofiar.

Punktualnie o godz. 8.41 - w której rozbił się prezydencki tupolew - w Gdańsku i innych miastach Pomorza na polecenie wojewody Dariusza Drelicha rozlegną się dźwięki syren alarmowych. Mają wyć przez 60 sekund.

Na godz. 11. zaplanowana jest msza św. w Bazylice św. Brygidy, po której uczestnicy złożą kwiaty pod znajdującym się w tej świątyni epitafium smoleńskim.

W południe, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, odprawiona będzie msza św. w intencji Ojczyzny i za ofiary katastrofy smoleńskiej. Uroczystościom będzie przewodniczył abp metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. Na początku liturgii ma być poświęcona Kaplica Jezusa Miłosiernego, która postawiona została w Bazylice Mariackiej w ramach Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia jako miejsce stałej adoracji Najświętszego Sakramentu. Po zakończeniu mszy św. planowane jest złożenie kwiatów i modlitwa w Kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, gdzie znajduje się epitafium smoleńskie poświęcone wszystkim ofiarom katastrofy.

O godz. 13. w kościele św. Mikołaja w Gdańsku bliscy i przyjaciele spotkają się na mszy św. w intencji Arama Rybickiego i pozostałych ofiar katastrofy.

Na podstawie materiałów prasowych oprac. R.D.