PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Modernizacja torowiska na Stogach. W centrum dzielnicy zintensyfikowano prace

Modernizacja torowiska na Stogach. W centrum dzielnicy zintensyfikowano prace
Po oddaniu do użytku torowiska na ul. Budzysza, na odcinku od skrzyżowania z ul. Sucharskiego do ul. Zimnej większość robotników oraz sprzętu przeniesiono na drugi odcinek inwestycji, który obejmuje ul. Stryjewskiego. Co się tam obecnie dzieje?
Po udostępnieniu do ruchu części torowiska na Stogach, prace zintensyfikowano w centrum dzielnicy
Po udostępnieniu do ruchu części torowiska na Stogach, prace zintensyfikowano w centrum dzielnicy
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Jak informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska na ul. Stryjewskiego przystąpiono do prac związanych z przygotowaniem podłoża pod torowisko. Położono też pierwsze tory. Prowadzone są również roboty drogowe przy skrzyżowaniu ul.Siennej z Wosia Budzysza. Na niewielkim, kilkudziesięciometrowym odcinku przy skrzyżowaniu z ul. Skiby realizowane są z kolei roboty ziemne, w tym montaż podziemnych instalacji, m.in. kanalizacyjnych, wodociągowych i teletechnicznych. Po zakończeniu tych prac będzie można położyć tory także w tym miejscu.

Na odcinku od ul. Sucharskiego do ul. Zimnej od grudnia jeździ już tramwaj. Trwają natomiast prace przy budowie przystanków oraz przejazdów dla samochodów na tym odcinku. Równolegle trwają roboty wykończeniowe związane z przebudową układu drogowego, m.in. na ul. Wosia Budzysza i przy przepuście w pobliżu ul. Kaczeńce.

 

Zmiany w ruchu

W lutym wprowadzono zmiany w tymczasowej organizacji ruchu na Stogach. Otwarto połączenie ul. Siennej z ul. Wosia Budzysza. Jednocześnie zamknięto fragment ul. Stryjewskiego wraz ze skrzyżowaniem z ul. Skiby. Taka organizacja ruchu utrzyma się do końca maja.

Kierowcy jadący z ul. Sucharskiego w kierunku Górek Zachodnich przejeżdżają ul. Sienną, która jest dwukierunkowa. Z kolei kierowcy jadący w kierunku plaży powinni poruszać się ul. Wosia Budzysza, która także jest dwukierunkowa. Ulica Zimna jest drogą zamkniętą, bez możliwości wjazdu na ul. Stryjewskiego.

Aby dostać się z ul. Siennej w okolice ul. Stryjewskiego można wybrać objazd ul. Kaczeńce (wyłącznie dla samochodów osobowych) bądź włączyć się z ul. Siennej w ul. Wosia Budzysza.

 

Prace ziemne i przygotowawcze pod nowe torowisko trwają jeszcze m.in. przy skrzyżowaniu ul.Siennej z Wosia Budzysza oraz przy skrzyżowaniu ul. Stryjewskiego z ul. Skiby
Prace ziemne i przygotowawcze pod nowe torowisko trwają jeszcze m.in. przy skrzyżowaniu ul.Siennej z Wosia Budzysza oraz przy skrzyżowaniu ul. Stryjewskiego z ul. Skiby
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Remont torowisk i przystanków

Na Stogach przebudowane zostanie w sumie 3700 metrów torów tramwajowych. Prace realizowane są na odcinku od skrzyżowania ul. Sucharskiego z ul. Wosia Budzysza, wzdłuż ul. Wosia Budzysza, ul. W. Stryjewskiego i ul. Nowotnej do Pętli „Stogi Plaża". Przebudowywane są także dwie pętle: tramwajowo - autobusowa „Pasanil” (około 350m) i tramwajowa „Plaża Stogi” (około 450 m), na których pojawiły się dodatkowo tory odstawcze. Dla wygody mieszkańców korzystających z komunikacji miejskiej na tym odcinku przebudowane zostaną przystanki tramwajowe. Będą one włączone do monitoringu wizyjnego sieci TRISTAR, a także do systemu informacji pasażerskiej.

Remont dróg

W ramach inwestycji przebudowywany jest również istniejący układ drogowy (ul. Wosia Budzysza, ul. W. Stryjewskiego, odcinek ul. Nowotnej) wraz ze skrzyżowaniami, zjazdami, chodnikami, ścieżkami rowerowymi i ciągami pieszo-rowerowymi. Łączna długość przebudowywanych dróg wynosi około 2500 m. Łączna długość budowanych i przebudowywanych chodników wynosi około 1900 m, natomiast łączna długość budowanych i przebudowywanych ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych wynosi około 1200 m. Wykonawca modernizuje także sieci wodociągowe i kanalizacyjne.

Wykonawcą prac jest firma Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. Koszt inwestycji to ponad 110 mln zł, z czego ponad 46 mln zł to dofinansowanie unijne.

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl