Mocne kary za derby! Cztery kolejne mecze derbowe bez kibiców Arki w Gdańsku i Lechii w Gdyni!

Komisja Ligi zdecydowała, kary za chuligaństwo w czasie derbów są drakońskie! Arka - zamknięcie stadionu na jeden mecz i trzy kolejne mecze bez wyjazdu kibiców. Lechia: zakaz wyjazdu kibiców na trzy najbliższe mecze plus 35 tysięcy złotych kary! Mało tego: cztery kolejne mecze derbowe w Trójmieście bez kibiców gości!

Mocne kary za derby! Cztery kolejne mecze derbowe bez kibiców Arki w Gdańsku i Lechii w Gdyni!
A
A
data publikacji: 02 listopada 2016 r.

Race w sektorze Arki Gdynia w czasie derbów z Lechią. Rzucanie i odrzucanie rac między kibicami trwało praktycznie przez cały mecz
Race w sektorze Arki Gdynia w czasie derbów z Lechią. Rzucanie i odrzucanie rac między kibicami trwało praktycznie przez cały mecz
Jerzy Pinkas/ Gdansk.pl

Kary są drakońskie: 

Arka - stadion zamknięty na następny mecz u siebie (z Niecieczą, 20.11). Zakaz wyjazdu kibiców Arki na trzy następne mecze Ekstraklasy (poczynając od najbliższego meczu wyjazdowego z Wisłą Płock w ten piątek). Oraz - uwaga - zakaz wyjazdu kibiców Arki na dwa kolejne mecze derbowe do Gdańska! Czyli w kwietniu w Gdańsku kibiców z Gdyni nie będzie!  

Lechia - zakaz wyjazdu kibiców Lechii na trzy najbliższe wyjazdowe mecze Ekstraklasy. Plus 35 tysięcy złotych grzywny!

Do tego kibice Lechii nie mogą jechać na dwa kolejne mecze derbowe do Gdyni! 

A Flavio Paixao za czerwoną kartkę w derbach będzie pauzował trzy mecze! (uderzył przeciwnika łokciem w twarz)

Komisja Ligi - ciało dyscyplinarne Ekstraklasy - debatowała dziś w kwestii meczu derbowego Arka Gdynia - Lechia Gdańsk oraz wcześniejszego meczu Lechia Gdańsk - Piast Gliwice.

Na tym pierwszym derbowym, kibice Lechii wyrywali i rzucali krzesełkami, dewastowali sektor gości i rzucali racami w kibiców Arki. Kibice Arki rzucali racami w drugą stronę oraz palili szaliki i bluzy klubowe Lechii Gdańsk. Gdyńskie Centrum Sportu, operator Stadionu Miejskiego w Gdyni, wyceniło straty po derbach na około 110 tysięcy złotych.

Po meczu zarzuty przedstawiono trzem kibicom Lechii: za rzucanie niebezpiecznymi przedmiotami oraz znieważenie funkcjonariusza.

Na meczu Lechii z Piastem kibice biało-zielonych podarli sektorówkę Arki, po czym spalili ją na swoim sektorze. 
 

Oświadczenie Komisji Ligi w całości brzmi: 

W związku z zachowaniem kibiców gospodarzy podczas meczu Arka Gdynia – Lechia Gdańsk na klub z Gdyni została nałożona kara zamknięcia stadionu na najbliższy mecz Ekstraklasy. Komisja Ligi nałożyła dodatkowo na Arkę Gdynia karę zakazu organizacji wyjazdów zorganizowanej grupy kibiców na trzy najbliższe mecze Ekstraklasy oraz zakaz organizacji wyjazdu grupy kibiców na dwa następne mecze z Lechią Gdańsk (w ramach rozgrywek Ekstraklasy).

Komisja Ligi odwiesiła zawieszoną karę 1 zakazu wyjazdowego oraz nałożyła na Lechię Gdańsk karę zakazu organizacji wyjazdów zorganizowanej grupy kibiców w wymiarze 5 meczów. Na wymiar kary składają się zakaz obejmujący trzy najbliższe mecze Ekstraklasy oraz zakaz organizacji wyjazdu grupy kibiców na dwa następne mecze z Arką Gdynia (w ramach rozgrywek Ekstraklasy). Dodatkowo w związku z zachowaniem kibiców gości podczas meczu Arka Gdynia – Lechia Gdańsk na Klub z Gdańska została nałożona kara finansowa w wysokości 30.000 złotych.

„Chcę wyraźnie podkreślić, że na stadionach Ekstraklasy nie ma miejsca na podobne zachowania i Komisja Ligi nie będzie ich akceptowała. Dotyczy to zwłaszcza rzucania racami pomiędzy sektorami zajmowanymi przez kibiców obydwu drużyn, co może zagrażać zdrowiu osób znajdujących się na trybunach, ale również piłkarzy na murawie. Tego typu zachowania zawsze spotkają się z bardzo surowymi konsekwencjami, co znalazło odzwierciedlenie w wysokości nałożonych sankcji. Wierzę, że w ślad za karami Komisji Ligi pójdą też klubowe zakazy stadionowe, a ich ilość wraz z sankcjami nałożonymi przez Komisję spowoduje, że Kluby we współpracy z Kibicami nie dopuszczą więcej do podobnych, choć epizodycznych, to jednoznacznie negatywnych wydarzeń” – Przewodniczący Komisji Ligi Zbigniew Mrowiec. 


Pozostałe decyzje Komisji Ligi:

Na zawodnika drużyny Lechii Gdańsk, Flavio Paixao, ukaranego samoistną czerwoną kartką podczas meczu Arka Gdynia – Lechia Gdańsk, nałożono trzy mecze dyskwalifikacji.

W związku z zachowaniem kibiców gospodarzy podczas meczu Lechia Gdańsk – Piast Gliwice na klub z Gdańska została nałożona kara finansowa w wysokości 5.000 złotych.


Lechia Gdańsk nie komentuje decyzji Komisji Ligi. 

Wszystkie kary dotyczą meczów Ekstraklasy. Jeśli drużyny trafią na siebie w Pucharze Polski, kary nie będą obowiązywać. 

Kluby mogą się jeszcze odwołać. 

 

Sebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl
sebastian.lupak@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Sebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl
sebastian.lupak@gdansk.pl
więcej tekstów autora