• Start
  • Wiadomości
  • Mobilny Dom Kultury ruszył w miasto. Jakie atrakcje czekają? Zobacz nasz wideoczat

Mobilny Dom Kultury ruszył w miasto. Jakie atrakcje czekają? Zobacz nasz wideoczat

Gośćmi wtorkowego programu „Wszystkie strony miasta” były dyrektor Gdańskiego Archipelagu Kultury Teresa Kuśmierska i specjalista ds. PR w GAK Paulina Chełmińska. Opowiedziały o cieszącej się dużą popularnością wśród mieszkańców inicjatywie Mobilny Dom Kultury, zaprosiły na najciekawsze wydarzenia i przypomniały, w których dzielnicach znajdziemy MDK.
15.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ideą powstania Mobilnego Domu Kultury było propagowanie działań artystycznych, szczególnie w tych dzielnicach, w których nie ma stałych placówek Gdańskiego Archipelagu Kultury. Pomysł się przyjął - na tyle, że MDK już po raz piąty wyruszył w miasto
Ideą powstania Mobilnego Domu Kultury było propagowanie działań artystycznych, szczególnie w tych dzielnicach, w których nie ma stałych placówek Gdańskiego Archipelagu Kultury. Pomysł się przyjął - na tyle, że MDK już po raz piąty wyruszył w miasto
fot. Dominik Paszliński / gdansk.pl

 

 

- To pierwszy i nadal jedyny projekt w naszym rejonie. Mobilny Dom Kultury powstał dlatego, że mieszkańcy wielu dzielnic, nie mają tyle szczęścia, żeby mieć obiekty kulturalne na swoim obszarze. A chciałyby mieć tę kulturę bliżej. Dlatego kultura zaczęła przyjeżdżać do nich - mówi dyrektor odpowiedzialnego za projekt Gdańskiego Archipelagu Kultury, Teresa Kuśmierska.

Do mieszkańców Mobilny Dom Kultury wyjechał już 5 lat temu. Z roku na rok rozwijał swoją formułę, dzięki czemu w tym roku aż w ośmiu dzielnicach zapewni 130 wydarzeń i różnego rodzaju atrakcji, takich jak spektakle, koncerty, spacery i warsztaty - a to wszystko od przedpołudnia aż do późniejszego wieczora, przez cały lipiec aż do 21 sierpnia.

- Czekają m.in. warsztaty szycia lalek, maskotek, ekotoreb, warsztaty tworzenia biżuterii z bawełny, tworzenie zabawek, warsztaty ekologii akustycznej, które będą stanowić rodzaj procesu twórczego, mikromakrama... Naprawdę mnóstwo warsztatów, i dla dzieci, i dla dorosłych, każdy znajdzie coś dla siebie - zaprasza Teresa Kuśmierska.

- Do każdych warsztatów można dołączyć w trakcie ich trwania. Zapewniamy wszystkie elementy potrzebne do danych zajęć. Oczywiście warsztaty są bezpłatne - dodaje Paulina Chełmińska.

Tematem przewodnim tegorocznego Mobilnego Domu Kultury będzie ekologia, związek człowieka z naturą, wtórne wykorzystanie materiałów oraz odkrywanie lokalnych zasobów przyrodniczych. Będzie to też okazja, by spotkać ciekawe postaci, ważne dla Trójmiasta, takie jak: Czesław Podleśny, Katarzyna Jackowska, Krzysztof Topolski czy Anna Brudzińska.

Dwie gdańskie dzielnice projekt już odwiedził - teraz czas na Kokoszki (przy Pozytywnej Szkole Podstawowej) - 17 lipca; Nowy Port (pl. ks. prał. Gustkowicza) - 23 lipca; Chełm (boisko OSIR) - 24 lipca; Piecki Migowo (plac u zbiegu Bulońskiej i Rakoczego) - 25 lipca; Żabianka (plac przy ul. Sztormowej 7 - stare boiska) - 31 lipca; Jasień (ul. Potęgowska - Zielony Staw) - 7 sierpnia, i Ujeścisko-Łostowice (zbiornik retencyjny Augustowska) - 21 sierpnia. Jakie atrakcje tam czekają, i dlaczego warto wziąć udział? Obejrzyjcie nasz wideoczat:

 

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór