PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Mobilne punkty spisowe w Gdańsku i na Pomorzu. Tylko do końca września - sprawdź, gdzie i kiedy

Mobilne punkty spisowe w Gdańsku i na Pomorzu. Tylko do końca września - sprawdź, gdzie i kiedy
We wrześniu odbędzie się kilkanaście “spotkań” w różnych częściach Gdańska z pracownikami Głównego Urzędu Statystycznego w mobilnych punktach spisowych. To już ostatnia szansa na spisanie się pod chmurką w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Nie trzeba mieć ze sobą dowodu, wystarczy znać swój PESEL. 
Ulica Długi Targ w Gdańsku, lato, tłum spacerowiczów
Do końca września 2021 roku mamy czas na spisanie się w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 roku rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września 2021 roku. W województwie pomorskim i w Gdańsku aktualnie spisało się 62 proc. osób.

 

 

Główny Urząd Statystyczny w Gdańsku - aby spisem objąć jak najwięcej mieszkańców - zdecydował, że od końca czerwca do końca września 2021 roku spis w sposób bezpośredni będą mogli realizować rachmistrzowie. Podobną inicjatywą, która ma pozyskać więcej osób, są mobilne punkty spisowe, które w różnych terminach i miejscach pojawiają się w Gdańsku i na Pomorzu - na rynkach, w siedzibach spółdzielni, domach kultury. Okazało się, że mobilne punkty cieszą się zainteresowaniem, bo dla wielu osób jest to łatwiejsze niż, na przykład, spisanie się przez internet. 

- W Gdańsku nawiązaliśmy kontakt z radami dzielnic i wspólnie organizujemy takie punkty w różnych lokalizacjach - mówi Zbigniew Pietrzak, rzecznik GUS w Gdańsku. W terenie staramy się dołączyć do imprez, festynów, które gromadzą wiele osób i tam postawić swoje stoisko. Na przykład będziemy 11 września podczas dożynek powiatowo-gminnych w Kosakowie. Cały czas jest zainteresowanie spisywaniem się w naszych mobilnych punktach, nasi pracownicy mają co robić. 

 

 

I tak w środę, 9 września 2021 roku od godz. 9.00 do 14.00 punkt stanie przy siedzibie Rady Dzielnicy Piecki-Migowo przy ulicy Jaśkowa Dolina 105 w Gdańsku, dzień później na Stogach i Przeróbce.

 

LISTA MOBILNYCH PUNKTÓW SPISOWYCH WRZESIEN 2021

 

Zanim udamy się do mobilnego punktu spisowego, trzeba upewnić się, czy informacja o jego funkcjonowaniu jest aktualna dzwoniąc pod numer telefonu 58 76 83 210.

Spis odbywa się także dotychczasowymi metodami:

Spis telefoniczny 

Rachmistrzowie mogą dzwonić od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-20.00. Charakterystycznym jest to, że numer z którego dzwonią to zawsze 22 828 88 88. Gdy zadzwoni do nas rachmistrz, nie możemy odmówić spisu. Samospisu telefonicznie można dokonać również dzwoniąc na infolinię spisową dostępną pon.–pt. w godz. 8.00-18.00 pod nr 22 279 99 99.

 

Spis w punktach spisowych

Dla osób, które nie mają dostępu do internetu, albo nie potrafią samodzielnie się spisać, a nie chcą spisać się przez telefon, przygotowano w Gdańsku stanowiska do samospisu, przy których mieszkańcy otrzymają pełne wsparcie pracowników.

 

Lokalizacje punktów:

Urząd Miejski w Gdańsku

 

Urząd  Statystyczny w Gdańsku

  • ul. Danusi 4, bez konieczności umawiania, w godzinach urzędowania poniedziałek-piątek 7:00-15:00.

 

Samospis – najlepsza forma spisu

Jeżeli jednak chcemy dokonać spisu samodzielnie wystarczy wejść na stronę spis.gov.pl i wypełnić formularz. Formularze dostępne są w języku polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl