Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Mobilne Muzeum Gdańska: podziel się swoją historią i pomóż stworzyć nową wystawę o naszym mieście

Mobilne Muzeum Gdańska działające podczas V Światowego Zjazdu Gdańszczan powstało, by zaprosić gdańszczan do dzielenia się rodzinnymi historiami związanymi z naszym miastem. Nieważne, czy opowieść, list, zdjęcia lub inne pamiątki pochodzą sprzed stu czy pięciu lat. Wszystkie są cenne i mogą przyczynić się do powstania nowej, stałej wystawy o Gdańsku.

Mobilne Muzeum Gdańska: podziel się swoją historią i pomóż stworzyć nową wystawę o naszym mieście
A
A
data publikacji: 08 lipca 2018 r.
Muzeum Poczty Polskiej, oddział Muzeum Gdańska. Wystawa poświęcona pamięci zamordowanych Polaków z Wolnego Miasta Gdańska powstała w dużej mierze dzięki pamiątkom udostępnionym przez gdańskich Polaków sprzed wojny i ich rodziny
Muzeum Poczty Polskiej, oddział Muzeum Gdańska. Wystawa poświęcona pamięci zamordowanych Polaków z Wolnego Miasta Gdańska powstała w dużej mierze dzięki pamiątkom udostępnionym przez gdańskich Polaków sprzed wojny i ich rodziny
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Podczas V Światowego Zjazdu Gdańszczan Muzeum Gdańska zbiera pamiątki związane z życiem dawnych i współczesnych pokoleń gdańszczan. Na Zielonym Moście, od piątku do niedzieli (6-8 lipca), w godz. 10.00-12.00 działa stworzone w tym celu Mobilne Muzeum Gdańska. Dyżurujący w nim kustosze czekają na wszystkich chętnych, którzy zechcą podzielić się fotografiami, dokumentami czy listami. Chętnie wysłuchają także osobistych opowieści, nie tylko tych związanych z przyniesionymi pamiątkami.

Dzielić się swoją historią mogą nie tylko dawni mieszkańcy Gdańska czy mieszkający tu od lat, ale także osoby, które przybyły do naszego miasta całkiem niedawno.

- Podczas tegorocznej edycji zjazdu chcemy przyglądać się naszej tożsamości. Nie można określić tego, kim jesteśmy, bez spojrzenia w bliższą i dalszą przeszłość - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Chcemy powspominać, przywołać osobiste historie mieszkańców, których świadkiem jest Gdańsk. Niech to będzie okazja do zobaczenia, jak się zmieniliśmy, i jak zmieniło się nasze miasto.

Album gdańskiego oddziału Polskich Pracowni Konserawacji Zabytków (obejmuje lata 1945-1966) przekazał Muzeum Gdańska Roland Józefowicz
Album gdańskiego oddziału Polskich Pracowni Konserawacji Zabytków (obejmuje lata 1945-1966) przekazał Muzeum Gdańska Roland Józefowicz
A. Grabowska/Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska przyjmie w depozyt lub wykona kopie cyfrowe przyniesionych przedmiotów. Najciekawsze z pamiątek wykorzystane zostaną przy tworzeniu nowej wystawy stałej w planowanej siedzibie głównej Muzeum Gdańska przy ulicy Rycerskiej.

- Jeśli posiadasz fotografie, albumy, dokumenty, listy i pamiętniki związane z osobistymi losami Twojej gdańskiej rodziny, przynieś je do Mobilnego Muzeum Gdańska. Na miejscu pracownicy Muzeum wykonają ich cyfrową kopię i zwrócą pamiątki darczyńcom, albo przyjmą je do muzealnej kolekcji. Czekamy na Twoje historie! - zachęca Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

W przypadku dużego zainteresowania akcją mogą nastąpić drobne opóźnienia w wykonywaniu kopii cyfrowych przyniesionych obiektów.

Jak podkreśla dyrektor Muzeum Gdańska - zbiórka nie zakończy się z ostatnim dniem Zjazdu.

Osoby zainteresowane przekazaniem do Muzeum pamiątek lub umożliwieniem wykonania ich cyfrowych kopii po Zjeździe Gdańszczan, proszone są o kontakt pod numerem telefonu +48 519 486 653 / +48 512 418 757 lub adresem mailowym: historia@muzeumgdansk.pl.

Obraz zniszczonego Gdańska z 1945 r., przekazany Muzeum Gdańska przez mec. Krzysztofa Szkurata. `Odbudowę Katedry Mariackiej` namalował Edmund Szyfter - malarz związany z Poznaniem i Krakowem
Obraz zniszczonego Gdańska z 1945 r., przekazany Muzeum Gdańska przez mec. Krzysztofa Szkurata. `Odbudowę Katedry Mariackiej` namalował Edmund Szyfter - malarz związany z Poznaniem i Krakowem
A. Grabowska/Muzeum Gdańska

 

Czytaj także: 

Nigel Kennedy i Cappella Gedanensis zagrali razem w Centrum św. Jana. FOTOREPORTAŻ

V Światowy Zjazd Gdańszczan. ZOBACZ niektóre atrakcje drugiego dnia

Wisłoujście 1628, czyli jak polskie okręty walczyły z wojskami szwedzkimi. INSCENIZACJA

Uroczyste otwarcie V Światowego Zjazdu Gdańszczan. Posłuchaj debaty o tożsamości

Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan gotowe! Zobacz, kto nas sfotografował. ROZMOWA

Baltic Sail. Żaglowce są już w Gdańsku i zapraszają na morską przygodę

-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl