Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Mniej smrodu z Szadółek: zadaszenie kompostowni w 2018 roku, spalarnia w 2020

- Czy pani sądzi, że mi zależy na tym, żeby śmierdziało? Gdyby było jakieś dobre rozwiązanie, to by nie śmierdziało - mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który w czwartek, 25 sierpnia rano, był gościem Agnieszki Michajłow w Radiu Gdańsk.

Mniej smrodu z Szadółek: zadaszenie kompostowni w 2018 roku, spalarnia w 2020
A
A
data publikacji: 25 sierpnia 2016 r.

Paweł Adamowicz w Radiu Gdańsk
Paweł Adamowicz w Radiu Gdańsk
Radio Gdańsk/Rafał Nitychoruk

Tematem przewodnim rozmowy były problemy z wysypiskiem śmieci w Szadółkach i rozprzestrzenianiem się przykrych zapachów w innych dzielnicach miasta: Chełmie, Morenie, Oruni, Wrzeszczu.

- Wiemy o tym, że śmierdzi. I to nie śmierdzi od wczoraj czy przedwczoraj. Trwa projektowanie zadaszenia nad kompostownią - mówił prezydent Adamowicz.

Zadaszenie nad kompostownią, które ma znacznie poprawić kwestie związane rozprzestrzenianiem się nieprzyjemnych zapachów, ma być gotowe w 2018 roku.

- Gdyby było jakieś dobre rozwiązanie, to nie śmierdziałoby w Łęczycach pod Gdynią, Warszawie i innych miastach w Polsce. Czy Pani sądzi, że mi zależy na tym, żeby śmierdziało? - pytał prezydent, który zaznaczył też, że trwa postępowanie przetargowe dotyczące spalarni. - Ale jest problem, bo szereg gmin wycofuje się ze spalarni. Niektóre moje koleżanki i niektórzy koledzy samorządowcy patrzą krótkowzrocznie, a spalarni nie buduje się na jedną czy dwie kadencje, spalarnie buduje się na dziesięć kadencji. To instalacja na kilkadziesiąt lat.

Spalarnia miałaby być gotowa w 2020 roku.

Rozmowa Pawła Adamowicza z Agnieszką Michajłow dotyczyła także gorących ostatnio kwestii związanych z Gdańskimi Melioracjami i płatnymi parkingami w pasie nadmorskim.

- Rozmawiałem z urzędnikiem i prezesem Gdańskich Melioracji. Nie chciałem czekać już na wyjasnienia. Spółka potrzebuje nowego człowieka i został właśnie wybrany. Są potrzebne nowe energiczne działania - mówi prezydent. 

Jakie?

- Potrzebujemy na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zbudować instalację retencyjną, może zbiornik retencyjny, może coś innego bardziej skutecznego. Zmiany klimatyczne, które są faktem, będą powodowały w najbliższych latach duże problemy. Chcę przeprowadzić na ten temat w najbliższym czasie debaty publiczne z mieszkańcami.


OBEJRZYJ CAŁĄ ROZMOWĘ  Czytaj także:
 

Nieprzyjemna woń z wysypiska sięga centrum Gdańska. Wiemy dlaczego

Skąd ten odór? Zakład Utylizacyjny pisze list do mieszkańców

Szadółki. Zapewniają, że smród z wysypiska będzie mniejszy

Za Chudziaka - Gajewski. Dlaczego odwołano prezesa Gdańskich Melioracji

Czy poziom wody w zbiornikach retencyjnych był monitorowany? Wyjaśnienia Gdańskich Melioracji