• Start
  • Wiadomości
  • Mniej Kaliningradu w Trójmieście, bo rząd przymknął granicę

Mniej Kaliningradu w Trójmieście, bo rząd przymknął granicę

W poniedziałek 4 lipca 2016 r. rząd premier Beaty Szydło czasowo zawiesił Mały Ruch Graniczny. Na przejściach granicznych z obwodem kaliningradzkim przestały obowiązywać uproszczone zasady przejazdu. Dla gdańskich marketów, lokali gastronomicznych i hoteli może to oznaczać straty.
04.07.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Rosyjscy kibice w Ergo Arenie, podczas niedawnych mistrzostw Europy w piłce ręcznej mężczyzn. Prawdopodobnie skorzystali z dobrodziejstwa Małego Ruchu Granicznego - dziś byłoby to niemożliwe...

Czasowe wstrzymanie funkcjonującego od września 2012 r. Małego Ruchu Granicznego tłumaczone jest przez rząd RP organizacją szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie (w dniach 8-9 lipca 2016 r.) oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (w dniach 20-31 lipca 2016 r.). Decyzję podjęła strona polska. Nowe ustalenia weszły w życie w poniedziałek 4 lipca 2016 r. i będą obowiązywały do odwołania.

Dla mieszkańców rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego oznacza to utrudnienia w przekraczaniu granicy. Dotychczas wystarczające były specjalne, czasowe zezwolenia wydawane w konsulatach. Teraz Rosjanie wjadą do Polski tylko na podstawie wiz.

Dla części polskich przedsiębiorców na Pomorzu może to oznaczać nawet kilkudziesięcioprocentowe straty - Rosjanie przyjeżdżają tu bowiem głównie na zakupy. Wprowadzenie wiz jest równoznaczne ze zmniejszeniem liczby klientów z obwodu kaliningradzkiego.

- Jasne, że czujemy niepokój - mówi jeden z pracowników hipermarketu IKEA w gdańskim Centrum Handlowym Matarnia. - Rosjanie są dobrymi klientami. Gdy rubel miał bardziej korzystny kurs do złotówki niż dziś, nawet 30 procent obrotów sklepu to były zakupy robione przez gości z obwodu kaliningradzkiego.

W odpowiedzi na decyzję polskiego MSZ, także strona rosyjska zawiesiła zasady Małego Ruchu Granicznego dla Polaków, aż do odwołania - choć z punktu widzenia gdańszczan to mniejszy problem, bowiem poza pokątnymi handlarzami paliwem (po rosyjskiej stronie jest relatywnie tanie) mało kto jeździ do obwodu kaliningradzkiego.

Zmiany wprowadzone przez rząd Beaty Szydło dotyczą nie tylko granicy z Federacją Rosyjską. Z dniem 4 lipca 2016 r. tymczasowo - do 2 sierpnia 2016 r. - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przywrócono również kontrolę graniczną osób przekraczających granice Polski z Czechami, Słowacją, Litwą i Niemcami. Kontrola przeprowadzana będzie także w portach morskich i lotniczych stanowiących granicę wewnętrzną w rozumieniu kodeksu granicznego Schengen. To - jak zapewnia rząd - kolejny element przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku