PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Młynarski, Charlie Chaplin O.S.T.R. i inni. Oto 10 powodów, żeby wyjść w sobotę i niedzielę z domu

Młynarski, Charlie Chaplin O.S.T.R. i inni. Oto 10 powodów, żeby wyjść w sobotę i niedzielę z domu
Ostatnia sobota i niedziela października upłynie pod znakiem znakomitych koncertów - do Gdańska przyjeżdża m.in. Raz Dwa Trzy, O.S.T.R i światowe gwiazdy jazzu - i finisaży. To już ostatnia szansa, by oglądać wczesne prace Güntera Grassa czy archiwalne fotografie gdańskich kąpielisk morskich. Ale spokojnie, nie zabraknie też nowych wystaw.

Raz Dwa Trzy powróci do Gdańska, by zagrać utwory Wojciecha Młynarskiego

Raz, Dwa, Trzy - Młynarski - to kolejna w ostatnim czasie ciekawa propozycja muzyczna klubu Stary Maneż we Wrzeszczu (Gdańsk, ul. Słowackiego 23). W sobotę 28 października zespół z Adamem Nowakiem na czele zagra utwory ze swojego kultowego już, wydanego równo 10 lat temu albumu „Raz, Dwa, Trzy - Młynarski”.

Album, który powstał we współpracy z samym Wojciechem Młynarskim zyskał ogromne uznanie, zarówno wśród publiczności, jak i krytyków: zyskał miano podwójnej platyny oraz otrzymał nagrodę Fryderyka 2008 w kategorii Album Roku Pop. Zespół w ciągu pierwszych trzech lat od premiery albumu zagrał z tym materiałem kilkaset świetnie przyjętych koncertów w Polsce i poza granicami kraju. Koncert w Gdańsku jest jednym z wydarzeń organizowanych dla upamiętnienia Mistrza Wojciecha, i przy okazji w ramach świętowania jubileuszu nagrania płyty.

Początek o godz. 20. Bilety: 65-90 zł.


O.S.T.R. - muzyk, producent, instrumentalista i raper, to niezmiennie od wielu lat jeden z najbardziej pracowitych i utalentowanych artystów w Polsce

Także Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1) w tym tygodniu zdecydowanie stawia na muzykę. W sobotę 28 października przed publicznością zaprezentuje się raper O.S.T.R. z koncertem „Życie po śmierci. Autentycznie. Druga i ostatnia odsłona trasy koncertowej.”

To nawiązanie to tegorocznej, marcowej trasy O.S.T.R., zatytułowanej „Autentycznie”. Wtedy po raz pierwszy fani artysty mieli możliwość posłuchania utworów z ostatniej studyjnej płyty „Życie po śmierci”, w specjalnie przygotowanych akustycznych aranżacjach. Wydarzenie tak się spodobało publiczności, że na 25 koncertów w 6 miastach wyprzedano bilety. To zainspirowało wytwórnię Asfalt Records do zorganizowania powtórki trasy - jesienią.

Organizatorzy zapowiadają, że będzie to nowa odsłona „Życia po śmierci”, jednak artyście na gdańskiej scenie towarzyszyć będzie ten sam zespół, co w marcu: Jakub Krukowski (fortepian/rhodes piano), Sylwia Spodobalska (wiolonczela), Jacek Fedkowicz (kontrabas/gitara basowa), Wojtek Fedkowicz (perkusja), Piotr Jończyk (perkusjonalia). Jedyną zmianą w składzie sekstetu będzie nowa harfistka - Julia Monkiewicz. Na niektórych koncertach na trasie gościnnie pojawi się też Basia Pospieszalska (wokal).

Koncert przeznaczony jest dla osób, które ukończyły 18. rok życia. Początek o godz. 21. Bilety: 80-100 zł.


Mateusz Deskiewicz jako słynny Charlie Chaplin

Sobotni wieczór warto również spędzić w Oliwskim Ratuszu Kultury (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25), gdzie można zobaczyć spektakl „Być jak Charlie Chaplin” w reżyserii Mateusza Deskiewicza i Piotra Wyszomirskiego.

Z legendą zmierzy się Mateusz Deskiewicz - aktor Teatru Muzycznego w Gdyni. Nie zabraknie charakterystycznego melonika, laseczki i wąsika i próby odkrycia, kim był z pochodzenia i gdzie się urodził ten genialny aktor, scenarzysta i reżyser. Oryginalny scenariusz, napisany współczesnym językiem, skonfrontuje osobę i twórczość Chaplina z kondycją dzisiejszego aktora. Poruszone zostaną nieoczywiste tematy, także z krytycznym spojrzeniem na rzeczywistość. A wszystko to z dużą dozą energii, tańca, wzruszeń, śmiechu i refleksji.

Spektakl, który miał premierę w 2014 roku, otrzymał wiele nagród, m.in.: nagrodę indywidualną oraz honorową na III Olsztyńskich Spotkaniach Teatralnych (marzec 2015), i nagrodę aktorską na Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie (sierpień 2017).

W Oliwskim Ratuszu Kultury zobaczyć go będzie można o godz. 19. Bilety: 30 zł.


Hans Memling w niebezpieczeństwie! Pomożesz mu odzyskać jego najsłynniejszy obraz?

W sobotę i niedzielę 28-29 października będzie także dobra okazja, by wziąć udział w grze miejskiej po Gdańsku „Link do Memlinga”, której motywem przewodnim będzie sam Hans Memling i jego słynny obraz Sąd Ostateczny.

„Pewien demoniczny historyk sztuki Ł. Geniusz postanowił zostać najbardziej wpływowym kolekcjonerem na Ziemi i posiąść wszystkie sto najważniejszych dzieł sztuki dawnej. Za pomocą skonstruowanego przez siebie wehikułu ruszył w podróż poprzez historię, rabując jeden obraz po drugim. Ostatnim dziełem, na który się połasił złoczyńca, jest Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Jednak tajemniczym zbiegiem okoliczności, wehikuł nie zadziałał jak trzeba. Tryptyk rozpadł się na części, a każda z nich została przeniesiona w miejscu i czasie...

Pozostał jednak cień nadziei. Sąd Ostateczny ma bowiem swojego strażnika! Ducha pewnego bardzo ważnego dla obrazu człowieka, który w ramach pokuty za popełnione niegodziwości czuwa nad nim przez wieki po swojej śmierci. Teraz potrzebuje on Twojej pomocy. Jesteś jego ostatnią deską ratunku!”

Przygoda rozpoczyna się przy Złotej Bramie w Gdańsku. Aby zagrać, należy ściągnąć aplikację Huntly na smartfona i kliknąć „Link do Memlinga”. Tam będą się pojawiać wskazówki, dokąd udać się dalej.

Gra jest aktywna tylko do 31 października 2017 r. Na wszystkich uczestników czekają drobne upominki, dla najwytrwalszych - nagrody godne prawdziwych miłośników sztuki.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji. Projekt jest finansowany ze środków Miasta Gdańska.


W niedzielę 29 października rozpoczyna się wielkie święto jazzu w klubie Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197): Festiwal Jazz Jantar. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo jubileuszowa.

Festiwal otworzy koncert Ex Eye - czyli czworo wyjątkowych osobowości muzycznych: Colin Stetson, Toby Summerfield, Shahzad Ismaily i Greg Fox. Repertuar, który zaprezentują podczas koncertu, został nagrany w wytwórni specjalizującej się w muzyce metalowej. Artyści są znani z niekonwencjonalnego podejścia do jazzu i mieszania różnorodnych stylistyk dźwiękowych. Czerpią inspiracje od Toma Waitsa przez The Chemical Brothers po Arcade Fire.

Koncert w Gdańsku będzie pierwszym występem zespołu w Polsce. Na scenie Sali Suwnicowej zobaczymy muzyków w niedzielę o godz. 20. Bilety: 60-25 zł.

Czytaj więcej: 20. Festiwal Jazz Jantar. Od hip hopu po metal - różne oblicza jazzu w Klubie Żak.


Jubileuszową 20. edycję Festiwalu Jazz Jantar zainauguruje koncert eksperymentalnego zespołu Ex Eye

Tego samego dnia z okazji 70-lecia Akademii Muzycznej koncert zagra Zagan Acoustic - kwartet instrumentalny, od ponad 10. lat występujący na estradach koncertowych w Polsce i w Europie.

Zespół został założony przez studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku - dziś Zagan Acoustic to grupa przyjaciół realizująca pomysły muzyczne z różnych gatunków i styli, czerpiąc z muzyki jazzowej, folkowej, tangowej, a nawet klezmerskiej. Z okazji jubileuszu Akademii zagrają autorskie kompozycje z debiutanckiej płyty zatytułowanej „3:1” i z drugiego albumu „Folk&Roll” - zawierającej utwory polskich kompozytorów inspirowanych folkiem.

Zespół wystąpi w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej (budynek żółty, Gdańsk, ul. Łąkowa 1-2), w składzie: Paweł Zagańczyk (akordeon), Joachim Łuczak (skrzypce), Andrzej Wojciechowski (klarnet) oraz Jarosław Stokowski (kontrabas). Koncert rozpocznie się o godz. 17. Wstęp wolny.


Natomiast w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) kolejne muzyczne wydarzenie - zatytułowane „Dwie premiery - koncert”.

W pierwszej części wieczoru odbędzie się spektakl „Sztuka oddychania” - intermedialny czterogłos o oddychaniu, w sensie fizjologicznym i metaforycznym. Punktem wyjścia jest płyta Mai Miro „De Arte Respirandi”, na którą składa się muzyka współczesnych kompozytorów napisana na flet barokowy.

Podczas tego muzycznego spektaklu publiczność usłyszy takie utwory, jak: „Yueta” Murray’a Barsky’ego na flet traverso solo, Tijdglas Mirandy Driessen na traverso i elektronikę oraz „On the Lirycal” Katarzyny Szwed na traverso, shvi i live electronics. Projekt współtworzą Maja Miro-Wiśniewska, Joanna Czajkowska z Sopockiego Teatru Tańca, Agafia Wieliczko oraz Adriana Majdzińska z galerii WL4.

- Projekt ten szuka nowych miejsc dla brzmienia osiemnastowiecznych fletów. Interesuje mnie także ciało w grze - jego jamki, dukty, lewarki. Gra na traverso jest w pewnym sensie doskonaleniem się w zaawansowanej sztuce oddychania: gdzie otworzyć ciało, co unieść, którędy poprowadzić nieuchwytne powietrze? Jego kształt, nadany przez flecistę, to kwintesencja dźwięku - zaprasza Maja Miro.

- Kompozycji współczesnych pisanych specjalnie na flety historyczne nie ma zbyt wiele, projekty takie jak De arte respirandi są dobrym sposobem na to, by pokazać piękno fletu traverso miłośnikom muzyki współczesnej - dodaje Iwona Granacka.

Wystąpią: Maja Miro-Wiśniewska (poprzeczny flet barokowy), Joanna Czajkowska - Sopocki Teatr Tańca (choreografia, taniec), Agafia Wieliczko (choreografia, taniec) i Adriana Majdzińska - WL4 (scenografia, instalacje).

Druga część wieczoru to koncert trójmiejskiego kwartetu jazzowego Almost Jazz Group. Zespół zagra materiał ze swojej trzeciej płyty „Fade Out”. Ich muzyka oscyluje pomiędzy nastrojowymi, akustycznymi balladami, a szybszymi swingującymi formami zbliżającymi się do współczesnego groove’u. Łączy w sobie wpływy przestrzennego, bogato harmonizowanego i nowocześnie rozwibrowanego skandynawskiego jazzu, ze środkowoeuropejską melodyką i słowiańską liryką.

Wystąpią: Paweł A. Nowak (akordeon, akordina), Ignacy Jan Wiśniewski (fortepian), Maciej Sadowski (kontrabas) oraz Antoni Wojnar (perkusja).
Wieczór poprowadzi Katarzyna Z. Michalska, aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Początek o godz. 19. Bilety: 50-70 zł. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na rzecz Domu Dziecka w Gdańsku przy ul. Malczewskiego.

Gdańska Galeria Miejska (Gdańsk, ul. Piwna 27/29) przez cały weekend zaprasza na nową wystawę: „Experience” - ekspozycję prac studentów intermediów ASP w Gdańsku.

Experience to próba przetransformowania „wrażeniowości” w obiekt. Punkt wyjścia stanowią nowe media, nieustannie poszerzające obszary definicji tożsamości człowieka. Poszukiwania oparte na emocjach i intuicji poszukiwacza posiadają istotny walor; ich „sekretność” zestawiona z możliwościami, jakie daje technologia i naukowe strategie poznania, zyskuje szczególne znaczenie, stając się przestrzenią mediacji i negocjacji.

Wystawa jest pretekstem do stworzenia przestrzeni eksperymentu, w której dochodzi do próby zespolenia dwóch rzeczywistości: cyfrowej i „zmysłowej”, związanej z silną potrzebą odczuwania emocji, bezpośredniego kontaktu z rzeczywistością. Na styku tych dwóch płaszczyzn rodzi się doświadczenie. Poziom jego postrzegania zależny jest wyłącznie od jednostkowej percepcji.

Prace można oglądać w ten weekend w sobotę i niedzielę w godz. 12-18. Wstęp wolny.


Coś się zaczyna, coś się kończy - tylko do niedzieli 29 października w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa - oddziale Gdańskiej Galerii Miejskiej (ul. Szeroka 34/35-37) można oglądać niezwykłe, nieznane oblicze związanego z naszym miastem noblisty Güntera Grassa.

Na wystawie mu poświęconej, zatytułowanej „Don't fence me in - wczesne prace Güntera Grassa” trafiły nigdy wcześniej nieprezentowane prace artysty - rysunki i akwarele. Pochodzą ze zbioru 150. eksponatów, które w 2013 roku odnaleziono pod schodami w jego mieszkaniu w Düsseldorfie. Wśród nich znalazły się zarówno rysunki, akwarele i rzeźby, jak również niepublikowane wiersze czy fragmenty wówczas nowo powstających powieści, na przykład „Blaszanego bębenka”.

- Te prace, pochodzące z lat 1948-52, wraz z materiałami z Medienarchiv w Bremie, Muzeum Miejskiego w Düsseldorfie i Akademii Sztuki w Düsseldorfie pokazane na wystawie w Gdańsku przywołają ducha generacji, której Grass był uczestnikiem, rozpiętej pomiędzy poczuciem winy za wojnę i grozą przetrwania - mówi koordynatorka wystawy Marta Wróblewska.

Więcej o eksponatach, które trafiły na wystawę możne przeczytać tutaj: Grał jazz na tarce, malował akty, jeździł autostopem. Inne oblicze Güntera Grassa.

Prace można oglądać w sobotę i niedzielę w godz. 12-18. Wstęp wolny.


Po raz ostatni zobaczymy także zbiory z wystawy „Gdańskie kąpieliska morskie w XIX wieku” w Domu Uphagena - Muzeum Wnętrz Mieszczańskich (Gdańsk, ul. Długa 12). To okazja, żeby się przekonać, jak wyglądały dawne miejskie kąpieliska, jakie były dawne zwyczaje kąpielowe, jakie wolno było nosić stroje kąpielowe, czym był wóz kąpielowy i poznać wiele innych ciekawostek.

Więcej o wystawie pisaliśmy tutaj: Gdańszczanin na plaży - poznaj przedwojenne zwyczaje kąpielowe.

Czytaj też: Festiwal NeoArte - odkryj najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnejAgata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze