• Start
  • Wiadomości
  • Młodzież Wszechpolska kontra Paweł Adamowicz. Sąd oddalił i umorzył sprawę

Młodzież Wszechpolska kontra Paweł Adamowicz. Sąd oddalił i umorzył sprawę

We wtorek 6 listopada 2018 roku w Sądzie Okręgowym w Gdańsku odbyła się rozprawa odwoławcza w sprawie Aleksandra Jankowskiego, działacza Młodzieży Wszechpolskiej przeciwko Pawłowi Adamowiczowi, która zakończyła się oddaleniem wyroku skazującego i umorzeniem sprawy.
06.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

wyrok
- Jestem zadowolony z wyroku z powodu osobistego i publicznego - powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska (w środku) podczas konferencji prasowej po ogłoszeniu wyroku w Sądzie Okręgowym w Gdańsku
facebook.com/Paweł.Adamowicz 

We wtorek Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił zaskarżony wyrok. Uznał, że Paweł Adamowicz znieważył członka Młodzieży Wszechpolskiej i naruszył jego nietykalność cielesną, ale społeczna szkodliwość czynu była znikoma.

Sprawa dotyczyła incydentu w gdańskim Ratuszu Głównego Miasta, który miał miejsce podczas spotkania z Adamem Michnikiem w listopadzie 2017 roku. Redaktor naczelny Gazety Wyborczej wygłosił wtedy wykład w ramach Gdańskich Debat Obywatelskich na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Działacze Młodzieży Wszechpolskiej zakłócili spotkanie próbując wręczyć wiadro z napisem "smoła" redaktorowi Michnikowi. W jego obronie stanął prezydent Adamowicz, gospodarz spotkania. Aleksander Jankowski działacz Młodzieży wszechpolskiej oskarżył Adamowicza o zniesławienie i naruszenie nietykalności cielesnej. W piśmie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prywatnie oskarżył prezydenta Gdańska, że ten miał uderzyć go w rękę i pierś oraz nazwać „faszystą”.

m00101108
Oskarżenia Aleksandra Jankowskiego z Młodzieży Wszechpolskiej przeciw Pawłowi Adamowiczowi zostały oddalone przez Sąd Okręgowy w Gdańsku  
Krzysztof Mystkowski/KFP

- Przypomnę, że Sąd Rejonowy w Gdańsku wyrokiem z czerwca 2018 roku uznał, że doszło do znieważenia i zniesławienia pana Aleksandra Jankowskiego - mówił mecenas Maciej Śledź na konferencji prasowej po ogłoszeniu wyroku Sądu Okręgowego. - Od tego wyroku złożyliśmy apelację, wskazywaliśmy na błędną ocenę dowodów, na błędy proceduralne. Wskazywaliśmy, że cała sytuacja będąca przedmiotem oceny przez Sąd Rejonowy wyglądała odmiennie niż sąd to przedstawił w motywach rozstrzygnięcia w uzasadnieniu pisemnym. Dziś odbyła się rozprawa odwoławcza w tej sprawie. Jestem szczęśliwy, że sąd uwzględnił apelację, uchylił zaskarżony wyrok skazujący i umorzył sprawę ze względu na nikłą szkodliwość czynu.  

- Jestem zadowolony z wyroku z powodu osobistego i publicznego - dodał Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Ten wyrok pokazuje, że strona która zakłóciła spotkanie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, musi się liczyć ze stanowczą reakcją. Wszyscy zebrani negatywnie odnieśli się do działań grupy Młodzieży Wszechpolskiej. Nikt nie spodziewał się przeprosin, ale moje zdumienie nie miało granic, kiedy zostałem oskarżony - jako jedna z ofiar - o naruszenie nietykalności cielesnej i używanie słów obelżywych wobec członków tej organizacji. Na naszych oczach pojawiają się grupy obywateli, którzy łamią normy ustanowione od wieków i uważają, że nie ma w tym nic złego.  

Prezydent Adamowicz zaprosił też na ostatni wykład z cyklu Gdańskich Debat Obywatelskich, który odbędzie się we wtorek, 6 listopada, równo rok od incydentu, który stał się przedmiotem sprawy sądowej, a dziś zakończył się oddaleniem wyroku skazujacego. 

Ostata Gdańska Debata Obywatelska odbędzie się w Ratuszu Głównego Miasta o godz. 18. Gościem debaty pt. Kultura polska w kulturze świata 1918-2018, będzie prof. Andrzej Stanisław Mencwel, wybitny polski historyk i krytyk literatury, antropolog kultury i eseista.

Ostatnia Gdańska Debata Obywatelska. Wtorek, 6 listopada, godz. 18.00

TV

Światowa stolica bursztynu