PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Młodzi tancerze z Gdańska powalczą w prestiżowym konkursie Golden Pointe Shoes

Młodzi tancerze z Gdańska powalczą w prestiżowym konkursie Golden Pointe Shoes
Wystartowała rekrutacja do prestiżowego i międzynarodowego konkursu baletowego Golden Pointe Shoes organizowanego przez polską Fundację Balet. Wydarzenie dedykowane jest absolwentom szkół baletowych z całego świata, którzy rywalizują o miano najlepszego tancerza. Powalczą o nie m.in. absolwenci Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku. Finałowe pokazy zobaczymy online.
Absolwenci Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku po raz kolejny biorą udział w prestiżowym Golden Pointe Sehos. Nz. laureatka konkursu Justyna Wołoch
Absolwenci Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku po raz kolejny biorą udział w prestiżowym Golden Pointe Sehos. Nz. laureatka konkursu Justyna Wołoch
mat. Golden Pointe Shoes

 

 

- Wysyłamy na konkurs siedmiu naszych absolwentów. Golden Pointe Shoes ma swoją tradycję. Dla uczniów, to okazja, by pokazać to, czego nauczyli się w ciągu 9 lat edukacji w naszej szkole. To dla nich pierwszy krok w dorosłość - mówi Agata Lechowicz, zastępca dyrektora naczelnego Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku.

To już 14. edycja prestiżowego, międzynarodowego konkursu baletowego Golden Pointe Shoes organizowanego przez polską Fundację Balet w Szczecinie. Wydarzenie dedykowane jest absolwentom szkół baletowych z całego świata, którzy rywalizują o miano najlepszego tancerza, a także główną nagrodę o wartości 5000 euro.

- Każdego roku wielu uzdolnionych, młodych ludzi na całym świecie kończy szkoły baletowe. To bardzo ważny moment w ich życiu, gdyż po wielu godzinach ciężkiej pracy i wyrzeczeń otrzymują to, na co pracowali przez ostatnie lata - dyplom Tancerza. Golden Pointe Shoes to dla nich wspaniała okazja na sprawdzenie siebie, zaprezentowanie swoich umiejętności, a także szansa na przyspieszenie międzynarodowej kariery - mówi Paulina Andrzejewska-Damięcka, dyrektor Konkursu.

Do tej pory swój udział potwierdziło już 8 szkół, a wśród nich placówki z Gdańska, Bytomia, Łodzi, Poznania i Warszawy, a także z Pragi (Czechy), Drezna (Niemcy) i Mediolanu (Włochy). Młodzi tancerze mają czas do 5 czerwca, żeby wysłać swoje zgłoszenie i przygotować materiał konkursowy w postaci 3 nagrań filmowych. Mogą to zrobić indywidualnie lub za pośrednictwem szkoły baletowej poprzez formularz dostępny na stronie: goldenpointeshoes.com. 14. edycja konkursu rozstrzygnięta zostanie w dniach 18-20 czerwca, pokazy baletu będzie można podziwiać na platformie streamingowej.

- Szalejąca pandemia nie sprzyja organizacji wydarzeń kulturalnych, w tym konkursów baletowych. To niebywale trudny czas dla młodych artystów, dlatego organizując ten konkurs pragniemy wyrwać ich z matni epidemii i tchnąć w nich nadzieję, dając jednocześnie szansę na wspaniałą przygodę i wysoką wygraną - mówi Beata Książkiewicz, przewodnicząca jury.

W jury zasiądą uznani pedagodzy, tancerze i choreografowie. Wśród nich znajdą się takie osobowości jak: prof. Beata Książkiewicz - przewodnicząca jury, hiszpańska choreografka i tancerka flamenco Rosa Olympia Estrella, profesor sztuk pięknych Ewa Wycichowska, pierwszy tancerz w Fińskiej Operze Narodowej Michal Krcmar, pedagog i tancerz Piotr Nardelli, oraz baletmistrz Vladimir Issaev.

Jury oceniać będzie przesłane materiały filmowe w dwóch etapach. Podczas pierwszego, analizie poddane zostaną nagrania tańca klasycznego i współczesnego oraz wyłoniona zostanie grupa tancerzy, która przejdzie do kolejnego etapu. W drugim, członkowie jury wybiorą pięcioro zwycięzców, a ich taniec podziwiać będzie można na gali, dostępnej online w niedzielę, 20 czerwca.

Laureaci dołączą do zaszczytnego grona, w którym już znajdują się między innymi: główny tancerz Royal Danish Ballet, Marcin Kupiński, Daria Olefirenko, tancerka Litewskiej Opery Narodowej, pierwszy tancerz w Fińskiej Operze Narodowej Michał Krcmar, Martina Conti tancerka na co dzień tańcząca w San Marino i Londynie, Gergo Armin Balazsi główny tancerz Węgierskiej Opery Narodowej, Viktoria Nowak, zdobywczyni pierwszego miejsca konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2015.

Golden Pointe Shoes to ceniony konkurs w środowisku baletowym w Polsce i zagranicą. Odbywa się już od blisko dwóch dekad. Początkowo dostępny był tylko dla uczniów polskich szkół, a od roku 2008 udział w nim brać mogą reprezentanci z całego świata. To jedyny konkurs dla absolwentów organizowany w Polsce.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze