PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

“Kolęda Nocka” - pamiętne oratorium z czasów Solidarności w interpretacji młodych artystów

“Kolęda Nocka” - pamiętne oratorium z czasów Solidarności w interpretacji młodych artystów
- ”Kolęda Nocka” to jedno z nielicznych dzieł powstałych w okresie Karnawału Solidarności, które obok silnego przekazu ideowego niosło ze sobą prawdziwe wartości artystyczne - mówią organizatorzy koncertu, który odbędzie się w niedzielę, 8 grudnia 2019, o godz. 19 w NCK Centrum św. Jana. Dzieło zaaranżował i opracował muzycznie Adam Lemańczyk. Zaśpiewają Małgorzata Chruściel i Tadeusz Seibert. Wystąpi Orkiestra Kameralna Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis. Wstęp wolny.  
Tadeusz Seibert, aktor Teatru Variete, finalista 10. edycji programu TVP „The Voice of Poland”
Tadeusz Seibert, aktor Teatru Variete, finalista 10. edycji programu TVP „The Voice of Poland”
fot. Instagram artysty

 

Kto był na prapremierze tego spektaklu - 18 grudnia 1980 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni - nigdy nie zapomni potężnie brzmiącej muzyki Wojciecha Trzcińskiego, chóru i orkiestry, oraz poruszających tekstów dziesięciu songów Ernesta Brylla. Kiedy ze sceny padały słowa “Psalmu stojących w kolejce”, śpiewane w przejmujący sposób przez Krystynę Prońko, trudno było nie czuć wzruszenia. Sztuka szybko stała się czymś więcej, niż tylko artystycznym działaniem. Opisujący trud życia w opresyjnym, komunistycznym kraju spektakl był hołdem dla ludzi Solidarności i manifestem wolności. 

Reżyserem pierwszej wersji był Krzysztof Bukowski, a scenografię przygotował znakomity malarz i scenograf Marian Kołodziej (twórca m.in. ołtarzy papieskich w Gdańsku i Sopocie). W kilka miesięcy po premierze "Kolędę Nockę" obejrzało już kilkadziesiąt tysięcy osób. Zdjęto ją z afisza dopiero z chwilą wprowadzenia stanu wojennego. 

O pracy nad sztuką tak mówiła w radiowej Jedynce w 2011 roku Krystyna Prońko

- To było mocne przedstawienie - wspominała. - Zdawaliśmy sobie sprawę z treści i pewnie każdy miał obawy, ale głośno ich nikt nie artykułował. Ja miałam świadomość, że to może być koniec mojej pracy. Pracując nad spektaklem byliśmy trochę "nawiedzeni". Nikogo nic nie obchodziło poza tym, co dzieje się na scenie.

Miała rację. Gdy ogłoszono stan wojenny straciła pracę i w teatrze, i na uczelni w Katowicach.

W 30 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, na scenie warszawskiego Centrum Produkcji Filmowo-Telewizyjnej ATM Studio w Warszawie, Krystyna Prońko znów śpiewała swój przejmujący song. Wznowione przedstawienie zatytułowano "Kolęda-Nocka. 30 lat później", a produkcję zleciło Narodowe Centrum Kultury. Krystynie Prońko partnerowali m.in.: Borys Szyc, Henryk Talar, Krystyna Tkacz, Ewelina Flinta i Łukasz L.U.C. Rostkowski. Obecny był też autor libretta Ernest Bryll. Na widowni zasiedli zaś - ówczesny prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, prezydent Lech Wałęsa oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Małgorzata Chruściel, aktorka Teatru Muzycznego w Poznaniu i Krakowskiego Teatru Variete
Małgorzata Chruściel, aktorka Teatru Muzycznego w Poznaniu i Krakowskiego Teatru Variete
Mat. pras.

 

Dziś kolejny raz młodzi artyści odczytują sens tych słów i muzyki. Autorem aranżacji i kierownikiem muzycznym przedsięwzięcia jest utalentowany pianista Adam Lemańczyk. W niedzielę, 8 grudnia 2019, o godz. 19 w NCK Centrum św. Jana, mamy szansę przekonać się, jak utwór brzmi w ich interpretacji. Nowe opracowanie zostało wzbogacone o jazzową sekcję rytmiczną, elektronikę, wykorzystuje muzyczne trendy XXI wieku. 

- Materiał nie stracił nic ze swej wartości i aktualności, a nowa aranżacja zyskała bardzo dobre opinie samych jego twórców - zapewnia Marta Korga z NCK.

W św. Janie zagra Orkiestra Kameralna Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis. W roli solistów wystąpią Małgorzata Chruściel, aktorka Teatru Muzycznego w Poznaniu i Krakowskiego Teatru Variete oraz Tadeusz Seibert, aktor i jeden z czołowych głosów Teatru Variete, finalista 10. edycji programu TVP „The Voice of Poland”.

Początek godz. 19. Wstęp jest wolny.


Tak brzmiał jeden z utworów - "Psalm jadących do pracy" z "Kolędy Nocki" w oryginalnej wersji. Śpiewa Krystyna Prońko:

 

 

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze