PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Młodzi hokeiści na start. To trzeba koniecznie zobaczyć

Młodzi hokeiści na start. To trzeba koniecznie zobaczyć
Świetnie jeżdżą na łyżwach, walczą ile starczy sił, czasem płaczą. W sobotę i niedzielę, 2-3 kwietnia, w Gdańsku odbędzie się międzynarodowy turniej Olivia Cup. - Emocji na pewno nie zabraknie - przekonują organizatorzy. Warto tam być, bo może i nasze dziecko złapie hokejowego bakcyla. Wstęp wolny.

Młodzi hokeiści UKS Olivia podczas treningu
Młodzi hokeiści UKS Olivia podczas treningu
Aga Dawid

Hokej na lodzie to jedna z najszybszych dyscyplin sportowych w grach zespołowych. Krążek uderzony przez zawodnika leci czasami tak szybko, że trudno go dostrzec.

- Kiedyś oglądałem wszystkie transmisje telewizyjne z hokeja na lodzie, polską ekstraligę, najlepszą na świecie amerykańsko-kanadyjską NHL, czy mistrzostwa świata i mecze reprezentacji Polski - wylicza Olaf Kacperski, mieszkaniec Gdańska, który minionej zimy z 7-letnim synem Michałem kilka razy w miesiącu chodził na lodowisko. - Teraz hokeja oglądam rzadziej, bo nie nadążam za akcjami i nie widzę krążka - śmieje się.

By grać dobrze w hokeja na lodzie trzeba wykazać się sprytem i refleksem, siłą i wytrzymałością. I dobrą jazdą na łyżwach.

- Hokej kształtuje charakter dziecka, pozwala rozwijać ducha sportowego, poczucie pracy zespołowej, szacunek do autorytetów i zaangażowanie – mówi Krzysztof Lehmann, trener gdańskich hokeistów i koordynator sportowy turnieju Olivia Cup.

W turnieju wystąpi siedem zespołów: Feniks I Kaliningrad (Rosja), Feniks II Kaliningrad (Rosja), Barsy Gusew (Rosja), MKS Sokoły Toruń, Warsaw Capitals Warszawa oraz UKS Oliwa I Gdańsk i UKS Oliwa II Gdańsk.

Na lodzie rywalizować będą chłopcy z rocznika 2007 i młodsi.

Zespoły podzielono na dwie grupy, mecze odbywać się będą od godz. 10. 30. W niedzielę po rozgrywkach grupowych zaplanowano półfinały a o 16.40 finał.

- Turnieje mini hokeja są bardzo widowiskowe, mają niesamowicie pozytywną atmosferę - przekonuje Zenon Obłoński, prezes UKS Olivia 17, współorganizator turnieju.

- Naszym głównym celem jest, aby wszyscy gracze, poznali swój potencjał i dobrze się bawili - dodaje Lehmann.
 

W turnieju wezmą udział chłopcy z rocznika 2007 i młodsi
W turnieju wezmą udział chłopcy z rocznika 2007 i młodsi
Aga Dawid

Mecze trwają po 12 minut (w dorosłym hokeju 60 minut: 3 tercje po 20 minut każda), na tafli może przebywać po trzech zawodników i bramkarz. Zawodnicy z pola zmieniają się co minutę. Łącznie w drużynie są cztery „trójki” (w dorosłym hokeju: cztery „piątki”).

- Zasady w mini hokeju są bardzo zbliżone do dorosłego hokeja na lodzie - mówi Obłoński. - Jedynie czego się nie stosuje, to gry ciałem, bo w tym wieku się tego po prostu nie robi. 

Być może gościem imprezy będzie Mariusz Czerkawski, jeden z najlepszych polskich hokeistów w historii, który przez dekadę występował w zawodowej, najlepszej lidze na świecie, amerykańsko-kanadyjskiej NHL, który wspiera gdańską imprezę.

Turniej organizowany jest przez Uczniowski Klub Sportowy Olivia 17 oraz część rodziców młodych hokeistów, tych najbardziej zapalonych.

Czego kibice mogą oczekiwać?

- Na pewno walki i zaangażowania, dobrej jazdy na łyżwach, ale też łez, bo przegrani często nie mogą się pogodzić z porażką - tłumaczy Obłoński.

Turniej Olivia Cup to także doskonała okazja, by zobaczyć na czym hokej na lodzie dzieci polega oraz dowiedzieć się czegoś na temat treningów, które organizowane są przez cały rok szkolny: od września do kwietnia na lodzie, w maju i czerwcu - na rolkach.

- Zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego mają treningi codziennie, od poniedziałku do piątku. Pozostali ćwiczą w szkółce hokejowej w piątek, sobotę i niedzielę - wyjaśnia Obłoński.

Turniej odbędzie się w sobotę i niedzielę, 2- 3 kwietnia 2016, w hali Olivia w Gdańsku. Wstęp wolny.

Waldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze
Waldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze