Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Młodzi Francuzi i Włosi zdominują gdańskie ulice na pięć dni

Miało być co najmniej 10 tysięcy młodych pielgrzymów, będzie około 1,5 tysiąca. Swoje zrobiły liczne zamachy terrorystyczne i niepewna sytuacja na wschodzie Europy. Mimo to do Gdańska zawita i tak pokaźna grupa uczestników Światowych Dni Młodzieży. Miasto jest dobrze przygotowane na ich wizytę.

Młodzi Francuzi i Włosi zdominują gdańskie ulice na pięć dni
A
A
data publikacji: 29 czerwca 2016 r.
W środę, w gabinecie prezydenta Gdańska, odbyła się odprawa poświęcona Światowym Dniom Młodzieży
W środę, w gabinecie prezydenta Gdańska, odbyła się odprawa poświęcona Światowym Dniom Młodzieży
Kamila Grzenkowska


W środę 29 czerwca 2016 r. odbyła się pierwsza odprawa z udziałem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, urzędników i księży w sprawie organizacji tzw. Tygodnia w Diecezjach, który poprzedzi uroczystości w Krakowie. W całej diecezji gdańskiej spodziewanych jest obecnie 3,5 tysiąca młodych pielgrzymów, w samym Gdańsku – około 1,5 tysiąca. Wszyscy mają zapewniony nocleg w prywatnych mieszkaniach gdańszczan.

Już dziś wiadomo, że nad Motławą nudzić się nie będą. Na pewno będzie dużo modlitwy i wydarzeń okołoreligijnych. Ale będzie i czas wolny, by można było na przykład pozwiedzać miasto.

- Do Gdańska przyjedzie najwięcej Francuzów i Włochów. Wiemy, że będą zainteresowani tutejszymi zabytkami. Na pewno będą chcieli też zwiedzić stadion – przyznał ks. Krzysztof Nowak, koordynator diecezjalny ŚDM.

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz stwierdził z kolei, że młodym pielgrzymom należy zapewnić bezpłatny dostęp do takich placówek, jak Europejskie Centrum Solidarności, Dwór Artusa czy Narodowe Muzeum Morskie.

- Miejmy świadomość, że dla wielu młodych ludzi i ich rodziców przyjazd do naszego kraju na Światowe Dni Młodzieży to spory wydatek. Zapewnijmy im więc chociaż darmowy wstęp do tych miejsc – stwierdził prezydent. - Na pewno będzie grupa chętnych, która będzie chciała tam zajrzeć, a dla której ceny biletów mogą okazać się zaporowe.

Przyznali to nawet duchowni, którzy już od pewnego czasu prowadzą w tej sprawie rozmowy z placówkami publicznymi.

W spotkaniu wzięli udział diecezjalni koordynatorzy: ks. Robert Jahns (pierwszy z lewej) i ks. Krzysztof Nowak.
W spotkaniu wzięli udział diecezjalni koordynatorzy: ks. Robert Jahns (pierwszy z lewej) i ks. Krzysztof Nowak.
Kamila Grzenkowska

Zarówno ks. Krzysztof Nowak, jak i ks. Robert Jahns, którzy nadzorują przygotowania "Tygodnia w Diecezjach" potwierdzili, że wydarzenia w Gdańsku są dobrze przygotowane zarówno pod kątem komunikacyjnym, medycznym, jak i technicznym.

Pierwsze grupy pielgrzymów powinny pojawić się 20 lipca. Nasze miasto opuszczą pięć dni później, by udać się na spotkanie z papieżem.

Z myślą o uczestnikach ŚDM przygotowano specjalne identyfikatory, nie trudno będzie więc ich rozpoznać. Gdańsk opracował też specjalne pakiety dla młodych pielgrzymów, w których znajdzie się m.in. bursztynowa koronka różańcowa.

O przygotowaniach do lipcowych wydarzeń dyskutował także zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Kowalczuk i miejscy urzędnicy
O przygotowaniach do lipcowych wydarzeń dyskutował także zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Kowalczuk i miejscy urzędnicy
Kamila Grzenkowska

Przypomnijmy: Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka, odbędą się w dniach 26-31 lipca 2016 r. w Krakowie. Z kolei między 20 a 25 lipca w całym kraju odbędzie się "Tydzień w Diecezjach". Nasze miasto zobowiązało się do przygotowania ołtarza na placu Solidarności, gdzie na 23 lipca zaplanowano wspólną modlitwę gdańszczan i pielgrzymów. Natomiast na placu Zebrań Ludowych, w dniach 22-23 lipca, odbędzie się Festiwal Młodych. W tym czasie wzdłuż głównej arterii przecinającej miasto i na wybranych masztach zawisną flagi Gdańska oraz flagi Światowych Dni Młodzieży. Miasto przygotuje też materiały promocyjne i zadba o umieszczenie citylightów reklamowych Gdańska i ŚDM. W sumie na "Tydzień w Diecezjach" wyda blisko 400 tys. zł.

Przeczytaj także:

Światowe Dni Młodzieży także w Gdańku. Miasto jest na to przygotowane

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora