PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Młodzi Białorusini polskiego pochodzenia zwiedzają Gdańsk. W piątek spotkali się z władzami miasta

Młodzi Białorusini polskiego pochodzenia zwiedzają Gdańsk. W piątek spotkali się z władzami miasta
Obowiązkowo wystawa w Europejskim Centrum Solidarności, do tego Centrum Hewelianum i spacery: po Parku Oliwskim oraz ulicami Głównego Miasta Gdańska. 50-osobowa grupa młodzieży polonijnej z Grodna, z opiekunami i działaczami Związku Polaków w Białorusi, przyjechała na kilka dni do naszego miasta na zaproszenie prezydenta Gdańska. Na spotkaniu... zasypali go gradem pytań.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Prezydent Gdańska zaprosił do naszego miasta grupę młodych polonusów z Białorusi

Spotkanie miało miejsce w piątek, 18 sierpnia, w sali obrad Rady Miasta Gdańska w Nowym Ratuszu. Z młodymi polonusami rozmawiał zarówno prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, jak i przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek.

Grupa dzieci i młodzieży uczących się na co dzień języka polskiego w szkołach na terenie Białorusi gości w naszym mieście od środy, a zostanie tu do niedzieli, 20 sierpnia. Polonusi poznają nasze miasto i jego historię, odwiedzając m.in. najważniejsze oraz najbardziej popularne w Gdańsku miejsca i obiekty.

Organizatorem wyjazdu jest Związek Polaków na Białorusi, z ramienia którego z grupą przyjechała wiceprezes Renata Dziemiańczuk.

To kolejna grupa młodych ludzi polskiego pochodzenia mieszkających za naszą wschodnią granicą, którzy poznają nasze miasto dzięki zaproszeniu prezydenta Gdańska. Pochodzą z takich miejscowości jak: Grodno, Szczuczyn, Słonim, Witebsk i Gudogaj.

Młodzi ludzie zwiedzają i poznają Gdańsk. W piątek spotkali się z władzami naszego miasta: prezydentem Pawłem Adamowiczem i przewodniczącym gdańskich radnych, Bogdanem Oleszkiem

Związek Polaków na Białorusi liczy obecnie 92 oddziały na terenie Białorusi, zrzesza około 9000 członków. Przy ZPB działają różne stowarzyszenia i kluby, m.in. Stowarzyszenie Nauczycieli Polskich, klub sportowy "Sokół", Towarzystwo Sybiraków i Żołnierzy AK. ZPB prowadzi działalność kulturalno-oświatową, zajmuje się promocją Polski, organizuje szkolenia i pomoc metodyczną dla nauczycieli uczących języka polskiego, organizuje nowe punkty nauczania języka polskiego, a także organizuje festiwale, przeglądy i dni kultury polskiej. Opiekuje się też miejscami polskiej pamięci narodowej oraz organizuje wyjazdy edukacyjne dla dzieci i młodzieży do Polski.

- W przyszłym roku Związek Polaków na Białorusi obchodzi trzydziestolecie swojej działalności. Z tego ostatnie 12 lat ZPB prowadzi działalność w warunkach nieuznawania przez władze Białorusi – przypomina Andżelika Borys, prezes ZPB.

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl