Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Młodzi Białorusini polskiego pochodzenia zwiedzają Gdańsk. W piątek spotkali się z władzami miasta

Obowiązkowo wystawa w Europejskim Centrum Solidarności, do tego Centrum Hewelianum i spacery: po Parku Oliwskim oraz ulicami Głównego Miasta Gdańska. 50-osobowa grupa młodzieży polonijnej z Grodna, z opiekunami i działaczami Związku Polaków w Białorusi, przyjechała na kilka dni do naszego miasta na zaproszenie prezydenta Gdańska. Na spotkaniu... zasypali go gradem pytań.

Młodzi Białorusini polskiego pochodzenia zwiedzają Gdańsk. W piątek spotkali się z władzami miasta
A
A
data publikacji: 18 sierpnia 2017 r.

Prezydent Gdańska zaprosił do naszego miasta grupę młodych polonusów z Białorusi
Prezydent Gdańska zaprosił do naszego miasta grupę młodych polonusów z Białorusi
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Spotkanie miało miejsce w piątek, 18 sierpnia, w sali obrad Rady Miasta Gdańska w Nowym Ratuszu. Z młodymi polonusami rozmawiał zarówno prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, jak i przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek.

Grupa dzieci i młodzieży uczących się na co dzień języka polskiego w szkołach na terenie Białorusi gości w naszym mieście od środy, a zostanie tu do niedzieli, 20 sierpnia. Polonusi poznają nasze miasto i jego historię, odwiedzając m.in. najważniejsze oraz najbardziej popularne w Gdańsku miejsca i obiekty.

Organizatorem wyjazdu jest Związek Polaków na Białorusi, z ramienia którego z grupą przyjechała wiceprezes Renata Dziemiańczuk.

To kolejna grupa młodych ludzi polskiego pochodzenia mieszkających za naszą wschodnią granicą, którzy poznają nasze miasto dzięki zaproszeniu prezydenta Gdańska. Pochodzą z takich miejscowości jak: Grodno, Szczuczyn, Słonim, Witebsk i Gudogaj.

Młodzi ludzie zwiedzają i poznają Gdańsk. W piątek spotkali się z władzami naszego miasta: prezydentem Pawłem Adamowiczem i przewodniczącym gdańskich radnych, Bogdanem Oleszkiem
Młodzi ludzie zwiedzają i poznają Gdańsk. W piątek spotkali się z władzami naszego miasta: prezydentem Pawłem Adamowiczem i przewodniczącym gdańskich radnych, Bogdanem Oleszkiem
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Związek Polaków na Białorusi liczy obecnie 92 oddziały na terenie Białorusi, zrzesza około 9000 członków. Przy ZPB działają różne stowarzyszenia i kluby, m.in. Stowarzyszenie Nauczycieli Polskich, klub sportowy "Sokół", Towarzystwo Sybiraków i Żołnierzy AK. ZPB prowadzi działalność kulturalno-oświatową, zajmuje się promocją Polski, organizuje szkolenia i pomoc metodyczną dla nauczycieli uczących języka polskiego, organizuje nowe punkty nauczania języka polskiego, a także organizuje festiwale, przeglądy i dni kultury polskiej. Opiekuje się też miejscami polskiej pamięci narodowej oraz organizuje wyjazdy edukacyjne dla dzieci i młodzieży do Polski.

- W przyszłym roku Związek Polaków na Białorusi obchodzi trzydziestolecie swojej działalności. Z tego ostatnie 12 lat ZPB prowadzi działalność w warunkach nieuznawania przez władze Białorusi – przypomina Andżelika Borys, prezes ZPB.

-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl