Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Mistrzowie sceny. Rozdano nagrody Teatralne Miasta Gdańska

Ewelina Marciniak, Marcin Miodek i Mirosław Baka otrzymali Nagrody Teatralne Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia sceniczne w 2015 roku. Honorową Nagrodę Specjalną zdobył spektakl „Kto się boi Virginii Woolf?” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

Mistrzowie sceny. Rozdano nagrody Teatralne Miasta Gdańska
A
A
data publikacji: 05 kwietnia 2016 r.

Ewelina Marciniak
Ewelina Marciniak
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

W poniedziałek 4 kwietnia 2016 r., tradycyjnie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, w Teatrze Wybrzeże zostały wręczone nagrody teatralne Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. Wyróżnienia przyznawane są corocznie, za wybitne osiągnięcia artystyczne w roku poprzedzającym edycję. Laureatów wybiera kapituła, złożona z dziennikarzy oraz przedstawicieli środowisk twórczych i uniwersyteckich.

Laureatami Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska za 2015 rok zostali:

 • Ewelina Marciniak, nominowana w kategorii reżyseria - za reżyserię spektaklu „Portret Damy” Henry’ego Jamesa na scenie Teatru Wybrzeże;
 • Marcin Miodek, nominowany w kategorii debiut - za rolę Piotra Tumana w spektaklu „Wesołe kumoszki z Windsoru” Williama Szekspira w reżyserii Pawła Aignera, koprodukcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże;
 • Mirosław Baka, w kategorii rola męska - za rolę George’a w spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?” Edwarda Albee’ego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, prezentowanego na scenie Teatru Wybrzeże.

Marcin Miodek. Obok stoją - Ewelina Marciniak i Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże.
Marcin Miodek. Obok stoją - Ewelina Marciniak i Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Honorową Nagrodę Specjalną za Przedstawienie Roku 2015 otrzymał Teatr Wybrzeże, za spektakl „Kto się boi Virginii Woolf?” Edwarda Albee’ego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

 • Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego otrzymały:
 • Katarzyna Borkowska - „za pełną artystycznego niepokoju scenografię, kostiumy oraz mistrzowską reżyserię świateł w spektaklu „Portret damy” podstawie powieści Henry`ego Jamesa w reżyserii Eweliny Marciniak w Teatrze Wybrzeże”;
 • Katarzyna Dałek - „za dwie wybitne kreacje: precyzyjnie skonstruowaną i poprowadzoną rolę Honey w spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?” Edwarda Albee’ego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, oraz sugestywną i barwną postać Isabel Archer w „Portrecie damy”;
 • Agata Duda-Gracz - za inspirujący scenariusz i twórczą reżyserię spektaklu „Kumernis, czyli o tym, jak świętej panience broda rosła” w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Mirosław Baka
Mirosław Baka
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Nagroda Honorowa za Przedstawienie Roku powędrowała do Teatru Wybrzeże i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego za spektakl „Wesołe kumoszki z Windsoru” Williama Shakespeare'a w reżyserii Pawła Aignera. Jury uzasadniło wybór tym, że to „spektakl nietuzinkowy, znakomicie uzmysławiający formułę i charakter teatru szekspirowskiego. Wielce udana koprodukcja, wspólne dzieło Teatru Wybrzeże i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.”

Scena z Kto się boi Virginii Woolf - nagrodzonego przedstawienia Teatru Wybrzeże
Scena z Kto się boi Virginii Woolf - nagrodzonego przedstawienia Teatru Wybrzeże
Dominik Werner/BezKiczu

Podczas gali nagrodzono również aktorów za całokształt ich pracy artystycznej. Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury otrzymali:

 • Jolanta Darewicz, z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej;
 • Hanna Miśkiewicz, z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej;
 • Jadwiga Sankowska, z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej;
 • Jacek Gierczak, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej;
 • Andrzej Nowiński, z okazji jubileuszu 55-lecia pracy artystycznej;
 • Zbigniew Olszewski, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora