PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Mistrzostwa Polski w żeglarskich klasach olimpijskich odbyły się w Górkach Zachodnich

Mistrzostwa Polski w żeglarskich klasach olimpijskich odbyły się w Górkach Zachodnich
Od piątku do niedzieli, 24-26 września, w Górkach Zachodnich odbywały się mistrzostwa Polski w żeglarskich klasach olimpijskich. Złote medale zdobyli m.in. zawodnicy gdańskich klubów: Dominik Buksak w klasie 49er i Piotr Kula w klasie Finn. Odbył się też Wyścig Mistrzów, w którym utytułowani żeglarze pływali na Optimistach.
Żeglarze klasy 49er
Żeglarze klasy 49er
fot. PZŻ

 

Pierwszego dnia regat nie odbył się żaden wyścig, gdyż sztormowy wiatr uniemożliwił rywalizację. Drugiego dnia wiatr nieco osłabł, ale nadal był silny, trzeciego dnia nie wiało już tak mocno.

W klasie 49er zabrakło faworytów, czyli Łukasza Przybytka i Pawła Kołodzińskiego (49er). 

- Nasza łódka jeszcze nie wróciła z Japonii (z igrzysk olimpijskich - red.), druga zaś jest w drodze na mistrzostwa świata w Omanie i w związku z tym nie mieliśmy na czym wystartować w tych mistrzostwach Polski – mówił Paweł Kołodziński. 

Łukasz Przybytek wystartował jednak w Górkach Zachodnich w klasie 470, tworząc parę z Jolantą Ogar-Hill (UKŻ Wiking Toruń), wicemistrzynią olimpijską w Tokio.

– Gdy dowiedzieliśmy się, że w mistrzostwach nie weźmie udziału również Agnieszka Skrzypulec (partnerka z załogi Ogar-Hill), wspólnie postanowiliśmy, że wypożyczymy Łukasza do klasy 470 i stworzy on załogę z Jolą – dodał Kołodziński.

Eksperymentalnej parze nie udało się dopłynąć do podium. 

W klasie 49er pewnie po złoto sięgnęli Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań). Wyprzedzili oni aktualnych mistrzów Europy i mistrzów świata juniorów, załogę Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia).

W klasie Finn swój dziesiąty złoty medal mistrzostw Polski seniorów zdobył Piotr Kula (Gdański Klub Żeglarski). Wszystko wskazuje na to, że ostatni. Nasz najlepszy finnista ostatnich lat, olimpijczyk z Londynu zapowiedział zakończenie sportowej kariery.

 

Piotr Myszka w Optymiście
Piotr Myszka w Optimiście
fot. PZŻ

 

W mistrzostwach Polski klas olimpijskich udział wzięło prawie 150 żeglarzy i żeglarek. Bazą regat były Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk oraz AZS COSA Gdańsk w Górkach Zachodnich.

Drugiego dnia regat odbył się pokazowy Wyścig Mistrzów PZŻ, w którym na łódkach klasy Optimist ścigali się polscy olimpijczycy. Dla niemal wszystkich uczestników tego wyścigu był to sentymentalny powrót do pierwszych lat swojej żeglarskiej przygody.

Na starcie stanęli: Agnieszka Skrzypulec (Sejk Pogoń Szczecin) - wicemistrzyni olimpijska z Tokio w klasie 470, Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) - olimpijczyk z Rio de Janeiro i Tokio w windsurfingowej klasie RS:X, Małgorzata Białecka (SKŻ Sopot) - olimpijka z Rio de Janeiro w klasie RS:X, Kacper Ziemiński (Sejk Pogoń Szczecin) - olimpijczyk z Pekinu w klasie 470 i z Londynu w klasie Laser, Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek (obaj AZS AWFiS Gdańsk) - olimpijczycy z Londynu, Rio i Tokio w klasie 49er, Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk) - olimpijski z Tokio w klasie 49erFX, Piotr Kula (Gdański Klub Żeglarski) - olimpijczyk z Londynu w klasie Finn, Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) - olimpijka z Tokio w klasie Laser Radial. Wyścig Mistrzów wygrała Agnieszka Skrzypulec, przed Aleksandrą Melzacką i Kacprem Ziemińskim.

Organizatorem Mistrzostw Polski Klas Olimpijskich jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem głównym jest Miasto Gdańsk. 

WYNIKI

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl