PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Złote medale gdańskich żeglarzy podczas mistrzostw Polski w klasach olimpijskich

Złote medale gdańskich żeglarzy podczas mistrzostw Polski w klasach olimpijskich
Zakończyły się żeglarskie mistrzostwa Polski klas olimpijskich, które odbywały się w Górkach Zachodnich. W większości klas złote medale zdobyli ci sami zawodnicy, co przed rokiem, wśród nich gdańszczanie: Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński w klasie 49er, Kinga Łoboda w klasie 49erFX oraz Piotr Kula w Finnie.
Piotr Kula był najlepszy w klasie Finn
Piotr Kula był najlepszy w klasie Finn
fot. Robert Hajduk/PZŻ

W dniach 27-30 września na wodach Zatoki Gdańskiej rozegrane zostały mistrzostwa Polski w klasach olimpijskich. Już w sobotę, 29 września, końcowe zwycięstwo zapewnili sobie przedstawiciele klas RS:X kobiet (Zofia Klepacka z Legii Warszawa) i mężczyzn (Radosław Furmański z DKŻ Dobrzyń), 49er (Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński z AZS AWFiS Gdańsk), 49erFX (Aleksandra Melzacka z YKP Gdynia i Kinga Łoboda z AZS AWFiS Gdańsk) oraz Nacra 17 (Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska z UKS Navigo Sopot).

W niedzielę, 30 września, poznaliśmy pozostałych medalistów.

W klasie 470, gdzie kobiety pływały w jednej grupie z mężczyznami, odbył się wyścig medalowy. Tytuł wśród kobiet, co prawda miały już zapewniony Agnieszka Skrzypulec oraz Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), ale musiały jeszcze powalczyć o utrzymanie pierwszej pozycji w klasyfikacji łącznej. Wystarczało im do tego dziewiąte miejsce zajęte w niedzielę i po raz kolejny wygrały z wszystkimi załogami męskimi. Drugie w klasyfikacji kobiet uplasowały się Antonia Marciniak i Hanna Dzik (KS Baza Mrągowo/YKP Gdynia), a brązowe medale zdobyły Ewa Romaniuk i Weronika Janc (AZS Poznań/UKS Pogoria). Nowymi mistrzami Polski wśród panów zostali Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS), a za nimi znaleźli się Michał Wysocki i Paweł Wysocki (LKŻ Sława/AZS AWFiS Gdańsk) oraz Marcin Urbański i Maciej Krusiec (OKŻ Olsztyn).

W klasie Finn walka o zwycięstwo była bardziej zacięta. Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) przed wyścigiem medalowym miał tylko pięć punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji Mikołajem Lahnem (UKŻ Wiking Toruń). Jednak żeglarz gdańskiego klubu zdecydowanie wygrał ostatni wyścigi i wywalczył już ósmy w karierze tytuł mistrza Polski. Na drugiej pozycji zakończył swój występ w regatach Lahn, a trzeci ostatecznie był Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia) i tym samym pierwsza trójka powtórzyła swoje wyniki sprzed roku.

- Po starcie dość szybko wyszedłem na prowadzenie i później kontrolowałem tylko swoich rywali. Z dnia na dzień pływałem coraz lepiej, szczególnie kiedy w sobotę założyłem inny żagiel i na słabszym wietrze nie czułem już braków w prędkości. Zdobycie ósmego tytułu mistrza Polski jest dobrym zakończeniem sezonu. Więcej złotych medali ma tylko Mateusz Kusznierewicz, który aż dziesięć razy zdobywał złoty medal. Postaram się wyrównać ten wynik - powiedział Piotr Kula.

W klasie Laser Radial złoty medal wywalczyła Agata Barwińska (MOS SSW Iława), która wyprzedzała Magdalenę Kwaśną (ChKŻ Chojnice) i Wiktorię Gołębiowską (MOS SSW Iława). 

W klasie Laser Standard po raz pierwszy w karierze mistrzem Polski został Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin). Za nim na podium stanęli Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arki Gdynia) i Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin) - trzykrotny uczestnik letnich igrzysk olimpijskich, który rok temu zakończył karierę i wystartował w gdańsku bez przygotowania. 


TAK BYŁO W POPRZEDNICH DNIACH MISTRZOSTW POLSKI:

Dzień pierwszy, czwartek: Żeglarze w Górkach Zachodnich. Faworyci są w formie i pływają na czele

Dzień drugi, piątek: Liderzy trzymają się mocno. Klepacka, Kula, Przybytek-Kołodziński, pływają z przodu

Dzień trzeci, sobota: Regaty trwają a Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński już ze złotym medalem

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl