Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Mistrzostwa Europy w supercrossie. Efektowne wyścigi na motorach [FILM i ZDJĘCIA]

W sobotę, 18 listopada, niemal 60 zawodników z 16 krajów stanęło na starcie mistrzostw Europy w supercrossie, które w Polsce rozgrywano po raz pierwszy. Wszystkich uczestników do walki swoim dopingiem wspierała publiczność zgromadzona w Ergo Arenie.

Mistrzostwa Europy w supercrossie. Efektowne wyścigi na motorach [FILM i ZDJĘCIA]
A
A
data publikacji: 19 listopada 2017 r.

Półfinał w kategorii SX1
Półfinał w kategorii SX1
Sportainment/Lukas Nazdraczew

W klasie SX85 zaciętą walkę o zwycięstwo stoczyli zawodnicy z Niemiec: Carl Ostermann i Nick Domann. Gazu nie odpuszczali też Łotysze oraz nasz reprezentant Jakub Kowalski. Po dwóch wyścigach mistrzem Europy został Carl Ostermann przed Nikiem Domannem i Karlisem Albertsem Reisulisem. Kowalski został sklasyfikowany na szóstej pozycji.

W klasie SX125 na starcie nie pojawił się nasz jedyny zawodnik Wojtek Kucharczyk, który podczas treningów upadł i zrezygnował z udziału. W obu rozegranych wyścigach nie do pokonania był Adam Collings z Wielkiej Brytanii, który zgarnął komplet punktów i został mistrzem Europy. Wicemistrzem Europy został Bo De Clercq z Belgii, a trzecie miejsce na podium zajął Axel Boldrini z Francji.

ZOBACZ FILM Z MISTRZOSTW EUROPY W SUPERCROSSIE W ERGO ARENIE


Na wyścigi SX250 widzowie czekali z niecierpliwością. Wiadomo było, że Szymon Staszkiewicz, który w zesżłym roku triumfował w tej klasie nie odpuści swoim rywalom. W pierwszym wyścigu długo prowadził, niestety rywale mocno naciskali i ostatecznie Polak minał linię mety na trzecim miejscu. W drugim wyścigu dały o sobie znać nerwy, Staszkiewicz dojechał jako czwarty, co w konsekwencji dało mu brązowy medal. W klasyfikacji generalnej świetne, piąte miejsce zajął debiutujący w Supercrossie - Karol Kędzierski.


Cole Martinez - Amerykanin, który został mistrzem Europy
Cole Martinez - Amerykanin, który został mistrzem Europy
fot. Sportainment/Lukas Nazdraczew

Ciasno, ciasno... trudno wejść w łuk i wyprzedzić rywala
Ciasno, ciasno... trudno wejść w łuk i wyprzedzić rywala
fot. Sportainment/Lukas Nazdraczew

W klasie SX1, rozegrane zostały dwa półfinały, z których do finału awansowało po czterech zawodników oraz dwa wyścigi ostatniej szansy, z których do finału weszło po dwóch pierwszych zawodników z każdegu biegu. Triumfatorami w biegach półfinałowych byli Amerykanin Cole Martinez i Francuz Boris Maillard. Pewni swojego dalszego startu po półfinałach byli także: Jack Brunell, Matt Bayliss, RickyRenner, Dominique Thury, Hugo Basaula i Joan Cros. Po dodatkowych wyścigach start wywalczyli sobie także: Jeffrey Meurs, Robin Kappel, Marcus-Lee Soper i Mathias Jorgensen. Finałowe 15 okrążeń to, po początkowej batalii z Borisem Maillardem, dominacja Cole’a Martineza. Amerykanin pewnie dowiózł swoje zwycięstwo do mety i został mistrzem Europy. Wicemistrzostwo wywalczył Maillard, a brązowy medal zdobył Dominique Thury.

Pierwsza edycja mistrzostw Europy w supercrossie organizowana w naszym mieście przeszła do historii. Już za rok impreza ponownie zagości w Gdańsku, planowany termin to 24-25 listopada 2018!


Podczas zawodów nie mogło zabraknąć efektownych fajerwerków
Podczas zawodów nie mogło zabraknąć efektownych fajerwerków
fot. Sportainment/Lukas Nazdraczew

WYNIKI

SX1:

 1. Cole Martinez USA
 2. Boris Maillard - Francja
 3. Dominique Thury - Niemcy

SX2:

 1. Gradie Featherstone – Wielka Brytania
 2. Paul Haberland - Niemcy
 3. Szymon Staszkiewicz - Polska

SX125:

 1. Adam Collings – Wielka Brytania
 2. Bo De Clercq - Belgia
 3. Axel Boldrini - Francja

SX85:

 1. Carl Ostermann - Niemcy
 2. Nick Domann - Niemcy
 3. Karlis Alberts Reisulis - Łotwa

SX65:

 1. Maksymilian Chwalik - Polska
 2. Janis Martins Reisulis - Łotwa
 3. Dawid Zaremba – Polska


SPRAWDŹ pełne wyniki zawodów. -
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl