PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Mistrzostwa Europy w short tracku w Gdańsku w styczniu 2021 roku - w Hali Olivia

Mistrzostwa Europy w short tracku w Gdańsku w styczniu 2021 roku - w Hali Olivia
Short track to odmiana łyżwiarstwa szybkiego, odbywająca się na tzw. krótkim torze. Gdańsk będzie gospodarzem mistrzostw Europy, które zaplanowano w dniach 15-17 stycznia 2021 roku. Impreza tej rangi odbędzie się w Polsce po raz drugi w historii.
Startujący rozwijają prędkości do 50 km/h, wtedy często na łuku podpierają się ręką. Na czele Nicola Mazur, zawodniczka Stoczniowca Gdańsk
Startujący rozwijają prędkości do 50 km/h, wtedy często na łuku podpierają się ręką. Na czele Nikola Mazur, zawodniczka Stoczniowca Gdańsk
fot. PZŁS

 

W short tracku łyżwiarze rywalizują na 111-metrowym torze w kształcie owalu. Uczestnicy wyścigu, których może być od czterech do sześciu, rywalizują bark w bark o pierwsze miejsce. W zawodach indywidualnych panie i panowie do pokonania mają 500, 1000, 1500, 3000 metrów, w sztafetach kobiety - 3000 metrów, mężczyźni - 5000. Zawodniczki i zawodnicy rozwijają prędkości do 50 km/h, by nie upaść na łukach najczęściej się podpierają ręką.

Dyscyplina została wymyślona już w XIX wieku, przez lata popularna była przede wszystkim w Kandzie i USA. Pierwsze mistrzostwa świata odbyły się w 1976 roku, o olimpijskie medale zawodniczki i zawodnicy rywalizują od 1992 roku. Mistrzostwa Europy odbywają się od 1997 roku, raz w Polsce - w 2006 w Krynicy-Zdroju.  


Najbliższe mistrzostwa Europy w short tracku odbędą się 15-17 stycznia 2021 roku w Gdańsku. Na tafli Hali Olivia zobaczymy więc całą europejską czołówkę łyżwiarzy szybkich, specjalistów od tzw. toru krótkiego. 

- Kilkanaście dni temu Halę Olivia wizytował Hugo Herrnhof, przedstawiciel najwyższego kierownictwa ISU (Międzynarodowa Unia Łyżwiarska - red.), któremu warunki niezbędne do organizacji mistrzostw Europy przypadły do gustu - mówi Maciej Turnowiecki, dyrektor sportowy GKS Stoczniowiec Gdańsk, klubu, który w swoich szeregach ma dwie reprezentantki Polski. - Gdańsk rywalizację o championat wygrał z ośrodkami łyżwiarstwa w Niderlandach, Niemczech i we Włoszech. 

- Jestem pewien, że Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego dołoży wszelkich starań, aby przeprowadzić to prestiżowe wydarzenie na najwyższym poziomie organizacyjnym - zapowiedział Marek Kostecki, wiceprezes PZŁS.


Duże szanse na udział w mistrzostwach Europy mają Nikola Mazur i Kamila Stormowska (obie Stoczniowiec), które mają za sobą starty w mistrzostwach Europy i Pucharze Świata. Stormowska na początku 2020 roku zajęła trzecie miejsce w rywalizacji na 500 metrów w zawodach PŚ w holenderskim Dordrechcie.

Historyczny sukces w short tracku. Trzecie miejsce Kamili Stormowskiej w Pucharze Świata

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl