Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Mistrzostwa Europy jachtów morskich zakończone. Najlepsi Skandynawowie

W sobotę, 29 lipca, zakończyły się Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017. Żeglarskimi mistrzami Europy zostali fińscy żeglarze pływający na jachcie „Blue Nights” w klasie A i na jachcie „Xini Freedom” w klasie B oraz szwedzcy żeglarze pływający na jachcie „Pro4u/Malin” w klasie C. Najlepszy z Polaków jacht „GoodSpeed” zajął 13. miejsce.

Mistrzostwa Europy jachtów morskich zakończone. Najlepsi Skandynawowie
A
A
data publikacji: 29 lipca 2017 r.

Żeglarze mieli problem z pogodą - brakowało wiatru i padał deszcz
Żeglarze mieli problem z pogodą - brakowało wiatru i padał deszcz
fot. Bartosz Modelski/Sail Spotting

W klasyfikacji ogólnej żeglarskimi mistrzami Europy w klasie C zostali Szwedzi na jachcie „Pro4u/Malin”. Miejsce drugie zajęli Estończycy na jachcie „Karaiina II”, a trzecie ich rodacy na jachcie „Sugar 2”. Najlepsza polska załoga płynąca na jachcie „GoodSpeed” ze sternikiem Łukaszem Trzcińskim była trzynasta.

– Jesteśmy totalnie szczęśliwi - powiedział po odebraniu nagrody skipper „Pro4u/Malin” Patrik Forsgren. - Świetne regaty, znakomici zawodnicy, należy pochwalić organizatorów imprezy, którzy spisali się bardzo dobrze. Trasy wyścigów były świetnie ułożone. Możliwe, że deszczu było trochę za dużo, ale za to pogoda ostatniego dnia była znakomita. Dziś mieliśmy bardzo dobry dzień, pierwszy wyścig wygraliśmy, w drugim byliśmy na czwartym miejscu. Wczoraj mogliśmy pewnie więcej popracować, popełniliśmy trochę błędów, ale ogólnie pływało nam się świetnie. Wracamy do domu bardzo zadowoleni.

W klasie B mistrzowski laur zdobyli Finowie na jachcie „Xini Freedom”. Druga lokata przypadła Niemcom na jachcie „Dockenhunden”, a trzecia Estończykom na jachcie „Premium”. Najlepsi Polacy, na jachcie „Oiler.pl” ze skipperem Zbigniewem Gutkowskim, zajęli 21 miejsce.

W klasie A zwyciężyła fińska ekipa na jachcie „Blue Nights”. Skipperka zwycięskiego jachtu, Tea Ekengren-Sauren zapewniła, że jest bardzo szczęśliwa i uznała, że zakończone mistrzostwa stały na bardzo wysokim poziomie. Drugą lokatę zajęli Duńczycy na jachcie „Tarok VII”, a trzecie Niemcy pływający na „Sportfreund”. Najlepsza polska ekipa w tej klasie to załoga jachtu „Dancing Queen” z Jerzym Matuszakiem, która zajęła 11 lokatę.


Rywalizacja i organizacja regat stały na wysokim poziomie - chwalili sami żeglarze
Rywalizacja i organizacja regat stały na wysokim poziomie - chwalili sami żeglarze
fot. Bartosz Modelski/Sail Spotting

W mistrzostwach Europy prowadzonych było kilka klasyfikacji. Jedną z nich było zestawienie najlepszych żeglarzy amatorów, czyli Corinthian Division.

W klasie C zwyciężyła szwedzka załoga „Pro4u/Malin”. Na drugim miejscu znaleźli się Estończycy - załoga jachtu „Reval Cafe”, a na trzecim Niemcy na jachcie „Immac Fram”.

W klasie B wygrali Duńczycy na jachcie „Sirena”, za nimi uplasowała się niemiecka załoga jachtu „Sporthotel”, a na trzecim miejscu znaleźli się Finowie na jachcie „Adela”.

W klasie A zwyciężyli Duńczycy na jachcie „Tarok VII”. Druga lokatę wywalczyła niemiecka, żeńska załoga „Tutimy”, a trzecie miejsce ich rodacy na jachcie „Ember Sea”.

W klasyfikacji Pucharu Narodów wygrała ekipa Estonii, która wyprzedziła pierwszą reprezentację Niemiec i Duńczków. Polacy zajęli lokaty 5, 6 i 7.


W regatach wystartowały 92 jednostki
W regatach wystartowały 92 jednostki
fot. Bartosz Modelski/Sail Spotting

W sobotniej uroczystości zakończenia mistrzostw Europy żeglarzy morskich, oprócz kilkuset żeglarzy i żeglarek uczestniczących w regatach, wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, sponsorów i partnerów wspierających to wyjątkowe wydarzenie. Obecny był Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego, Tomasz Chamera - prezes Polskiego Związku Żeglarskiego i Dobbs Davis - przedstawiciel Offshore Racing Congress. Firmę Dr Irena Eris, sponsora tytularnego mistrzostw, reprezentowała szefowa działu komunikacji Joanna Łodygowska. W imieniu Polskiej Grupy Odlewniczej, fundatora statuetek, za udział w regatach podziękowała zawodnikom Ewelina Neska, kierownik marketingu PGO. Przedstawicielami organizatora, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, byli Łukasz Trzciński i Michał Korneszczuk.

– Gratuluję wszystkim zwycięzcom, gratuluję wam, że braliście udział w tych zmaganiach - mówił do zgromadzonych prezes Chamera. - To najważniejszy aspekt nie tylko żeglarstwa, ale w ogóle sportu. Szczególnie byłem szczęśliwy widząc, jak mistrzostwa w żeglarstwie morskim po 20 latach wróciły do Polski. Myślę, że to nasz pierwszy krok w rozwoju żeglarstwa morskiego i na tym nie poprzestaniemy.