Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Mistrz świata i Europy, triumfator Ligi Światowej - Piotr Nowakowski w Lotosie Trefl

Piotr Nowakowski, jeden z najlepszych polskich siatkarzy, w najbliższym sezonie występować będzie w Lotosie Trefl. - Moja żona pochodzi z Gdańska, w przyszłości chcielibyśmy się tu osiedlić na stałe - przyznaje środkowy reprezentacji Polski, który stał się najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii gdańskiego klubu.

Mistrz świata i Europy, triumfator Ligi Światowej - Piotr Nowakowski w Lotosie Trefl
A
A
data publikacji: 28 kwietnia 2017 r.

19 kwietnia 2015 roku. Finał Pucharu Polski w Ergo Arenie. Atakuje Piotr Nowakowski (wtedy zawodnik Asseco Resovii Rzeszów), ale trofeum trafiło i tak do siatkarzy Lotosu Trefl
19 kwietnia 2015 roku. Finał Pucharu Polski w Ergo Arenie. Atakuje Piotr Nowakowski (wtedy zawodnik Asseco Resovii Rzeszów), ale trofeum trafiło i tak do siatkarzy Lotosu Trefl
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Piotr Nowakowski mierzy 205 cm i w grudniu skończy 30 lat. Karierę rozpoczynał we Wrzosie Międzyborów, później reprezentował Metro Warszawa, a w 2006 roku trafił do AZS-u Częstochowa. W barwach tego klubu zadebiutował w Polskiej Lidze Siatkówki i w 2008 roku sięgnął po pierwsze seniorskie trofea: Puchar Polski i srebrny medal ligi. W 2011 roku przeniósł się do Asseco Resovii, w której występował aż do końca sezonu 2016/2017. W tym czasie wywalczył trzy tytuły mistrza i dwa wicemistrza kraju, Superpuchar Polski, a także srebrne medale Ligi Mistrzów i Pucharu CEV.

W 2008 roku zadebiutował w reprezentacji Polski, w której wystąpił 230 razy, sięgając m.in. po mistrzostwo świata, złoty i brązowy medal mistrzostw Europy, złoto i brąz Ligi Światowej oraz srebro i brąz Pucharu Świata. W latach 2011-2013 grał w kadrze pod okiem Andrei Anastasiego. Teraz obaj panowie spotykają się ponownie, tym razem w Lotosie Trefl.

fot. Lotos Trefl

- Duży wpływ na moje przenosiny do Lotosu Trefla miała z pewnością osoba trenera Andrei Anastasiego. Świetnie wspominam naszą współpracę w reprezentacji Polski i jestem przekonany, że teraz również nasze relacje będą układały się wzorowo - mówi Nowakowski.

- Bardzo się cieszę, że znów będziemy razem pracować. Kiedy tylko dowiedziałem się, że jest szansa, by Piotr opuścił swój dotychczasowy klub, rozpoczęliśmy działania mające na celu sprowadzenie go do LOTOSU Trefla. To gracz, który w ostatnich latach tworzył historię polskiej siatkówki, między innymi sięgając po mistrzostwo świata - zaznacza trener Anastasi. - Nie pamiętam, czy kiedykolwiek posadziłem go na ławce w jakimkolwiek istotnym meczu, kiedy sam prowadziłem kadrę. Dla naszego klubu to bardzo wartościowe wzmocnienie. Potrzebujemy zmian w składzie, dzięki którym Lotos Trefl będzie mógł się rozwijać. Wierzę, że zakontraktowanie Piotra Nowakowskiego to jedna z roszad, które pozwolą nam podnieść poziom sportowy naszego zespołu i walczyć o jak najlepsze pozycje w PlusLidze.

Nowy środkowy żółto-czarnych, biorąc pod uwagę sukcesy reprezentacyjne, jest najbardziej utytułowanym siatkarzem, jaki kiedykolwiek grał w Lotosie Trefl. Do tej pory żaden z graczy gdańskiego klubu nie miał w swoim dorobku złota mistrzostw świata i Europy. Mistrzem świata jest Mateusz Mika, wicemistrzem świata był Wojciech Grzyb, mistrzem Europy i wicemistrzem świata był Piotr Gacek.  

W tym roku ma szanse na kolejne reprezentacyjne sukcesy: został zgłoszony do rozgrywek Ligi Światowej, może zagrać na mistrzostwach Europy, które na przełomie sierpnia i września rozegrane zostaną w Polsce (biało-czerwoni w grupie rywalizować będą w Gdańsku).

Nowakowski kontrakt w Lotosie Trefl podpisał na jeden sezon, ale przyznaje, że decyzja o przenosinach nad morze była podyktowana również powodami prywatnymi. - Moja żona pochodzi z Gdańska, a nie jest tajemnicą, że nasza rodzina niedługo się powiększy, więc przy planowaniu przyszłości brałem pod uwagę również ten aspekt. Gdańsk to zresztą piękne miasto, w którym wspaniale się żyje i w przyszłości właśnie tu chcielibyśmy osiedlić się na stałe - deklaruje.-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl