PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Adam Korol będzie pełnił funkcję dyrektora Biura Prezydenta ds. sportu

Adam Korol będzie pełnił funkcję dyrektora Biura Prezydenta ds. sportu
Wybitny sportowiec, działacz sportowy i polityk Adam Korol będzie nowym dyrektorem Biura Prezydenta ds. Sportu. Przed nim pełnił tę funkcję Andrzej Trojanowski, który przeszedł na emeryturę.
Adam Korol będzie pełnił funkcję pełnomocnika prezydenta Gdańska ds. sportu
Adam Korol będzie pełnił funkcję pełnomocnika prezydenta Gdańska ds. sportu
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Adam Marek Korol to nie tylko słynny polski sportowiec, ale też znany polityk. Jest rodowitym gdańszczaninem. Ukończył Technikum Elektryczne we Wrzeszczu, a później Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu. Ma 45 lat. Jako aktywny sportowiec reprezentował Polskę w wioślarstwie. I tu osiągnął wszystko - w osadzie czwórki podwójnej. Czterokrotnie zdobywał mistrzostwo świata, był złotym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, był mistrzem Europy. 

Adam Korol to człowiek, który nie osiadł na laurach. Intensywnie poświęcił się dydaktyce i działalności sportowej. Od 2007 roku był asystentem w Katedrze Sportów Indywidualnych i Motoryczności Człowieka gdańskiej AWFiS, a od września 2012 do czerwca 2015 roku wicedyrektorem ds. sportu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6. Pełnił też funkcję trenera koordynatora kadry młodzieżowej w Polskim Związku Towarzystw Wioślarskich. Obecnie jest w PZTW wiceprezesem ds. sportowych. Od 2014 roku członek Zarządu AZS AWF Gdańsk. Promuje aktywność fizyczną, biorąc udział np. w maratonach i półmaratonach organizowanych w Gdańsku.

Udzielał się też jako przewodniczący Komisji Zawodniczej przy Polskim Komitecie Olimpijskim (2013–2017). W roku 2015 pełnił w rządzie Ewy Kopacz funkcję ministra sportu i turystyki, a w minionej kadencji (2015-2019) zasiadał w Parlamencie RP jako poseł (Platforma Obywatelska). Nie ubiegał się już o reelekcję w ostatnich wyborach.

Od 2015 r. zasiada też w powoływanej przez prezydenta miasta Gdańska Gdańskiej Radzie ds. Sportu. W 2008 odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2010 otrzymał Medal św. Wojciecha za wybitne zasługi sportowe rozsławiające Gdańsk w świecie. Ma też swoją gwiazdę w Alei Gwiazd we Władysławowie.

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl