PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Mirosław Baka jako Faust w Teatrze Wybrzeże. Reżyseruje Radek Stępień. Premiera w sobotę

Mirosław Baka jako Faust w Teatrze Wybrzeże. Reżyseruje Radek Stępień. Premiera w sobotę
Na deskach Teatru Wybrzeże drogi Fausta, Mefistofelesa i Małgorzaty zejdą się już  w sobotę 19 czerwca (godz. 19) na Scenie Malarnia. Reżyserii XIX-wiecznego dramatu “Faust” Johanna Wolfganga von Goethego podjął się Radosław Stępień. W roli tytułowej zobaczymy Mirosława Bakę.
Mirosław Baka jako Faust w spektaklu Radosława Stępnia
Mirosław Baka jako Faust w spektaklu Radosława Stępnia
fot. Anna Rezulak / KFP

 

- „Faust” od wieków uważany jest za arcydramat, dzieło kultury najwyższej. Porusza zagadnienia tak odległe od życia współczesnego człowieka, jak odległy może być tylko Bóg od swojego stworzenia, ale czas pandemii sprzyja odnajdywaniu w przeżyciach bohatera współczesnych znaczeń. Tym bardziej, że w „Fauście” można dostrzec problemy człowieka każdych czasów i dylematy, które dziś uderzają nawet bardziej niż przed 200 laty - tak uważają twórcy, którzy w Teatrze Wybrzeże podjęli się wystawienia sztuki, którą autor pisał przez prawie 60 lat, a wydana została w całości już po jego śmierci w 1833 roku.

Faust to człowiek taki, jak każdy z nas – zmęczony staraniami, które do niczego nie prowadzą i wypełnianiem wymogów społecznych, które nie pozwalają doznać satysfakcji z życia pełną piersią. A kto z nas oparłby się pokusie, by udzielono mu „części tej siły, co złego pragnąc, zawsze dobre czyni”?

W roli mędrca, który paktuje z diabłem wystąpi Mirosław Baka. Jego wymarzoną Małgorzatą będzie na scenie Agata Bykowska, a kusicielem Mefisto Magdalena Gorzelańczyk.

Reżyserii Fausta podjął się Radosław Stępień, laureat prestiżowej Nagrody im. Leona Schillera za wystawienie Śmierć komiwojażera w TW w 2019 roku
Reżyserii "Fausta" podjął się Radosław Stępień, laureat prestiżowej Nagrody im. Leona Schillera za wystawienie "Śmierć komiwojażera" w TW w 2019 roku
fot. Anna Rezulak / KFP

 

Realizacji dramatu podjęli się bardzo młodzi artyści - reżyseruje Radek Stępień (ur. 1993), który jeszcze jako student V roku Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego wystawił w Teatrze Wybrzeże “Śmierć komiwojażera” w 2019 roku. Pomimo zarzutów, że sztuka Arthura Millera, opublikowana w 1949 roku trąci myszką, artysta odnalazł w niej współczesne wątki. Udało mu się przekonać widzów, że mit sukcesu i związane z nim rozczarowanie to problemy bardzo silnie obecne również dzisiaj, a jego pełną wyczucia interpretację doceniła krytyka. Reżyser został laureatem prestiżowej Nagrody im. Leona Schillera, którą przyznaje Związek Artystów Scen Polskich.

Stępień w latach 2011-2013 związany był z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego, w latach 2013-2018 z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice. Studiował na Międzywydziałowych Interdyscyplinarnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracował m.in. z Krystianem Lupą podczas pracy nad spektaklami, a debiutował przedstawieniem PANNA JULIA (Teatr Ludowy w Krakowie) za który otrzymał m.in. nagrodę ZAIKS na Forum Młodej Reżyserii 2018. 

Reżyser współpracował z Konradem Hetlem odpowiedzialnym za opracowania dramaturgczne tekstu, a muzykę przygotowała gdańska artystka Hania Rani (ur. 1990 r.) - klasycznie wykształcona pianistka, kompozytorka i wokalistka.  

W spektaklu występują: Mirosława Baka - Faust; Robert Ciszewski – Młody Faust; Magda Gorzelańczyk – Mefisto; Piotr Biedroń – Nieznajomy; Paweł Pogorzałek - Kaznodzieja; Cezary Rybiński – Sędzia; Piotr Chys – Aktor Pierwszy; Grzegorz Otrębski – Aktor Drugi; Justyna Bartoszewicz – Czarownica; Agata Bykowska – Małgorzata.

Bilety tutaj

“Faust” Johann Wolfgang von Goethe

 • Reżyseria:

Radosław Stępień

 • Dramaturgia:

Konrad Hetel

 • Muzyka:

Hania Rani

 • Opracowanie dźwiękowe:

Michał Górczyński

 • Scenografia:

Paweł Paciorek

 • Kostiumy:

Aleksandra Harasimowicz

 • Video:

Natan Berkowicz

 • Światła:

Aleksandr Prowaliński

 • Ruch sceniczny:

Kinga Bobkowska

 • Projekt plakatu:

Jacek Staniszewski.

 

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze