• Start
  • Wiadomości
  • Minister Zdrowia wydał zgodę. Szpital tymczasowy w halach AmberExpo powinien ruszyć do 10 marca

Minister Zdrowia wydał zgodę. Szpital tymczasowy w halach AmberExpo powinien ruszyć do 10 marca

Szpital tymczasowy w Gdańsku przy ulicy Żaglowej potrzebuje kilku dni, żeby przygotować się na przyjęcie pacjentów. Jego otwarcie związane jest z rosnącą liczbą osób zakażonych brytyjską mutacją koronawirusa i trzecią falą epidemii. O jego otwarcie wnioskował Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. 
03.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Hala, w hali wydzielone sale szpitalne, w środku nich łóżka szpitalne
Szpital tymczasowy w halach Amber Expo docelowo jest gotowy na przyjęcie 400 pacjentów z Covid-19, nieoficjalnie mówi się, że to jeden z lepiej wyposażonych i przygotowanych szpitali tymczasowych w Polsce
                                                                                                                                                                    Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

O zgodę na otwarcie szpitala tymczasowego w halach AmberExpo wojewoda Drelich wystąpił w związku z przepełnieniem w pomorskich szpitalach - coraz większym obłożeniem łóżek covidowych i respiratorowych.  


- We wtorek szpital tymczasowy wizytował nasz konsultant do spraw epidemiologii profesor Tomasz Smiatacz - powiedział Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. - Wydał pozytywną opinię co do warunków i przygotowania szpitala, warunki sprawdzali też strażacy. Potrzeba tylko kilku dni, żeby uruchomić szpital. Na spotkaniu w Urzędzie Wojewódzkim, na którym byli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Izby Lekarskiej, konsultanci wojewódzcy, przedstawiciele pomorskich szpitali, wszyscy zgodnie potwierdzili, że w związku z obecną sytuacją, konieczne jest otwarcie szpitala tymczasowego w Gdańsku.  

 

Przypomnijmy - szpital tymczasowy w halach wystawienniczych AMBEREXPO oficjalnie na przyjęcie pierwszych stu pacjentów był gotowy już od 1 lutego 2021 roku. Decyzja ministra zdrowia o jego utworzeniu na  terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich zapadła 12 listopada 2020 roku. Przedsięwzięcie to efekt współpracy spółki COPERNICUS Podmiot Leczniczy (szpital patronacki dla tymczasowej placówki, spółka samorządu województwa pomorskiego), Grupy LOTOS (spółka skarbu państwa, której rząd zlecił rolę inwestora), spółki Międzynarodowe Targi Gdańskie (właściciela obiektu) i dwóch architektów: Wojciecha Targowskiego (szefa biura projektowego Fort Targowski, autora projektu siedziby MTG) i dr hab. Rafała Janowicza z Politechniki Gdańskiej (główny projektant szpitala tymczasowego).

 

Hala, w hali wydzielone sale szpitalne, w środku nich łóżka szpitalne
Szpital tymczasowy obecnie pełni rolę szpitala zakaźnego, ale powstała w nim infrastruktura techniczna pozwoli w przyszłości na wykorzystanie siedziby MTG w różnych sytuacjach kryzysowych - nie tylko jako placówki leczniczej.
                                                                                                                                                                     Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Docelowo na 21 tys. mkw. hal targowych AMBEREXPO zaplanowano miejsce dla 400 pacjentów z Covid-19 (jest to liczba miejsc porównywalna ze Szpitalem im. Kopernika w Gdańsku).

Obiekt jest obecnie przygotowany do pełnienia roli szpitala zakaźnego, ale powstała w nim infrastruktura techniczna pozwoli w przyszłości na wykorzystanie siedziby MTG w różnych sytuacjach kryzysowych - nie tylko jako placówki leczniczej.


- Wojewoda wnioskował o otwarcie szpitala ale i o zwiększenie do 84 (obecnie jest ich 44) łóżek w szpitalu MSWiA w Sopocie - tłumaczy Karpiński. - W Amber Expo będzie ich na początek 56 w tym 10 respiratorowych. To szpital w pełni przygotowany na leczenie pacjentów z Covid-19, także w poważnym stanie. To ważne, bo według przewidywań i algorytmów epidemiologicznych czeka nas duży wzrost zakażeń. 

 

Na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku można sprawdzić, jak dziś wygląda sytuacja w pomorskich szpitalach, jeśli chodzi o łóżka zajęte przez chorych na Covid-19:

  • 1644 / 1071 - ogólna liczba łóżek dla pacjentów COVID-19/liczba łóżek zajętych przez pacjentów COVID-19
  • 129 / 92 - ogólna liczba respiratorów dla pacjentów COVID-19/liczba respiratorów zajętych przez pacjentów COVID-19


Sytuacja epidemiczna na Pomorzu jest dynamiczna i być może w najbliższych dniach czeka nas wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, podobnie jak stało się to w woj. warmińsko-mazurskim. Ich wprowadzenie związane jest z przekroczeniem wskaźnika 40 zakażeń na 100 tys. mieszkańców, na Pomorzu wskaźnik ten obecnie wynosi 39 na 100 tys. osób.

- Warto jednak podkreślić, że dziś mimo trzeciej fali jesteśmy w zupełnie innej sytuacji niż w marcu, rok temu, kiedy brakowało środków ochrony osobistej, nie wiedzieliśmy wiele o wirusie - mówi dyrektor Karpiński. - Jesteśmy przygotowani na wzrost zakażeń, wiemy jak działać, jest szansa, że sobie poradzimy.     

 

TV

Seniorom - Wesołego Alleluja!