PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Miłość z Gdańskiem w tle. Polecamy książkę na jesień: „Anna i lekarz”
Miłość z Gdańskiem w tle. Polecamy książkę na jesień: „Anna i lekarz”
Miłość może się przytrafić w każdym wieku i każdym momencie życia, nawet jeśli wydaje nam się, że nie jest nam pisana. Poznajcie Annę - kobietę, która pewnego dnia postanawia rzucić wszystko i zamieszkać w Gdańsku, mieście ze swoich dziecięcych marzeń - bohaterkę powieści „Anna i lekarz” Elki Noland.
books-1149959_1280
Fot. Pixabay

Anna, bohaterka książki „Anna i lekarz” (Wydawnictwo Oficynka, 2018) to dojrzała kobieta, której od dzieciństwa towarzyszy ogromny lęk przed... lekarzami. Poznajemy ją w szczególnym momencie jej życia, kiedy z tym największym strachem musi się zmierzyć, co przyniesie radykalne zmiany.

Wszystko zaczyna się od jednej, spontanicznej decyzji: aby z rodzinnej Warszawy, w której nie udało jej się ułożyć szczęśliwego życia, przenieść się do miejsca, o którym marzyła już jako dziecko. Anna, coraz bardziej zmęczona dotychczasową codziennością, z dnia na dzień rzuca wszystko i przeprowadza się do Gdańska. Wynajmuje kawalerkę na głównym mieście „w starej, mocno podupadłej kamienicy z końca dziewiętnastego wieku”.

Dlaczego, spośród wszystkich miast w Polsce, na nowy rozdział życia wybiera właśnie Gdańsk? „Uznałam go za najpiękniejszy” - mówi bohaterka. I dodaje, że tutejsi mieszkańcy są tak „uśmiechnięci, ciekawi innych, otwarci, zawsze chętni do pomocy, rozmów i żartów”, że nawet „największy smutas i ponurak miał szansę poczuć się dużo lepiej”.

Tak rozpoczyna się jej gdański rozdział życia, który przyniesie jej wiele niespodzianek, emocji i nieoczekiwanych historii. I to wbrew temu, czego ona sama pozornie chciałaby dla siebie. Jak wiele samotnych kobiet, także i ona myśli, że wielka miłość ani żadne wzruszenia czy uniesienia jej nie spotkają. Układa więc dla siebie scenariusz na przyszłość, czyli spokojną, samotną egzystencję wypełnioną codziennymi, małymi przyjemnościami. Postanawia także w końcu odważyć się na wiecznie odwlekaną wizytę u lekarza i zająć się zaniedbywanym od lat problemem ze swoim zdrowiem.

Jak to zwykle w powieściach o miłości bywa, bohaterka spotyka lekarza, który budzi w niej głęboko skrywaną tęsknotę za bliskością. Kobieta zaczyna się zmieniać, uważniej przyglądając się rzeczywistości, ludziom i sobie. Mimo nieustannych trudności w nawiązaniu bliższej relacji z mężczyzną, który stanął na jej drodze, nie rezygnuje z poszukiwania nowej siebie - dojrzalszej, odważnej, ciekawej świata i gotowej na spotkanie drugiego człowieka.

 Anna i lekarz Elki Noland spodoba się miłośniczkom literatury kobiecej i czytelniczkom, które same znalazły się na życiowym zakręcie
"Anna i lekarz" Elki Noland spodoba się miłośniczkom literatury kobiecej i czytelniczkom, które same znalazły się na życiowym zakręcie
mat. prasowe

Choć zarówno fabuła powieści, jak i główna bohaterka „Anny i lekarza” kojarzyć się może z najsłynniejszą i bodaj najbardziej poczytną współczesną postacią powieści kobiecych, Małgorzatą Kalicińską, jej autorką jest nasza rodzima „Kalicińska” - Elka Noland.

Niech Was nie zmyli obco brzmiące nazwisko autorki. Elka Noland to, podobnie jak bohaterka jej powieści, rodowita warszawianka, która po wielu latach życia w stolicy zdecydowała się na realizację jednego ze swoich marzeń, jakim było zamieszkanie w Gdańsku.

Jak sama mówi, zaczęła pisać po przeprowadzce tutaj, bo „w Gdańsku tak bardzo powietrze pachnie wolnością”. Co jeszcze o niej wiemy, poza tym, że kocha miasto nad Motławą? Pisarka jest tajemnicza, zdradza tylko, że jest zodiakalną rybą, przekonaną, że gotuje najlepszą zupę pomidorową; uwielbia tajski masaż stóp, spacery po uliczkach Starego Gdańska, wschód słońca na plaży i… dzień urlopu „na żądanie”.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze